خواب زمستانی بازار خودرو؛ این بازار بهار هم دارد؟

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده
چندی پیش سعید موتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو درباره وضعیت قیمتی خودروهای داخلی دربازار گفت که به دلیل افزایش تیراژ خودروسازان، قیمت ها تا آخر ماه شکسته می شود، اما گویا شرایط به نحوی دیگر پیش رفته است. موتمنی در جدیدترین اظهارت خود از کمبود خودرو در بازار می گوید و معتقد است اگر عرضه مناسب به بازار صورت بگیرد، قیمت ها کاهش می یابد.
به گزارش خودروبانک و به نقل از گسترش نیوز، سعید موتمنی درباره اختلاف قیمت خودرو در کارخانه و بازار اظهار داشت: در حال حاضر اختلاف قیمت بین کارخانه و بازار به بیشترین حد خود رسیده است و اگر کارخانه ها عرضه خودرو به بازار را افزایش دهند، قیمت ها کاهش پیدا می کند. در شرایط فعلی کاهش قیمت ها به عرضه بیشتر خودرو به بازار بستگی دارد. البته گفته شد که در آذرماه تولید خودرو افزایش داشته و در نتیجه باید عرضه بیشتری نیز داشته باشیم.
وی در ادامه بیان داشت: در حال حاضر پیش فروش ها آنقدر زیاد نیست و عرضه خودرو توسط خودروسازان به بازار نیز به خوبی صورت نمی گیرد و واردات خودرو هم ممنوع است. در نتیجه افرادی که صاحب خودرو هستند وقصد فروش دارند به صورت سلیقه ای قیمت گذاری می کنند. برخی نیز با قیمت ها بازی می کنند و بازار را بر هم می زنند. به عنوان مثال قیمت بالا بر روی خودرو می گذارند و زمانی که برای خرید با وی تماس گرفته می شود، اعلام می کند که خودرو همین الان به فروش رفته است.
موتمنی در ادامه درباره وضعیت خودروهای وارداتی گفت: خودروی وارداتی صفر در بازار کم شده و آن‌هایی که کف پارکینگ بودند تَه کشیده است. یک عده که خودروی روز سوار می ‌شدند وقتی مدل‌ها بالا می‌ رفت خودروها را به نمونه‌ها بهتر تبدیل می ‌کردند و جنب‌ و‌ جوشی در بازار ایجاد می‌ شد. اما در حال حاضر افرادی که خودروی وارداتی در اختیار دارند دیگر اقدام به فروش نمی ‌کنند چون نمی ‌توانند مدل‌های بهتری را خریداری کنند. در نتیجه می‌توان گفت بازار خودرو به خواب رفته است! همه چیز در کل به عرضه و همچنین نوسانات قیمت ارز بازمی ‌گردد. اگر این شرایط مناسب باشد تا پایان سال بازار آرامی خواهیم داشت.
رئیس اتحادیه نمایشگاه داران در پایان درباره وضعیت قیمتی پراید پس از توقف تولید گفت: قیمت پراید و پژو 405 بعد از توقف در مقطع کوتاهی افزایش خواهد یافت، اما وقتی خودروها از رده خارج می شوند، مردم دیگر سراغ این نوع خودروها نمی روند. ما چنین تجربه ای در مورد رنو 5 و پیکان داشتیم.
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران