برای شکایت از شخصی که خودرو رنگ شده یا کیلومتر دستکاری فروخته به کجا مراجعه کنیم؟

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده
بسیار رایج است که پس از خرید یک خودرو کارکرده متوجه معایبی مانند رنگ شدگی، تعویض ارکان اصلی، چپی بودن و یا کم کردن کیلومتر خودرو شوید. اما سوالی که مطرح می شود این است که در این مواقع روش پیگیری حقوقی چگونه است؟
به نقل از خبر ماشین، در این مواقع می توان به استناد ماده ۴۳۸ و ۴۳۹ قانون مدنی نسبت به فسخ قرارداد اقدام کرد.
ماده ۴۳۸ قانون مدنی میگوید: «تدلیس عبارت است از عملیاتی که موجب فریب طرف معامله شود».
تدلیس نوعی نیرنگ نامتعارف بوده و اقدامی است که از طرف یکی از طرفین معامله صورت می گیرد تا طرف دیگر گمراه شود. به عبارت دیگر اگر طرف معامله می‌دانست که به‌طور مثال مورد معامله دارای این حسن نبوده و یا دارای این عیب است، اقدام به انجام معامله نمی‌کرد. در نتیجه برای به وقوع پیوستن تدلیس دو شرط لازم است: انجام عملیات (اعم از گفتار یا فعل) و فریب دادن.
باید توجه داشت که جهت اثربخش بودن تدلیس این شرط لازم است که عملیات فریب‌دهنده باید پیش از انجام معامله باشد تا طرف دیگر را اغوا و رغبت به انجام معامله را ایجاد کند؛ در واقع به‌جهت این رغبت طرف معامله به سرگرفتن آن رضا دهد.
حال گاهی فروشنده در متن قرارداد تمامی خیارات را اسقاط می کند (شرط اسقاط کافه خیارات). در این حالت نیز برخی از حقوق دانان معتقدند تا زمانی که فردی از موارد حق خود اطلاع نداشته باشد، نمی‌تواند آن را اسقاط کند چراکه ممکن است در صورت آگاهی راضی به این موضوع نشود. اما پیشنهاد می شود در هنگام عقد قرارداد خیار تدلیس استثنا شود.
در انتها اکیدا توصیه می شود که پیش از خرید خودرو مدنظر خود را به کارشناسان مربوطه نشان داده و اگر بعد از خرید متوجه عیوب آن شدید بلافاصله با مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ضمن ارسال اظهارنامه مراتب فسخ معامله را به فروشنده اعلام نمایید.
مرحله بعد ارسال دادخواست فسخ به استناد خیار تدلیس تنظیم بوده و مراحل بعدی شامل اخذ نظریه کارشناس و تامین دلیل از طریق دادگاه محل خود است.
نظرات
 
 
 
مهدی 1398/11/28
به هیچ جا جز قبرستان مراجعه نکن چون نتیجه نمیگیری
محمد رضا 1398/11/29
با سلام.ممنون که اینجور مردم راهنمایی می کنید.من خودم دفتر خدمات قضایی دارم.ولی 3 نکته 1-تامین دلیل کار دادگاه نیست کار شورا است.2-قبل مطرح کردن دادخواست مردم باید تامین تدلیل بگیرن نه بعد چون طبق نظر کارشناس تامین دلیل دادخواست انجام می شود.حتی کسی هم بخواد فسخ انجام ندهد می تواند با تامین دلیل دادخواست مطالبه خسارت هم بزند.3-دادگاه ها یا شورا حل اختلاف ها بر اساس اینکه کدوم به خونه شما نزدیک مطرح نمی شود .در تمامی دعوای حقوقی برا اساس خوانده یا همان فرد مورد معامله تشکیل می شود البته برای تامین دلیل می توان خوانده ای قرار نداد و فقط در خواست کارشناس کرد که در این صورت می توان بر اساس محل زندگی خودتون تامین دلیل ارسال کنید.

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران