با توجه به بودجه پیشنهادی دولت برای سال 99، آیا واردات خودرو در سال آینده باز می شود؟

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده
ماه گذشته مهدی دادفر، دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو با اشاره به ممنوعیت واردات اتومبیل تا پایان سال جاری، احتمال آزاد شدن واردات خودرو از سال آینده را بسیار بالا دانست، اما چندی پیش با اعلام بودجه پیشنهادی دولت برای سال 99، احتمال ممنوعیت واردات خودرو به کشور و تداوم آن در سال 99 بسیار جدی شد.
چندی پیش با اعلام 7 ردیف درآمدی دولت از محل خودرو در بودجه پیشنهادی سال 99، می توان گفت که در بودجه سال آینده هیچگونه درآمدی برای دولت از محل حقوق ورودی خودرو حاصل نخواهد شد و برهمین اساس پیش بینی می شود که در سال آینده نیز به دلیل مضیقه ارزی و حفظ ذخایر ارزی کشور، همچنان شاهد ممنوعیت واردات خودرو به کشور باشیم.
علاوه بر این در لایحه پیشنهادی بودجه سال 99 برخلاف سال های گذشته آمده است که درآمد حاصل از افزایش عوارض واردات خودروهای سواری به میزان 5 درصد قیمت روی کشتی نیز به صفر رسیده است و در مقابل می توانیم مالیات دریافتی برای شماره گذاری اتومبیل را معادل 700 میلیون تومان بدانیم که در لایحه بودجه پیشنهادی دولت برای سال 99 پیش بینی شده است.
به گزارش خودروبانک و به نقل از اخبار خودرو، در طرح پیشنهادی دولت برای بودجه سال 99 همچنین به درآمد 1300 میلیارد تومانی حاصل از مالیات بر نقل و انتقال خودرو، درآمد 750 میلیارد تومانی واگذاری و تعویض پلاک خودرو و موتورسیکلت، درآمد 100 میلیارد تومانی عوارض شماره گذاری بر خودروهای وارداتی که برای اولین بار و متناسب با میزان آلودگی و ارزش گمرکی آنان شماره گذاری می شوند، درآمد 100 میلیون تومانی معاینه فنی خودروها، درآمد 20 میلیارد تومانی دولت حاصل از رده خارج کردن خودروهای فرسوده و همچنین به درآمد 30 میلیارد تومانی حاصل از وضع عوارض افزایش 10 درصدی ارزش گمرکی خودروهای بنزین سوز اشاره شده است.
حال باتوجه به بند اول و دوم طرح پیشنهادی دولت برای بودجه سال 99، می توان چنین نتیجه ای گرفت دولت هیچگونه علاقه ای به آزادسازی واردات خودرو به کشور تا زمانی که در مضیقه ارزی هستیم، ندارد و با تصویب این طرح پیشنهاد دولت برای بودجه سال 99، امید به واردات خودرو بسیار کم خواهد شد.

نظرات
 
 
 
ناشناس 1398/9/19
معلومه که باز نمی شه! این آشغال سازا باید تا عبد با تمام قوا مردم رو بچاپن!

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران