آیا متهم ردیف اول کیفیت هوا بنزین است؟

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده
موضوع آلودگی هوا در روزهای گذشته در صدر اخبار قرار گرفته و توپ این ماجرا بین سازمان های مختلف رد و بدل می شود. در این بین مسئولان نفتی عامل آلودگی هوا را کیفیت خودروها عنوان می کنند و سوخت را عامل اصلی نمی دانند، اما سازمان هایی هستند که انگشت اتهام را به سمت وزارت نفت نشانه گرفته اند.
به گزارش خودروبانک و به نقل از ایسنا، این موضوع با واکنش وزیر نفت رو به رو شد و بیژن زنگنه درباره تاثیر کیفیت بنزین بر کیفیت هوای تهران بیان داشته که محیط زیست قبلا اعلام داشته که کیفیت بنزین تاثیری ناچیزی بر آلودگی هوا داشته است. از طرفی نوع بنزین در این مورد مسئله نیست، بلکه موتورسیکلت های غیراستانداری که به اندازه 7 خودرو آلایندگی ایجاد می کنند یکی از عوامل اصلی آلودگی هوا می باشد. همچنین در شهرهای بزرگ بنزین و گازوئیل یورو توزیع می شود، اما فعلا این مشکل نیست.
همچنین علیرضا صادق آبادی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی نیز اعلام کرده آلودگی هوا ناشی از کیفیت سوخت نیست و ما با استانداردهای بین المللی می توانیم این موضوع را به اثبات برسانیم. بنزین توزیعی در کشور به صورت دائم پیش و پس از توزیع توسط وزارت نفت و شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، سازمان استاندارد و سازمان بازرسی تحت نظارت قرار می گیرد. حال اگر گوگرد بنزین تولیدی تا این حد بالاست، پس واحدهای گوگردزدایی در پالایشگاه ها با این حجم از سرمایه گذاری و تاسیسات چه می کنند؟
در این بین اطلاعیه ای در برخی از کانال های خبری با عنوان بنزین باید در پالایشگاه زنجیره آروماتیکش شکسته شود تا حالت سرطان زایی آن کمتر شود، منتشر شده است.
شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در واکنش به این خبر اعلام داشت که بنزین تحویلی به مصرف کنندگان به ویژه کلانشهرها مطابق با استاندارد ملی یورو 4 است و انتشار این مطالب صرفا به منظور تشویش اذهان عمومی و ایجاد نگرانی در جامعه است، اما باز هم صحبت هایی در این مورد مطرح می شود.
این شرکت چندی پیش نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد طبق گزارش منتشره توسط شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، منشأ بیش از 80 درصد از آلودگی وسائل نقلیه شهر تهران مربوط به کامیون‌ها، اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌ها گزارش شده که از قضا سوخت مصرفی هیچکدام از آنها بنزین نیست؛ لذا مرتبط دانستن آلودگی هوا با بنزین بطور کامل رد می‌شود.
یکی دیگر از دلایل رد تاثیر کیفیت بنزین در آلودگی هوا گزارشات روزانه سایت شرکت کنترل کیفیت هوای تهران است که در آلوده ترین روزهای هفته گذشته، شاخص آلایندگی Sox که بخشی از آن ناشی از گوگرد موجود در بنزین است را در حدود 15 درصد نشان می دهد که بسیار پایین تر از حد مجاز آن یعنی 50 درصد است. این مورد نشان می دهد که سوخت توزیعی اعم از بنزین و گازوئیل در کلانشهر تهران دارای کیفیت مناسبی است.
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران