ابطال عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک؛ پایان دعوای شهرداری و نیروی انتظامی؟

به دنبال شکایت دیوان محاسبات و نیروی انتظامی، دریافت عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک علاوه بر جریمه از سوی هیئت عمومی دیوان عدالت غیرقانونی و باطل شد. شورای اسلامی شهر تهران در ماده 8 مصوبه اعلامی در دهم بهمن ماه 96، برای ورود به محدوده طرح ترافیک علاوه بر جریمه، دریافت عوارض را هم مصوب کرده بود که با شکایت دیوان محاسبات و نیروی انتظامی و تعدادی از اشخاص حقیقی در دیوان عدالت اداری مواجه شده و بعد از رسیدگی به شکایت ها، از سوی هیئت عمومی دیوان عدالت غیرقانونی اعلام شده و باطل شد.
به گزارش خودروبانک و به نقل از تسنیم، هیئت عمومی دیوان عدالت اداری با رسیدگی به شکایت ها و پس از بررسی موضوع، اعلام کرد که حکم ماده 8 مصوبات مورد اعتراض در حدی که ناظر بر دریافت عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک علاوه بر جریمه موضوع ماده ۱۸ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی است در مواردی که سقف تعیین شده توسط شورای عالی هماهنگی ترافیک شهر تهران برای ورود به محدوده‌های طرح ترافیک حلقه اول و دوم پر شده است، مغایر با ماده 18 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی بوده و باتوجه به بند یک ماده 12 و 88 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392، غیرقانونی اعلام شده و باطل می شود.
دیوان عدالت اداری همچنین در رسیدگی های انجام شده به درخواست ابطال مواد دوم و سوم مصوبه 110 جلسه شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور به مورخ 11 شهریور 1393، اعلام کرد که مطابق با ماده 18 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، مقرر شده است که تردد تمام با بعضی از وسایل نقلیه موتوری در ساعات و یا محدوده هایی از شهر توسط راهنمایی و رانندگی یا محیط زیست و شهرداری های مربوطه، منطقه ممنوعه پیشنهاد شود.

ابطال عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک

ابطال عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک


در ماده ۲ مصوبات 110 جلسه شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور، تعیین شرایط برای اجرای محدوده‌های موقت ترافیکی به دلیل عملیات عمرانی کمتر از ۳ ماه را به تصویب شهرداری موکول کرده است و حال آن که مطابق ماده ۱۸ قانون مذکور، حسب مورد شورای عالی هماهنگی ترافیک استانها و یا در تهران شورای عالی هماهنگی ترافیک شهر تهران بایستی این شرایط را تصویب کند. بنابراین ماده ۲ از مصوبه مذکور به علت مغایرت با ماده ۱۸ قانون یاد شده مستند به بند ۱ ماده ۱۲ و ماده ۸۸ قـانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ ابطال می‌شود.
در بخش دیگری از حکم دیوان عدالت، آمدده است که در ماده ۳ از مصوبه مورد اعتراض هر چند مقرر شده است که اگر زمان عملیات عمرانی بیش از سه ماه باشد، شورای هماهنگی ترافیک استانها و تهران و شورای حمل و نقل و ترافیک شهر تهران نسبت به تعیین محدوده موقت تردد اقدام کند، ولی چون مفهوم مخالف آن این است که اگر برای عملیات عمرانی کمتر از ۳ ماه زمان در نظر گرفته شده باشد، به حکم ماده ۲ عمل خواهد شد، مفهوم مخالف ماده ۳ نیز به جهت مغایرت با ماده ۱۸ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مستند به بند ۱ ماده ۱۲ و ماده ۸۸ قـانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ ابطال می‌شود.
هیأت عمومی دیوان عدالت اداری همچنین اعلام کرده است: مطابق ماده ۱۸ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب سال ۱۳۸۹ شورای عالی هماهنگی ترافیک استانها و شورای عالی هماهنگی ترافیک شهر تهران (حسب مورد) صلاحیت دارد که ساعات و محدوده‌هایی از شهر را به عنوان منطقه ممنوعه تصویب کند و تردد تمام یا بعضی از وسایل نقلیه موتوری در ساعات و محدوده های ممنوعه نهی شده است و نیروی انتظامی موظف است برای متخلفان این حکم، قبض جریمه عبور ممنوع صادر کند و به او اخطار کند که از محدوده طرح ترافیک خارج شود.
باتوجه به اینکه شورای عالی هماهنگی ترافیک شهر تهران برای محدوده‌های ترافیکی حلقه اول و دوم ظرفیت خودرو مجاز در روز را پیش‌ بینی کرده است که از طریق خرید مجوز طرح ترافیک امکان ورود به محدوده‌های مذکور را خواهند داشت. تردد مازاد بر سقف ذکر شده، غیرمجاز محسوب خواهد شد و شورای اسلامی شهر تهران نمی ‌تواند با فروش مجـوز طرح تـرافیک، امکان ورود خـودروهای مازاد بـر سقف تعیین شده را به محدوده‌های ممنوعه صادر کند.
در پایان با توجه به مراتب حکم ماده ۲ مصوبات شماره ۲۴۱۸ هشتم بهمن سال ۹۶ و دهم بهمن سال ۹۶ شورای اسلامی شهر تهران در حدی که ناظر بر فروش مجوز طرح ترافیک مازاد بر سقف شورای عالی هماهنگی ترافیک شهر تهران است، مغایر ماده ۱۸ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی است و مستند به بند ۱ مـاده ۱۲ و مـاده ۸۸ قـانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ ابطال می ‌شود.
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران