احتمال ریزش شدید قیمت خودرو در روزهای پایانی سال

افزایش قیمت خودرو در این روزها به بیشترین میزان خود در یک سال گذشته رسیده و شاهد اختلاف زیاد قیمت بین کارخانه و بازار هستیم. این افزایش قیمت ها در شرایطی در حال اتفاق است که اصلا با سطح درآمد بخش قابل توجهی از افراد جامعه همخوانی ندارد و بسیاری از مردم قادر به خریداری خودرو با این قیمت ها نیستند. یک فعال بازار معتقد است که قیمت ها به حدی افزایش یافته که مشتری در این قیمت ها وجود ندارد و بازار در رکود به سر می برد.
به گزارش خودروبانک و به نقل از ایرنا، سعید موتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران درباره این اختلاف قیمت بین کارخانه و بازار اظهار داشت: اختلاف قیمت زیاد بین کارخانه و بازار به علت عرضه و تقاضای کاذب ایجاد شده است. این تقاضای کاذب باعث شده تا افرادی که دارای سرمایه هستند به سمت بازار خودرو روانه شوند و پول خود را در این بازار سرمایه گذاری کنند. اوضاع نابسامان بازار خودرو در شرایط فعلی نیز به دلیل همین تقاضای های کاذب برای ثبت نام و خرید خودرو به قیمت کارخانه است.
صف های طولانی برای خرید به قیمت کارخانه به منظور کسب سود است
وی در ادامه بیان داشت: زمانی که ثبت نام خودروسازان آغاز می شود شاهد صف کشیدن افراد زیادی برای ثبت نام در این طرح ها هستیم و همه این ها به دلیل اختلاف زیاد بین قیمت کارخانه و بازار است. اگر این اختلاف قیمت وجود نداشت، صف های طولانی برای خرید خودرو از کارخانه وجود نداشت. اکثر صف های خرید خودرو به منظور کسب سود ایجاد می شود و خودرو به دست مصرف کننده حقیقی به ندرت می رسد.
وی ضمن تأکید بر اینکه در قیمت‌های کنونی، معامله ای در بازار انجام نمی شود، گفت: در حال حاضر بازار خودرو با رکود مواجه است و با این افزایش قیمت ها، تقاضای بازار کم می شود. این قیمت های غیر واقعی به گونه ای است که اگر افرادی نیز قصد فروش خودروهای خود را در این قیمت ها داشته باشند، موفق نمی شوند.
خودروهای موجود در نمایشگاه ها مشتری ندارند
رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران افزود: مدت زیادی است که بازار در رکود قرار دارد و معاملات خودرو به کمترین میزان خود رسیده است. خودروها هفته ها و ماه ها در نمایشگاه ها باقی مانده اند. وی در ادامه با رد تاثیر افزایش تقاضا در روزهای پایانی سال برای خرید خودرو و تاثیر آن بر افزایش قیمت ها گفت: در چند سال اخیر ما شاهد کم رونق ترین اسفند سال بوده ایم. همچنین در شهریور امسال به دلیل پایان تعطیلات تابستانی تقاضای سفر در آن افزایش یافته بود و ما در این ماه شاهد کاهش قیمت کارخانه و بازار به کمترین میزان خود بودیم، اما باز هم تقاضایی برای خرید خودرو وجود نداشت و بازار در رکود بود. معاملاتی که هم اکنون انجام می شود، برای این است که در آینده بتوانند با قیمت بالاتری بفروشند و نگرش سرمایه ای نسبت به خودرو که کالای مصرفی است، به وجود آمده است.
خودرو در زندگی شهری یک کالای اساسی محسوب می شود
رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران در ادامه بیان داشت: اگر ما به دنبال بازار آرام هستیم باید عرضه و تقاضا را به تعادل برسانیم. عرضه خودرو نیز با افزایش تولید امکان پذیر است. نوسان قیمت در بازار خودرو زمانی ایجاد می شود که عده ای با اطلاع از اینکه عرضه کالایی کم است، وارد بازار می شوند و بازار سیاهی برای کسب سود بیشتر خودشان ایجاد می‌کنند.
موتمنی در ادامه گفت: بازار خودرو قابل کنترل است. اگر یک سقف قیمتی برای قیمت خودرو تعیین شود به راحتی میتوان بازار را کنترل کرد. خودرو در زندگی شهری مانند یک کالای اساسی بوده و ما می توانیم برای کالاهای اساسی سقف قیمتی تعیین کنیم و به این وسیله می توان بازار را کنترل کرد. در این صورت، یک قیمت کارخانه خواهیم داشت و فردی که خودرو را تحویل می گیرد، با درصدی که نهادهای نظارتی تعیین می کنند، می تواند خودروی خود را بفروشد.
پارکینگ ها پر از خودرو هستند
رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو در خصوص احتکار خودرو گفت: نباید اجازه داد تا افراد سود جو از شرایط پیش آمده سوءاستفاده کنند و دست به احتکار خودرو بزنند و بعد هم به قیمت دلخواه خود اقدام به فروش خودروها کنند و بازار را در کنترل خود بگیرند. ما باید بپذیریم که آمارها از کاهش تولید خودروسازها خبر می دهند. با این حال، خودرو به اندازه ای که پاسخگوی بازار باشد وجود دارد، اما خودروهایی که از کارخانه تحویل گرفته شده اند به پارکینگ های دیگری منتقل شده اند تا با قیمت های بالا فروخته شوند. در سوی دیگر نیز افرادی هستند که با قیمت سازی می خواهند خودروهای خریداری شده خود را برای کسب سود بیشتر، بفروشند.
وی در پایان تصریح کرد: خودروهای زیادی در پارکینگ ها وجود دارد و این آشفته بازار که در روزهای آخر سال رخ داده تقریبا تمام شده تلقی می شود و بازار روال خود را پیدا می کند. در صورت مدیریت بازار و تعیین سقف قیمتی برای خودروها، شکاف قیمتی بین قیمت کارخانه وبازار رخ نمی داد و ما امروز شاهد این نابسامانی در بازار خودرو نبودیم.نظرات
 
 
 
بابک 1398/12/10
ولی من فکر می کنم با تعطیل شدن کارخانجات قطعه در چین به علت نبود قطعه در ایران قیمتها بالا بره با این وضعیت گرونی دلار تو خواب خواهی دید که قیمتها ریزشی شوند فقط در خواب خواهی دید.

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران