آیا شما هم در زمان خرید خودرو این اشتباهات را انجام می‌دهید؟

سال‌های نه‌چندان دور کم‌تر کسی فکر می‌کرد که خودرو، به این میزان زندگی مردم را تحت تاثیر خود قرار دهد. اما اهمیت اثر خودرو در زندگی مردم، خرید آن را هم مهم‌تر از قبل کرده‌است. به دلیل افزایش نجومی قیمت‌ها خرید خودروی کارکرده با استقبال بیشتری در بین مردم روبه‌رو شده‌است وگرنه بدون شک خرید خودروی صفر لذت بیشتری دارد.
با افزایش روش‌های کلاهبرداری خرید خودروی دست دوم به امری مشکل و پیچیده تبدیل شده است. مسائلی مانند مطمئن شدن از سلامت خودرو، تعیین قیمت و در کمین بودن کلاهبرداران باعث‌شده تا خرید خودرو نیازمند متخصص باشد. در ادامه به 4 مورد از اشتباهات رایج در خرید خودرو خواهیم پرداخت.
کارشناسی نکردن خودرو قبل از خرید تیتر
آمار شرکت همراه مکانیک به عنوان اولین شرکت تخصصی کارشناسی خودرو بعد از ۷۰ هزار کارشناسی نشان می‌دهد که 75 درصد خودروهای کارشناسی شده دارای انواع ایرادات فنی و بدنه بودند. البته که در کلان‌شهرهایی مانند تهران، اصفهان و ... درصد خودروهای آسیب‌دیده بیشتر هم می‌شود.
یک جستجوی کوتاه در اینترنت شما را با حجم وسیعی از گزارشات و شکایات خریدارانی روبرو می‌کند که به واسطه انجام ندادن کارشناسی پیش از خرید با ضررهای قابل توجهی روبرو شده‌اند. فرض کنید که قصد خرید یک تندر 90 مدل 96 را دارید. یک تعویض صندوق و رنگ‌آمیزی گلگیر حدود 7 میلیون تومان از قیمت خودرو کم می‌کند. این میزان افت برای خودروهای خارجی و لوکس به شدت افزایش می‌یابد به عنوان مثال تعویض صندوق و گلگیر در هیوندای النترا بیش از 30 میلیون تومان از قیمت خودرو کم می‌کند.

خرید خودرو

خرید خودرو

اطمینان کردن به کارشناسی دیگران
متاسفانه بسیار دیده شده که کلاهبرداران از همین حس عدم اعتماد به سلامت خودروهای کارکرده هم سواستفاده می‌کنند. به عنوان مثال شما برای خرید یک خودرو مراجعه می‌کنید و خودرو را بررسی می‌کنید. دقایقی بعد خریدار دوم با یک کارشناس در محل حاضر می‌شود و کارشناس با دقت خودرو را بررسی کرده و اعلام می‌کند که خودرو سلامت است و خریدار دوم هم متقاضی خرید خودروست. اینجاست که شما به واسطه اعتماد به کارشناس اعلام می‌کنید زودتر خودرو را دیده‌اید و حق شماست که خودرو را بخرید. این دقیقا همان چیزی است که کلاهبرداران می‌خواستند. زیرا فروشنده، خریدار دوم و کارشناس هماهنگ با هم و هر سه کلاهبردار هستند. خودروی مذکور هم دارای انواع ایرادات فنی و بدنه و در بعضی مواقع حتی چپی و دو تکه است!

محاسبه نادرست قیمت خودرو
یکی از روش‌های مطلع شدن از قیمت خودرو، مراجعه به سایت‌های آگهی است. اما سایت‌های آگهی خودرو این فرصت را در اختیار کاربران قرار دادند تا خودرو خود را به هر قیمتی که دوست‌دارند، آگهی کنند و همین مسئله بر نوسانات بازار خودرو دامن زد. در بسیاری از آگهی‌ها هم قیمت درج نشده و کاربران مجبور هستند برای مطلع شدن از قیمت خودروها با شخص آگهی‌کننده تماس بگیرند که این تعدد تماس‌ها برای رسیدن به قیمت دقیق یک مسئله بسیار زمانبر است و از حوصله بسیاری از افراد خارج است.
به عنوان مثال فکر کنید سایت دیوار را باز می‌کنید و یک مدل خودروی خاص را انتخاب می‌کنید، اکنون تعداد زیادی آگهی روبروی شماست که هرکدام مربوط به سال یا تیپ متفاوت از خودروی مدنظر است و پیدا کردن قیمت واقعی از بین اینهمه آگهی کار ساده‌ای نیست.
این مسئله به ویژه در خودروهای لوکس به امری ناممکن تبدیل می‌شود، برای مثال، هیوندای توسان سال 2017 حداقل دارای 4 تیپ متفاوت است که تفاوت قیمت این تیپ‌ها به بیش از 90 میلیون تومان هم می‌رسد. از طرفی تشخیص تیپ خودرو به واسطه اطلاعات مالک هم همواره با خطا روبروست؛ زیرا بسیاری از مالکان از آپشن‌های دقیق خودروی خود اطلاعی ندارند و اغلب معتقد هستند فول‌ترین خودرو را دارند!

خرید خودرو به صورت وکالتی
عدم پرداخت خلافی میلیونی یکی از ابتدایی‌ترین مشکلات در خرید خودروی وکالتی است. اگر خودرو دارای مشکل منکراتی باشد در زمان تعویض پلاک، خودرو به مدت دو هفته در پارکینگ مرکز تعویض پلاک توقیف می‌شود. همچنین اگر شماره شاسی، موتور یا اتاق با سند رسمی خودرو مطابقت نداشته باشد خودرو در مرکز تعویض پلاک توقیف می‌شود. این‌ها فقط مواردی از مشکلات خرید خودرو وکالتی هستند. اما باز هم متاسفانه در بازار زیاد دیده می‌شود که بعضی از افراد اقدام به فروش خودروی خود به‌صورت وکالتی می‌کنند.
ممنوع المعامله بودن فروشنده نیز یکی دیگر از مشکلاتی است که در زمان خرید وکالتی خودرو مشخص نمی‌شود و خریدار را با مشکلات زیادی روبرو می‌کند. از طرف دیگر وکالت تا زمانی که فرد در قید حیات است اعتبار دارد و اگر فروشنده در این فاصله فوت کند عملا وکالت هم از درجه اعتبار ساقط است. همان‌طور که مشاهده می‌کنید ریسک خرید وکالتی خودرو آنقدر زیاد هست که این روش خرید خودرو هم در بین اشتباهات رایج خرید خودرو دیده شود.

خرید خودرو

خرید خودرو


چطور تجربه خرید خودروی دست دوم، بدون اشتباه را داشته باشم؟
اما آیا راهی وجود دارد که همه این موارد را پوشش دهد؟ آیا مرکزی هست که هم تمامی خودروهایی که با آن‌ها روبه‌رو می‌شویم، کارشناسی‌شده باشند و هم از قیمت خودرو اطمینان داشته باشیم؟
مدرن‌ترین روش خرید خودرو در ایران که تمامی خودروها در آن کارشناسی‌شده و با گارانتی هستند، نمایشگاه خودرو همراه مکانیک است. از جمله مزایای همراه مکانیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• از مشاوره رایگان در انتخاب خودرو استفاده می‌کنید تا زمان و هزینه خود را با انتخاب نادرست هدر ندهید.
• تمام خودروهای موجود در نمایشگاه همراه مکانیک کارشناسی‌شده هستند و خیال شما از بابت سلامت و شرایط خودرو راحت خواهد بود.
د خودروهای موجود در نمایشگاه همراه مکانیک با گارانتی و ضمانت 7 روزه ارائه می‌شوند.
• در زمان عقد قولنامه از کمک مشاور حقوقی برخوردار خواهید بود تا در آینده با چالش‌های حقوقی روبرو نشوید.
برای استفاده از خدمات خرید خودرو همراه مکانیک کافیست به صفحه hamrah-mechanic.com/car-sell وارد شوید و با توجه به بودجه و خودرو موردنظر، ثبت سفارش کنید تا در کم‌ترین زمان با تماس کارشناسان همراه مکانیک روبرو شوید.
این متن رپورتاژ آگهی است و خودروبانک دخالتی در محتوای آن ندارد
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران