سبحانی‌فر: توقف تولید پراید از مهمترین عوامل گرانی خودرو بود

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده
با توجه به گفته های یکی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی توقف تولید پراید مهمترین عوامل گرانی خودرو بوده و بهتر است که سازمان استاندارد این تصمیم را تعلیق کند.
به نقل از ایسنا، رمضانعلی سبحانی‌فر در این خصوص توضیح داد: در شرایط فعلی صلاح نیست که تولید پراید متوقف شود. نمی شود که سازمان استاندارد بعد سال ها از خواب بیدار شده و دستور دهد که استانداردهای 85 گانه رعایت شود. پراید 20 سال است که تولید شده و در جاده های کشور ادم می کشد.»
این نماینده مجلس ادامه داد: «توقف تولید پراید یکی از علل اصلی گران های اخیر است. خودرویی که اگر خط تولید آن متوقف شود هیچ محصول جایگزینی برای آن مطرح نیست.»
وی افزود: «به نظر من در مورد قیمت‌گذاری نمی توان دستوری برخورد کرد چرا که قیمت خودرو باید توسط عرضه و تقاضا تعیین شود و خودروسازان و مدیران خودروسازی برای کمک به کنترل قیمت‌ها باید تلاش کنند تولید را افزایش دهند.»
نماینده مردم سبزوار در مجلس همچنین گفت: «در شرایط فعلی هم تولید پراید متوقف خواهد شد و هم واردات خودرو ممنوع است. از طرف دیگر انبار خودروسازان خالی بوده و تحریم ها اجازه نمی دهد که این انبارها پر شود. با این وجود تولید خودرویی که مناسب قشر کم درآمد بوده و جایگزین پراید شود غیر ممکن است. برای همین متقاضیان خودرو مجبورند به همین میزان خودروهای موجود روی بیاورند که باعث می‌شود حاشیه سود برای دلالان ایجاد شود و قیمت‌ها بالا برود.»
سبحانی‌فر در انتها با بیان اینکه ورود شورای رقابت به موضوع قیمت خودرو کارساز نیست، ادامه داد: «باید ابتدا سازمان استاندارد از تصمیم خود کوتاه بیاید، توقف خط تولید پراید تعلیق شود و بعد تولید افزایش پیدا کند و متقاضیان البته با ضابطه ثبت نام کنند.»
نظرات
 
 
 
محمد 1399/2/27
مهمترین عامل گرونی خودرو بستن در واردات خودرو هست و فکر کردن به منافع شخصی که تو فروش آشغال سازهای داخلی هست لطفا مردم رو گوش دراز فرض نکنید

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران