گیربکس دستی بدون کلاچ! تکنولوژی جدید در هیوندای ونیو

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

آمار نشان می‌دهند که تنها ۱۲.۵ درصد از خودروهای جدید در بازار آمریکا از گیربکس دستی بهره می‌برند. این نشان می‌دهد خریداران علاقه چندانی به سه پدال ندارند، بنابراین شرکت‌های هیوندای و کیا یک تکنولوژی جدید به نام iMT یا سیستم انتقال قدرت دستی هوشمند را برای مدل‌های هیوندای ونیو و کیا سونت معرفی کرده‌اند.

تکنولوژی iMT یک گیربکس دستی بدون پدال کلاچ است و مکانیزم کلاچ به طور خودکار فعال می‌شود. این فناوری شباهت‌های زیادی به سیستم انتقال قدرت دستی اتوماتیک (AMT) دارد، در حالی که در iMT راننده می‌تواند دنده‌ها را به روش مرسوم و به صورت دستی تغییر دهد.

هیوندای همچنین اشاره کرده نیازی نیست راننده حین تعویض دنده پایش را از روی پدال گاز بردارد. این سیستم از سنسور ویژه‌ای برای تشخیص زمان تعویض دنده استفاده می‌کند و سپس کلاچ را با یک محرک هیدرولیک فعال می‌کند.

منبع: Hyundai Venue

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران