اختلاف شورای رقابت و ستاد تنظیم بازار برای قیمت گذاری خودرو

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده
روز گذشته رئیس شورای رقابت در گفتگوی خود با اصحاب رسانه اعلام کرد که برای محاسبه قیمت خودرو، با ستاد تنظیم بازار اختلاف داریم و لازم است که قوه قضاییه به بازار خودرو ورود کند و به این بازار آشفته رسیدگی شود. رضا شیوا رئیس شورای رقابت با اشاره به اختلاف نظر این سازمان با ستاد تنظیم بازار، در ادامه صحبت های خود افزود که برای تغییر قیمت خودرو در بازار و تعیین قیمت های جدید، با ستاد تنظیم بازار اختلاف نظر داریم و دلیل آن هم روش محاسبه برای قیمت است که روش هزینه تمام‌ شده را اعلام کرده اند.
رضا شیوا در صحبت های خود افزود: شورای رقابت روش سقف قیمتی را دارد که بر این اساس، قیمت پایه را به اضافه تورم بخشی که از بانک مرکزی می ‌گیریم، محاسبه می ‌کنیم. شورای رقابت یک سری از هزینه ‌هایی که خودروسازان دارند را قبول ندارد، زیرا آنها هزینه‌ های نامربوط با تولید را هم محاسبه می کند و همین دلیل باعث می شود تا با ستاد تنظیم بازار تفاهمی نداشته باشیم. در حال حاضر بازار خودرو‌ در دست دلالان است و دلال بازی می ‌شود، اینکه چرا دستگاه های نظارتی قوه قضاییه در این بازار دخالت نمی ‌کند، مشخص نیست و جای تعجب دارد.
شیوا همچنین اعلام کرد که در بازار‌های دیگری همچون سکه و ارز که دلال بازی بود و قیمت ‌ها را مصنوعی بالا بردند، قوه قضاییه ورود پیدا کرد و بازار را به تعادل رساند، اما در بازار خودرو متاسفانه چنین چیزی را شاهد نیستیم و قوه قضاییه برای ساماندهی بازار خودرو ورود پیدا نمی کند. در حال حاضر تعداد زیادی خودرو دپو شده است که آنها را به بازار عرضه نمی کنند. باید دولت و دستگاه قضایی به این موضوع ورود پیدا کنند و با دلالان برخوردهای لازم را انجام دهند و تعدادی را حتی باید مجازات کنند، مانند مابقی بازار‌ها که اگر مثلا به بازار ارز ورود نمی ‌کردند، ممکن بود همچنان شاهد نوسانات زیادی در بازار ارز باشیم.
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران