چگونگی اخذ مالیات از خریداران خودرو

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده

با توجه به کسری بودجه یکی از راهکارهایی که می تواند به گسترش پایه‌های مالیاتی و در نتیجه افزایش درآمد دولت منتهی شود اخذ مالیات از خریداران خودرو است.

به نقل از سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو، در همین راستا نیز دولت مصوبه مربوط به اخذ مالیات از خریداران خودرو را به تصویب رسانده است.

سیاوش غیبی‌پور، کارشناس امور مالیاتی در این خصوص توضیح داد: «اخذ مالیات از خریداران خودرو زمانی محقق می‌شود که در مرحله نقل‌وانتقال، سند اخذ شود. اگر به مالکیت افرادی که هنوز خودرو در اختیار دارند، ورود کنیم در مرحله نخست تفکیک کالای مصرفی از احتکاری کار دشواری است. حتی اگر کیلومترکارکرد هم مبنای اخذ مالیات قرار بگیرد باز هم راه‌هایی برای دور زدن قانون وجود دارد.»

کارشناسان وزارت اقتصاد و صمت مدعی اند که مالیات از خریداران خودرو تاثیر چندانی بر درآمدهای مالیاتی دولت نداشته و تاکید وزیر اقتصاد بر اجرای این موضوع نیز به دلیل بار روانی آن بر بازار خودرو است چرا که این بخش نامه سبب کاهش التهابات بازار خواهد شد.

البته عده ای دیگر از کارشناسان نیز با این ادعا مخالف بوده و معتقدند اثر تورمی فعلی بیشتر از اثر مصوبه مذکور است. اگر در شرایط عادی و بدون کاهش یافتن ارزش پول ملی چنین بخشنامه اجرایی شود اثرات مثبتی رخ خواهد داد ولی در شرایط فعلی این بخشنامه موثر واقع نخواهد شد.

غیبی‌پور در خصوص قابلیت اجرایی مصوبه مذکور نیز گفت: «ازآن‌جا که خریدوفروش‌ها براساس کد ملی انجام می‌شود و اگر کدملی که معامله با آن انجام شده، استیجاری باشد جریمه‌ای برای آن تعیین خواهد شد، بنابراین به‌راحتی قابلیت دسترسی خواهد داشت »

نظرات
 
 
 
Moein 1399/4/28
, اگر به مالکیت افرادی که هنوز خودرو در اختیار دارند ورود کنیم'
مگه به مالکیت افراد کلاهبردار میخواید ورود کنید!، دولت به چه چیزی از زندگی مردم جهت منافع خودشه ورود نکرده؟!
من دوتا ماشین دارم...ماشین نمیخوام... به شرطی که شهرو درست کنه... حمل و نقل را، دوچرخه سواری ترویج بده با بستر مناسب...پول نفت را تمام و کمال برمردم بده، اشتغال و درآمد مردمو درست کنه، کی ماشین ميخواد!
اونوقت لازم هم نیست بهمالکیت خودروی افراد ورود کنه!!

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران