اجرای سه استاندارد خودرویی تعلیق شد

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده
رئیس سازمان ملی استاندارد از تعلیق سه مورد از 85 استاندارد خودرویی خبر داد. پیش از این نیز وحید مرندی معاون این سازمان در یک نشست خبری اعلام کرد که بر اساس شرایط امروز کشور اجرایی شدن سه استاندارد خودرویی وجود ندارد و شورای عالی استاندارد در مورد تصمیم گیری خواهد کرد. وی همچنین گفت که به جز سه استاندارد برای خودروهای سواری و سه استاندارد برای خودروهای تجاری، خودروسازان در سایر استانداردهای 85 گانه موفق به انطباق شده اند و محصولاتی که نتوانند این استانداردها را پاس کنند، باید از رده خارج شوند.
به گزارش خودروبانک و به نقل از دنیای اقتصاد، نیره پیروزبخت رئیس سازمان ملی استاندارد در رابطه با تعلیق سه استاندارد خودرویی اظهار داشت: ما برخی از استانداردهای 85 گانه را برای همیشه حذف نکرده ایم و فعلا تصمیم گرفتیم که تعلیق شوند. در جلسه شورای عالی استاندارد تصمیم بر آن شد که با توجه به شرایط امروز کشور و مشکلات موجود بر سر تامین آنها، فعلا آنها را به حالت تعلیق دربیاوریم. اجرای این سه استاندارد نیاز به قطعاتی دارد که فعلا نه امکان تولید داخل و نه واردات آن وجود دارد.
وی در ادامه درباره سه استاندارد تعلیق شده گفت: سه شاخص تعلیقی شامل نشان دهنده تعویض دنده، نشانگر میزان باد لاستیک ها، شاخص نشان دهنده چراغ روشن روز در خودروهای سواری و همچنین ترمز هوشمند با قابلیت کاهش سرعت و یا توقف حرکت خودرو هستند. همچنین شاخص نشانگر میزان باد لاستیک در خودروهای تجاری و سنگین جز استانداردهای تعلیقی است که در حال حاضر امکان اجرای آن فراهم نیست. البته در بخش سنسور ترمز هوشمند که مربوط به ایمنی عابران پیاده است، ما با مشکل خط کشی خیابان ها و جاده ها مواجه هستیم که باید این مشکلات حل شود.
رئیس سازمان ملی استاندارد در ادامه بیان داشت: معاون اول ریاست جمهوری از شرکت های دانش بنیان خواسته اند که به تولید قطعات مربوطه که امکان واردات آنها نیز وجود ندارد، ورود کنند. در جلسه آینده شورای عالی استاندارد گزارشی در مورد میزان دستیابی و امکان سنجی رفع تعلیق استانداردهای مورد نظر ارائه خواهد شد تا در مورد ادامه تعلیق یا رفع آنها تصمیم گیری شود. این جلسه تا پایان سال برگزار خواهد شد.
گفتنی است که سازمان ملی استاندارد مدت هاست به دنبال اجرای استانداردهای 85 گانه خودرویی است، اما مشکلاتی که تحریم برای تولید داخل به وجود آورده، امکان اجرای این استانداردها را با مشکل مواجه کرده است. طبق برنامه ریزی های صورت گرفته از یکم دی ماه 96 استانداردهای 52 گانه خودرویی پیاده، یکم دی ماه 97 استانداردهای 63 گانه اجرایی شد و در نهایت یکم دی ماه سال جاری اجرای باقی استانداردها منهای سه مورد تعلیقی، حالت اجبار به خود گرفت.

نظرات
 
 
 

Genius

1398/10/3
"توجه به شرایط امروز کشور و مشکلات موجود بر سر تامین آنها، فعلا آنها را به حالت تعلیق دربیاوریم. اجرای این سه استاندارد نیاز به قطعاتی دارد که فعلا نه امکان تولید داخل و نه واردات آن وجود دارد"!!!!!!!!!!!!!!!!
هر کس من بعد از تولیدملی صحبت کنه دروغگو و دشمن ذات خداست

Moein

1398/10/3
بهتره تولید خود خودروها معلق شود تا اجرای استاندارد

محمد

1398/10/3
آره بابا ایراد نداره همین آشغال ها رو تولید کنن با قیمت دوبله چوبله بکنن تو پاچه خلق الله ، مصرف کننده هم که آدم نیست همینم از سرش زیاده ، واقعا خدا اونجوری که لیاقتتونه جوابتون رو بده