چه کسانی قیمت پراید را تا سقف 90 میلیون تومان بالا بردند؟

سعید موتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو عنوان کرد که بازار در اواخر سال گذشته و با شیوع ویروس کرونا با رکود شدید روبه رو شد و در شرایطی که بازار خودرو در تعطیلی به سر می برد، قیمت انواع خودروها 10 تا 20 درصد افزایش یافت. در آن شرایط این سوال مطرح می شد که با وجود تعطیلی بازار و نمایشگاه های خودرو و عدم خرید و فروش خودرو، چه کسانی باعث این افزایش قیمت ها شده اند.
به گزارش خودروبانک و به نقل از مهر، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو افزود: در جریان بررسی های صورت گرفته از بازار خودرو متوجه شدیم که برخی نمایندگی های متخلف خودروسازان در ایام تعطیلی نمایشگاه های خودرو، از ۱۵ تا ۱۷ فروردین ماه آغاز به کار کرده و خودروهای سند سفید یا کارتکسی فروخته اند و دی ماه و همزمان با آغاز شیوع ویروس کرونا، فروش خودروهای ویرایشی را شروع کرده بودند، به نحوی که هر دستگاه پژو ۲۰۶ که تا پیش از عید، به قیمت ۹۵ میلیون تومان معامله می شد، در روزهای ابتدایی سال جاری از سوی برخی نمایندگی های خودروسازان به نرخ ۱۱۸ میلیون تومان به فروش می رفت و این در حالی بود که قیمت این خودرو در چهارم اسفندماه، حدود ۱۰۰ میلیون تومان بود.
موتمنی ادامه داد: فروش خودروهای کارتکسی در شرایطی صورت می گیرد که به واسطه ابلاغیه دولت، از سوم شهریورماه ۹۸ فروش این خودروها ممنوع بوده است. سند خودروهای ویرایشی از سوی شرکت خودروساز صادر می شود و باید جلوی آن را هر چه سریع تر گرفت. ما در اتحادیه نمایشگاه داران خودرو مذاکرات و نامه نگاری هایی را با مقامات دولتی صورت داده و هر لحظه پیگیر این موضوع بودیم که سازمان حمایت ، جلوی معامله خودروهای ویرایشی را بگیرد، اما این کار تاکنون رخ نداده است.
وی در ادامه بیان داشت: در بازار آزاد قیمت هر دستگاه پژو 206 از سوی دلالان و واسطه ها تا مرز 160 میلیون تومان افزایش یافت. البته این نکته مورد اهمیت است که برخی از نمایندگی های رسمی خودروسازان وقتی قیمت خودرو را به یکباره از 95 میلیون تومان به 118 میلیون تومان افزایش می دهند، این افزایش قیمت بر روی قیمت حاشیه ای بازار خودرو تاثیر می گذارد، زیرا با 5 تا 6 دست واسطه خودرو معامله می شود و اگر هر واسطه یک میلیون تومان بر روی قیمت خودرو اضافه کند، به یکباره 10 میلیون تومان به قیمت خودرو افزوده می شود.
رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو گفت: با سیاست های دولت در دو هفته گذشته و از 22 اردیبهشت ماه سال جاری بازار آرام شد و قیمت ها به شدت کاهش یافت و ورود شورای رقابت نیز یه ظرفیت بسیار مناسبی برای کنترل قیمت و بازار خودرو است. با ورود شورای رقابت شاهد یک گام مثبت برای ساماندهی بازار بودیم. ما در هفته های گذشته شاهد کاهش چشمگیر قیمت ها بودیم که بخشی از آن به تقاضا برمی گردد که تقاضا در بازار برای خرید وجود ندارد، اما به هر حال، یک عده خودروها را دپو کرده و هر چند وقت یکبار، بازار را تحریک می کنند و البته برخی از نمایندگی های خودروسازان پایش کنند که چرا گفته می شود خودروسازان افزایش ۴۰ تا ۵۰ درصدی نرخ ارز دارند.
موتمنی در ادامه اظهار داشت: برخورد با پارکینگ های خودروسازان از جمله راهکارهایی بوده که منجر به افزایش عرضه خودرو در بازار شده و به همین دلیل اگر خودروهای توقیف شده به کف بازار آمده و سازمان حمایت آنها را به فروش برساند، بازار به لحاظ قیمتی کنترل خواهد شد، این در حالی است که همچنان در بازار، خریدار و فروشنده ای وجود ندارد و برخی فقط می خواهند در بازار خودرو دلال بازی کنند.
وی در پایان تصریح کرد: باید این موضوع بررسی شود که آیا امکان تعیین سقف قیمت برای خودروسازان وجود دارد، به نحوی که اگر سقف قیمتی برای خودروها در نظر گرفته شود و در عین حال باید زمینه ای فراهم شود تا دستور سرپرست وزارت صمت برای کنترل قیمت های کاذب نیز عملی شود.


نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران