سیستم جدید هیوندای از نقشه و رادار برای تعویض دنده استفاده می‌کند

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده
هیوندای و کیا اعلام کردند یک سیستم انتقال قدرت جدید ساخته‌اند که از داده‌های نقشه و سنسورهای جلوی خودرو برای تعویض دنده‌ها استفاده می‌کند. این دو شرکت سیستم انتقال قدرت جدید خودشان را سیستم انتقال دنده متصل فناوری اطلاعات و ارتباطات خطاب می‌کنند. این سیستم دنده‌ای را انتخاب می‌کند که با شرایط رانندگی پیش رو مطابقت دارد و مثل سیستم‌های انتقال قدرت سنتی فقط به سرعت و شتاب تکیه نمی‌کند.
این دو شرکت می‌گویند این فناوری باعث می‌شود خودروها صرفه‌جویی بیشتری در سوخت داشته باشند چون به جاده و ترافیک پیش رو واکنش نشان می‌دهند. این سیستم انتقال قدرت از همان فناوری سنسوری استفاده می‌کند که قدرت سیستم کروز کنترل خودرو را تامین می‌کند. این سیستم همچنین از نقشه‌های سه بعدی دقیق استفاده می‌کند تا خودرو از ارتفاع، شیب و پیچ‌های جاده مطلع باشد.
هیوندای می‌گوید این سیستم انتقال قدرت سناریوی تغییر دنده بهینه برای شرایط رانندگی واقعی را از طریق یک الگوریتم هوش مصنوعی پیش‌بینی می‌کند و سپس با استفاده از این اطلاعات تصمیم می‌گیرد چه زمانی دنده را عوض کند. هیوندای گفته حین تست این سیستم در یک جاده پیچ در پیچ، مقدار تغییر دنده تا ۴۳٪ کاهش یافته است. همچنین به لطف سیستم انتقال قدرت هوشمند، مقدار ترمز گرفتن ۱۱٪ کاهش پیدا کرده است.
این تکنولوژی در مدل‌های آینده کیا و هیوندای مورد استفاده قرار خواهد گرفت. هیوندای گفته قصد دارد مدل‌های جدیدش را به سیستم ارتباطی 5G مجهز کند تا خودرو بتواند بهترین زمان را برای تعویض دنده انتخاب کند.
نظرات
 
 
 
مریم وحید 1398/12/6
سیستم جدید پراید خیلی عالی تره