آزادسازی واردات؛ تنها راه حل برای ساماندهی بازار خودرو

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده
جلال رشیدی کوچی، نماینده مجلس یازدهم ضمن اشتباه خواندن توقف واردات خودرو و بسته نگه داشتن گمرک، می گوید که طرح های پیش فروش خودرو نه تنها التهاب بازار را از بین نمی برد، بلکه آن را نسبت به گذشته هم افزایش می دهد، زیرا افرادی که موفق به شرکت در قرعه کشی شده و خودرو برنده شده اند، فضا را برای گران کردن خودرو مناسب می بینند.
نماینده مجلس یازدهم در گفت و گو با خانه ملت از ساز و کار خودروسازان برای اجرای طرح‌ های پیش فروش خودرو انتقاد کرد و در این خصوص افزود که ثبت نام حدود 7 میلیون متقاضی برای 25 هزار دستگاه خودرو موضوع عجیبی است و علیرغم ادعای شرکت‌ های خودروسازی مبنی بر اصلاح سازوکار ثبت نام، شاهد تغییرات چندانی در طرح فروش فوری و پیش فروش هفته‌ گذشته خودروسازان نبوده ایم و این طرح های فروش تنها یک مسکن بوده و به درمان درد صنعت خودروسازی کشور کمکی نخواهد کرد، درحالی که خودروسازان باید تیراژ تولید و کیفیت محصولات خود را افزایش دهند تا رضایت مشتریان را تاحدودی جلب کنند.
جلال رشیدی کوچی با اشاره به این موضوع که از بین رفتن انحصار خودروسازی می تواند بهترین راهکار برای ساماندهی این صنعت باشد، تصریح کرد که با کاهش تعرفه واردات خودرو و همچنین ایجاد قطب سوم خودروسازی، می توان بسیاری از مشکلات را برطرف کرد و مهم تر از همه، از بین رفتن انحصار در صنعت خودروسازی می تواند بهترین راهکار برای ساماندهی آن باشد. در حال حاضر بازار خودروی کشور همانند انسانی شده است که برای زنده ماندن به روزانه یک لیوان آب نیاز دارد، اما در تامین همین یک لیوان آب نیز با مشکلاتی مواجه است و امکان فراهم کردن آن را ندارد و به همین دلیل سلامت او تحت تاثیر قرار می گیرد. حال باز خودروی کشور نیز به تعداد بیشتری خودرو برای تامین نیاز مردم و پاسخ به تقاضای موجود در بازار نیاز دارند، اما به دلیل برخی موانع امکان برطرف کردن عطش بازار را ندارند.
نماینده مجلس یازدهم در پایان با اشاره به اعطای رانت دولتی به برخی از مشتریان و همچنین بوجود آمدن تنش در صف ایجاد شده برای خرید خودرو، اضافه کرد که با آزاد شدن واردات خودرو و از بین رفتن انحصار، می توان تاحدودی نیاز بازار را برطرف کرد و طرح های فروش خودروسازان نه تنها التهاب بازار را از بین نخواهد برد، بلکه باعث افزایش آن می شود و افرادی که در قرعه کشی برنده شده، فضا را برای گران کردن خودرو مناسب می بینند.
نظرات
 
 
 
علی 1399/3/26
هر بچه 2 ساله ای هم راه حل صنعت خودرو رو میدونه نیاز نیست هر روز یه نفر نظر بده مشکل اینه ک همه اینا عمدیه ک توسط خودروسازا و مافیاشون انجام میشه. نمیخوان صنعت خودرو درست بشه و پولهای مفتی ک میگیرن کم بشه وگرنه کاری نداره!
سعید 1399/3/26
کاملا موافقم ، رفع انحصار و واردات با تعرفه مناسب که هردو باعث افزایش عرضه در بازار میشه و قیمت ها کاهش یافته و نیاز بازار تا حدی مرتفع میشه
مجتبی 1399/3/27
اول باید دید آقای نماینده از آزادسازی واردات خودرو بهره ای میبره یا نه؟
بی نام 1399/3/27
گیریم واردات هم آزاد بشه با قیمت ها میخوایم چیکار کنیم؟تمام درد ما اینکه هیچ قیمتی سر جاش نیست....کسی که پارس ثبت نام میکنه یا 206 به فرض ازاد شدن واردات چه خودرویی میتونه با این قیمت سوار شه؟؟الان همین اشغالای چینی دیگه 250 میلیون کمتر نیست...تمام این حرف و حدیثا واسه سر دووندن ما مردم بدبخت....مشکل اساسی تر از این چیزاست این وضعیت از خشت اول کج
hossein driver2020 1399/3/30
این ازاد سازی زمانی درسته که تعرفه کم بشه وقتی دلار 18 19 هزاردلار هستش یک خودرویی مثلا هیوندای الانترا 22هزاردلاری فقط قیمتش به پول ما میشه 396 تا 416میلیون تومن 80تا 110 درصد تعرفه بیاد روش ببین چقدر میشه خب مثلا الان ارزونی شدش زمانی ارزونی میشه تازه اصلا بشه مگه چند نفر میتونن توی کشور ماشین وارداتی سوارشن الان ماشینی که 88بوده شده 307 تومن عمرا اگر واردات ازاد بشه حتی طوری بشه با امریکا ارتباط برقرار بشه شرکت ها ماشین هاشون و بیان قیمت قدیم یا نزدیکش بدن وقتی خونه 500میلیونی شده 5میلیارد عمرا ماشین بیاد پایین واردات ازاد زمانی معنا پیدا میکنه برای کمک به بازار خودرو این ازادسازی اصولی و قانونی باشه و در همه موارد حساب کتاب باشه نکه ماشین مثلا 200میلیون گرون بشه بعد 60میلیون ارزون کنن بگن ارزون شده اینا حرفا الکیه مردم و بیچاره کرده

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران