واردات خودروهای برقی بدون نیاز به دریافت گواهی اسقاط؛ واردات همچنان ممنوع!

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح روز سه ‌شنبه 16 اردیبهشت ماه و در جریان رسیدگی به ایراد شورای نگهبان در خصوص طرح یک فوریتی ساماندهی بازار خودرو، ضمن معاف کردن واردات خودروهای تمام الکتریکی از دریافت و ارائه گواهی اسقاط، در مصوبه ای دولت را موظف کردند تا زمینه تولید و عرضه محصولات تمام الکتریکی را در داخل کشور فراهم کنند.
به گزارش خودروبانک و به نقل از پایگاه خبری ایسنا، در مصوبه جدید نمایندگان مجلس شورای اسلامی آمده است که واردات خودروهای سواری برقی و یا ترکیبی در راستای کاهش مصرف سوخت و تولید گازهای آلاینده محیط زیستی و همچنین تا زمانی که تولید آنان در داخل کشور آغاز نشده، از دریافت و ارائه گواهی اسقاط معاف خواهند شد. در این زمینه دولت موظف است تا زمینه تولید این دسته از وسایل نقلیه را با آماده سازی زیرساخت های لازم، حداکثر طی 5 سال آینده در داخل کشور فراهم کنند و هزینه های اجرای این ماده نیز از محل درآمدهای ناشی از اجرای حکم تبصره ذیل ماده 3 این قانون تامین خواهد شد.
در پایان آمده است که به دنبال این مصوبه، تعیین و مصداق خودروهای هیبریدی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین می شود. نمایندگان مجلش شورای اسلامی همچنین برای تامین نظر شورای نگهبان، در ادامه ماده 7 این طرح را از متن آن حذف کردند.

خودروبانک: در حالی مجلس واردات خودروهای تمام برقی را آسان تر کرده که واردات خودرو اعم از برقی و غیربرقی از جانب دولت ممنوع است. همچنین بنا به تاریخچه واردات خودروها هیبریدی، دولت در آن زمان درک درستی از خودروهای هیبریدی نداشت و به عبارت غیرواقعی بود بعضی از آنها اشاره کرد. امیدواریم که در صورت بررسی واردات خودروهای برقی یا هیبریدی، از متخصصین این امر جهت تعیین مصداق این نوع خودروها مشاوره گرفته شود.
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران