با این کار عمر مفید کلاچ خودرو خود را افزایش دهید

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده

کلاچ قطعه ای است که وظیفه قطع و وصل کردن نیرو بین جعبه دنده و موتور را بر عهده دارد. کاربرد این قطعه در مواقع تعویض دنده و متوقف کردن خودرو بوده و راننده با استفاده از آن تلاش می کند که موتور خودرو خاموش نشود.

به نقل از دنیای خودرو، کلاچ در خودروهایی که به جعبه دنده دستی مجهز هستند یک قطعه کاربردی و مهم محسوب شده و به مرور زمان دچار خرابی می شود.

از جمله علل خرابی کلاچ می توان به تمام شدن دیسک، داغ شدن دیسک و صفحه، تاب برداشتن صفحه و یا برهم خودرو تنظیمات کلاچ اشاره کرد. عمدتاً رانندگان به صورت ندانسته و غیر عمدی از کلاچ استفاده بی‌مورد کرده و همین موضوع سبب می‌شود که اصطکاک این قطعه نیز افزایش یابد. استفاده بی‌مورد از کلاچ حتی در بین رانندگان با تجربه و حرفه ای و به خصوص در ترافیک ها بسیار رایج است.

اگر می خواهید عمر کلاچ خودرو شما افزایش یابد به یاد داشته باشید که برای توقف های بیش از ۳۰ ثانیه حتما پدال کلاچ را رها کرده و خودرو را در حالت خلاص قرار دهید.

به علاوه رهاسازی یک باره کلاچ نیز سبب کاهش عمر مفید آن می شود. بنابراین توصیه می شود رهاسازی پدال کلاچ به‌آرامی صورت گیرد تا مانع کوبش و ضربه به‌سطح کلاچ شود.

در آخر به یاد داشته باشید که نیم‌کلاچ در زمان حرکت دشمن گیربکس است و بهتر است که هر ۱۰ هزار کیلومتر سیستم پدال و سیم کلاچ تنظیم شود.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران