پیش بینی قیمت خودرو در سال 99

در شرایطی که بازارهای دیگر از جمله مسکن و تولید در شرایط خوبی به سر نمی‌برند، بازار خودرو همچنان یکی از گزینه‌های مطمئن برای سرمایه‌گذاری به حساب می‌آید. حساسیت بالای این بازار به عوامل مختلف علاوه بر روند صعودی دائمی، چندین جهش بزرگ قیمتی را برای قیمت خودرو رقم زد که سود بسیار زیادی را نصیب فعلان این حوزه کرد.
تاثیرپذیری بالای این بازار از عوامل مختلف باعث می‌شود پیش بینی قیمت خودرو کار آسانی نباشد اما با این حال سناریوهای مختلفی برای این بازار وجود دارد که با بررسی هر کدام می‌توانیم دید مناسبی از آینده قیمت این محصولات داشته باشیم. در این مقاله به پیش بینی قیمت خودرو در سال 99 پرداخته شده‌است.
عوامل موثر بر قیمت خودرو
همانطور که گفتیم عوامل بسیار زیادی بر قیمت خودرو تاثیرگذار است که مهمترین آنها را در این مقاله بررسی خواهیم کرد. البته در نظر داشته باشید که عوامل پنهان بسیاری نیز بر این محصولات اثرگذارند که بخش بسیار زیادی از آنها بوسیله همین عوامل کنترل می‌شوند. به طور خلاصه از قیمت دلار، تقاضا، تحریم‌های بین المللی و قیمت ورق گالوانیزه می‌توان به عنوان عوال اصلی نام برد که در مورد هرکدام به صورت جداگانه توضیح خواهیم داد.
تاثیر قیمت ورق گالوانیزه بر قیمت خودرو
ورق‌های مورد استفاده در خودرو، ورق‌های گالوانیزه با طیف وسیعی از ضخامت‌ها را شامل می‌شوند، ضخامت‌های مورد استفاده در ایران بین 4/0 تا 5 میلی‌متر و پر تقاضاترین آنها معمولا 5/1 میلی‌متر می‌باشد و اما از لحاظ برند، در بین برندهای داخلی شهرکرد و فولادمبارکه بیشترین تقاضا را دارا می‌باشند. برای بررسی اثر پارامتر قیمت ورق گالوانیزه بر روی قیمت خودرو، به تغییرات قیمتی ورق 5/1 میل شهرکرد می‌پردازیم. برای مشاهده قیمت ورق گالوانیزه :
https://ahanonline.com/product-category/انواع-ورق/ورق-گالوانیزه/
لینک بالا مرجع مناسبی است. کارشناسان در مورد قیمت این محصول می‌گویند:
" ورق گالوانیزه به دلیل خاصیت ضد زنگ بودن، در بازار از تقاضا بالایی برخوردار است. محدودیت در تولید داخل موجب شده بخشی از این نیاز از طریق ورق‌های وارداتی تأمین ‌شود. بخش زیادی از نوسانات قیمت ورق گالوانیزه را می‌توان همین موضوع دانست. "

نمودار قیمت ورق گالوانیزه در یک سال گذشته

نمودار قیمت ورق گالوانیزه در یک سال گذشته

در سال گذشته و در هفته اول اسفند ماه 97، قیمت ورق خودرو 5/1 میل، برای هر کیلو 8690 تومان بود، اما امروز قیمت همان ورق به 14 هزار تومان در هر کیلو رسیده است. این به معنای افزایش 61 درصدی قیمت ورق در طی یکسال گذشته است. اما نکته‌ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که روند قیمت در طی این مدت کاملا صعودی نبوده است، بعبارتی تا 20 اردیبهشت قیمت تا سطح 9880 تومان در هر کیلو رسید اما پس از آن وارد فاز رکودی شد و تا هفته اول آبان ماه، تا سطح 6850 تومان هم کاهش یافت. در طرف مقابل نیز، قیمت خودرو تحت تاثیر رکود بازارها قرار گرفت و تقریبا در بازه مشابه زمانی گفته شده، به میزان 10 میلیون تومان (برای تیبا) کاهش قیمت را تجربه کرد و به سطح 47.5 میلیون تومان در بازار آزاد رسید. در تصویر بالا می‌توانید نمودار قیمت ورق گالوانیزه را مشاهده کنید. برای مشاهده به روزترین نمودار قیمت آهن آلات:
https://ahanonline.com/category/نمودار-قیمت/

می‌توانید از آدرس بالا استفاده کنید.
با توجه به تغییرات قیمت ورق خودرو که در نمودار زیر آنرا برای خودرو تیبا مشاهده می‌کنید، قیمت خودرو در طی یکسال گذشته 45 درصد رشد را تجربه کرده‌است و از لحاظ عددی میزان رشد آن کمتر از ورق بوده است.

نمودار قیمت خودرو تیبا در یک سال گذشته

نمودار قیمت خودرو تیبا در یک سال گذشته


قیمت دلار
پارامتر بعدی، نوسانات قیمت دلار است. این پارامتر با توجه به وابسته بودن برخی قطعات خودرو به واردات از سوی کشورهای دیگر، پارامتر موثر و مهمی است که قیمت خودرو را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. بنابراین موازی با نوسانات چشمگیر دلار، شاهد نوسانات قیمت خودرو نیز خواهیم بود. در نمودار زیر، تغییرات قیمت دلار را می‌توانید ببینید و می‌توانید همبستگی آنرا با تغییرات قیمت خودرو در بازار آزاد (نمودار قبل) مقایسه کنید.

نمودار قیمت دلار در یک سال گذشته

نمودار قیمت دلار در یک سال گذشته


تقاضا و تحریم‎ها و کاهش مناسبات اقتصادی با تولیدکنندگان قطعات خودرو
پارامتر سوم و چهارم یعنی، تقاضا و تحریم‎ها و کاهش مناسبات اقتصادی با تولیدکنندگان قطعات خودرو عواملی هستند که به صورت کمتری روی قیمت خودرو در ایران موثر بوده‌اند. البته نقش این 2 پارامتر در دیگر کشورها پررنگ‌تر و جزو عوامل اصلی اثرگذار بشمار می‌آید ولی در ایران، به دلیل ملتهب بودن بازار نقش کمتری از خود نشان داده است. چراکه دلالان جای خالی تقاضای واقعی را پرکردند و همچنان تقاضا را بالا نگه داشته‌اند. با این حال طبیعی است که وقتی بازار مسکن، آهن آلات و خودرو در شش ماهه اول سال 98 وارد فاز رکودی شد، بازار خودرو نیز از این رکود بی‌نصیب نماند و تقاضای واقعی دچار افت شدید شود.
در مورد اثر تحریم‌ها نیز بایدگفت که تحریم‌ها موجب کمبود مواد اولیه و همچنین قطعات مهمی از جمله موتور خودرو می‌گردد و همین موضوع عاملی برای افزایش قیمت‌ها در نظر گرفته می‌شود و از آنجایی که احتمال ممنوعیت واردات در سال 99 بیش از سال 98 می‌باشد، بنابراین ادامه روند محدودیت‌ها و افزایش‌های ناشی از واردات در سال 99 نیز وجود خواهد داشت.
پیش بینی قیمت خودرو در سال 99 (سرنوشت بازار چه خواهد شد)
در یک جمع‌بندی می‌توان گفت که با توجه به افت احتمالی کیفیت و قیمت بالای خودرو، بازهم گمان می‌رود که در بازار سال 99 بیشتر تقاضای مرده حاکم باشد تا تقاضای واقعی و زنده، بنابراین تنها در صورتی که تحریم‌ها برداشته شود و شرایط ارتباط با شرکای خارجی بهبود یابد، می‌توان گفت تقاضای واقعی در بازار نیز بهبود پیدا خواهد کرد که البته چنین چیزی بسیار بعید است؛ و اما سناریو احتمالی حاکم بر بازار خودرو در سال 99 نیز مشابه با روند بازار دلار، صعودی پیش بینی می‌شود. در یک مقایسه تجربی می‌توان گفت که بازار ارز در طی 4 ماهه اخیر، یعنی از آبان ماه تا هفته اول اسفند رشد 32 درصدی داشته است و در همین مدت قیمت در بازار خودروهای داخلی با رشد 64 درصدی همراه بوده است. این مقایسه سطحی نشان می‌دهد با رشد بازار دلار به میزان مشخصی، بازار خودرو قابلیت رشد دو برابری را دارد. اما باید در نظر داشته باشید که شاید برای بازار دلار، رکود معنای مشخصی نداشته باشد، اما بازارخودرو و به طور موازی با آن طبق پیش‌بینی‌های سایت آهن آنلاین قیمت آهن آلات (https://ahanonline.com/) نیز پس از صعود در 3 ماهه نخست سال 99، احتمالا رکود دیگری در سال 99 را در پیش روی خود خواهند داشت. از طرفی اگر روند قیمت ورق خودرو را در نظر بگیریم، با توجه به شیب افزایش بیش از حد قیمت ورق در شش ماه گذشته، در سال جدید احتمال تعدیل رو به پایین و ثبات قیمت وجود دارد، از طرفی اعمال اثر کاهشی آن بر روی قیمت خودرو، به شرط تداوم در کاهش قیمت ورق نیز بعید نیست.
منبع: https://tejaratnews.com/

این متن رپورتاژ آگهی است و خودروبانک دخالتی در محتوای آن ندارد
نظرات
 
 
 
امیر 1398/12/22
کسی که اين مقاله رو نوشته‌ کسی جز حامی دلال نیست. کسی که به‌ دلال ماشین، کسی که به‌ سودجو و زالو میگه فعال خودرو، يک خائن به‌ مردم هست. اگر لال بشید و مقاله ننویسید جو بازار کمتر ملتهب میشه. اگر شیر حلال خوردید با مقالات و نوشته‌ هاتون جو جامعه رو از الان برای یکسال دیگه ملتهب و آشفته نکنید.
  • وحيد 1398/12/23
    كاملا با حرف امير جان موافقم👍👍👍👍
    واقعا خجالت اوره كه يه عده دزد با نام دلال تو بازار خودرو فقط به فكر سود شخصي هستن..و حتي يك درصد هم فكر نميكنن به هيچي
علی 1398/12/24
با سلام.مقاله فقط در یک بخش تولید بررسی شده.خودرو نیز مثل همه چیز مصرفی باید گرون بشه.اما بر خلاف دنیا
خودرو کالای سرمایه ای در ایران حساب میشه و دلایل خودشو داره و این موضوع باعث حاشیه پر سود میشه
حتی سالیان پیش هم اینگونه بوده.به امید روزهای بهتر
برای مردم عزیز.
جمال 1398/12/25
تا دلالهاي كثيف بر ماشين و يا هر كالاي ديگه احاطه دارن و هيچ مقامي وجود بر هم زدن تصميماتشون رو نداره از بالا تا پايين مملكت و مردم بازيچه ي اين حرامزاده ها هستند
مثلا همين آزادمردن ماشينهاي زيادي كه تو گمرك خوابيده رو عمداً كم كم آزاد ميكنن (مسئولهاي دست نشانده ي دلال يا شايد هم خودشون دلال باشن)كه هم گروني و چند برابري قيمت بازار بمونه و هم خودروسازهاي آدمكش داخلي بر روي افزايش لگن هاي خودشون دستشون باز باشه
به اميد ريشه كن شدن هر چه دلال و مافيا تو ايران عزيز
قيمت خودرو دلار طلا مسكن گوشت..... همه دست انگشت شمار دزد اداره ميشه و منو شما هم با هزار برنامه ريزي به هيچ نتيجه اي نميرسيم

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران