کپسول آتش نشانی مناسب برای خودرو

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده
براساس آمارهای تازه منتشر شده خودروهایی که از سال 2000 به بعد تولید شده اند آتش سوزیهایی بزرگتر و با دمایی به مراتب بالاتر را تجربه می کنند.
به نقل از ایلنا، همین موضوع عاملی است که نشان می دهد چرا کپسول آتش نشانی باید در خودروها حضور داشته باشد.
براساس استاندارهای انجمن ملی آتش نشانی آمریکا 4 نوع حریق ممکن است در خودروها رخ دهد که خاموش کننده آن نیز باید به تناسب انتخاب شود. این چهار نوع حریق عبارت اند از:
حریق کلاس A
ناشی از چوب، کاغذ، پارچه، لاستیک و سایر جامدات. کمترین میزان خطر در خودرو مربوط به این نوع حریق است و عمدتا خاموش کننده‌ها توانایی خاموش کردن این نوع حریق را دارند.
حریق کلاس B
این نوع حریق ناشی از بنزین، گازوئیل، روغن و سایر مایعات قابل اشتعال. در خودرو این نوع از حریق پرخطر محسوب می‌شود و اگر به موقع مهار نشود، می‌تواند آسیب قابل توجه به وسیله نقلیه وارد شود و حتی خطرات جانی شدید داشته باشد.
حریق کلاس C
ناشی از گازهای قابل اشتعال. این مورد در خودرو جزء موارد بسیار پر خطر محسوب می‌شود.
حریق کلاس E
ناشی از تجهیزات برقی و الکتریکی.
بهترین کپسولی که برای خودرو مناسب است کپسول آتش نشانی پودر خشک یا ABC است که بیشتر برای اطفای حریق مایعات قابل اشتعال مانند بنزین و گازوئیل و همچنین مواد پلاستیکی موجود داخل کابین خودرو مورد استفاده قرار گیرد. البته کسپول آتش نشانی کف (فوم) نیز می‌تواند برای خودرو استفاده شود.
اما کپسول پودر خشک ABC به مراتب مزایای بیشتری دارد. برای مثال فوم یا کف ممکن است دچار یخ زدگی شود.
بهترین اندازه برای کپسول داخل خودرو نیز یک کپسول یک کیلوگرمی یا دو کیلوگرمی از نوع پودر خشک ABC است که زمان تخلیه آن به طور متوسط 6 تا 10 ثانیه است. البته انتخاب کپسول به محل قرار دادن آن و همچنین اندازه خودرو نیز بستگی دارد. برای ماشین‌های بزرگتر مثل ون یا کاروان بهتر است کپسول 2 کیلویی انتخاب شود.
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران