بازار سیاه لاستیک خودرو و اختلاف ۲۰۰ هزار تومانی با کارخانه

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده
اگر این روزها سری به بازار تایرها زده باشید از قیمت های نجومی آن ها شگفت زده خواهید شد. به عنوان نمونه در مورد یک جفت تایر ۳۵۰ هزار تومانی شاهد اختلاف ۲۰۰ هزار تومانی بین نرخ مصوب و بازار هستیم.
به نقل از فارس، کمبود عرضه در بازار تایر کاملا مشخص بوده و فروش 10 تا 15 درصدی آنلاین شرکت های تایرسازی در این زمینه پاسخگوی نیاز بازار نیست. کمبود عرضه در این بخش باعث شده تا مراجعه‌کنندگان به سایت در خرید تایر با نرخ‌های دولتی با مشکل روبرو شوند و همین موضوع زمینه ساز شکل گیری بازار سیاه تایر در کشورمان شده است.
در این بازار بسته به نوع و اندازه تایر شاهد اختلاف قیمت حدود ۲۰۰ هزار تومانی بین نرخ رسمی و آزاد تایریم.
به عنوان مثال قیمت یک جفت تایر پراید در بازار بین ۵۱۵ تا ۵۶۰ هزار تومان است در حالی که نرخ مصوب آن حدود ۳۶۰ هزار تومان تعیین شده است. همچنین قیمت مصوب یک جفت تایر سمند حدود ۴۵۰ هزار تومان و نرخ بازار آن حدود ۶۵۰ هزار تومان است.
گفته می شود در حال حاضر ظرفیت تولید تایر در کشور ۲۰ میلیون حلقه است که این رقم باید به ۲۴ میلیون برسد تا بتواند نیاز بازار کشور را تامین کند.
البته معاون دفتر صنایع غیر فلزی وزارت صنعت در این خصوص عنوان کرد که در طی ۱۰ ماهه ابتدایی سال جاری یک رشد ۱۶ درصدی تولید تایر را تجربه کردیم که امید می رود تا پایان سال ۴ تا ۶ درصد دیگر نیز افزایش یابد.
علاقه مندان برای خرید تایر به قیمت دولتی می‌توانند به صورت حضوری به نمایندگی های مستقیم شرکت‌های تایرساز مراجعه کرده و یا از دو شرکت تایرسازی بارز و کویرتایر خرید اینترنتی کنند.
نظرات
 
 
 
SaeedR 1398/11/29
خودشون میگن که ظرفیت تولید لاستیک در کشور فقط 40 درصد نیاز داخل رو تامین می کنه بعد چطور میخوان بازار رو کامل تامین کنن؟؟؟

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران