پشت پرده فروش کارت هوشمند سوخت

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده
در طی روزهای گذشته شایعاتی در خصوص پخش و فروش کارت سوخت و سهمیه مازاد خودرو‌های عمومی به گوش می رسد. مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در این خصوص توضیحاتی را ارائه داد.
به نقل از تابناک، شهرام رضایی تصریح کرد: کارت هوشمند سوخت غیر قابل واگذاری است. این کارت مانند کارت بانکی باید تنها توسط مالک آن استفاده شود و اگر کارت به شخص دیگری سپرده شود غیرقانونی است.
وی ادامه داد: سهمیه ذخیره شده در کارت‌های هوشمند سوخت خودروهای شخصی و عمومی، بعد از اصلاح نرخ قیمت حامل‌های انرژی، فقط به شخص مالک خودرو اختصاص پیدا کرده است.
با توجه به گفته های مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی، مکانیزم‌هایی برای شناسایی نحوه استفاده از کارت سوخت ها همچون اندازه گیری تعداد سوخت‌گیری‌هایی که از یک کارت انجام می شود، وجود دارد. با کمک این مکانیزم ها اگر شخصی اقدام به واگذاری کارت سوخت خود کند شناسایی شده و جریمه می شود.
رضایی در این خصوص افزود: هرچند ممکن است واگذاری کارت سوخت به اشخاص نزدیک و وابستگان مالک خودرو مشکلی ایجاد نکند اما فروش سهمیه در جایگاه ها به مالکان خودرو‌های دیگر عملاً مصداق فروش یارانه‌ دولتی بوده و خلاف قانون است.
براساس قانون اگر شخصی کارت سوخت خود را در اختیار افراد دیگر قرار دهد عملا مرتکب فروش یارانه دولتی شده و جریمه خواهد شد. میزان این جریمه در اختیار مراجع قضایی است.
نظرات
 
 
 
Moein 1398/10/20
فروش یارانه دولتی؟! کسی که این چندر غاز سوخت بهش تعلق گرفته ده ها برابر هزینه های اضافی بهش وارد شده. پرداخت اجباری این هزینه ها اسمش چيه؟!

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران