موضوعات داغ

عجیب ترین فرمان هایی که تابحال ساخته شده اند - بخش اول

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده
عکس مطلب اول

تقریبا از زمان ساخت اولین خودروها در اواخر قرن نوزدهم، یک فرم گردی شکل به فرمان خودروها داده شد تا هدایت آن توسط راننده آسان تر باشد. با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و روی کار آمدن فناوری های جدید، صنعت خودروسازی هم پابه پای آن حرکت کرد و امروزه شاهد پیشرفته شدن غربیلک های فرمان هم هستیم و بر روی آنان دکمه های مختلفی تعبیه شده تا دسترسی راننده را به امکانات مختلف خودرو آسان تر کند، ولی اکثر آنان طراحی گردی شکل خود را حفظ کرده و تقریبا از یک فرم مشابه استفاده می کنند.

با این حال، در تاریخ صنعت خودروسازی محصولاتی هم وجود داشته و دارند که از فرمان های عجیب و غریب و به زعم خودروسازان، از طراحی نوآورانه برای غربیلک فرمان استفاده کرده اند که بسیاری از آنان خودروهای کانسپت بوده و با گذشت سال ها فراموش شده اند و برخی دیگر که شانس رسیدن به مرحله تولید را داشتند، در همان مدل خلاصه شده و برای آیندگان خود چیزی به ارث نگذاشته اند. حال امروز در خودروبانک و در سه بخش جداگانه، سعی داریم نگاهی به عجیب ترین غربیلک های فرمان در تاریخ صنعت خودروسازی داشته باشیم که برخی از آنان یک طراحی جالب و آینده نگر دارند و برخی دیگر کاربردی بودن فرمان را به چالش می کشند.

- شورلت اسپینر 1940

بدون سیستم های کمک کننده برقی و هیدرولیکی، استفاده از فرمان در ماشین های دهه 1930 و 1940 میلادی بسیار سخت بود، با این حال شورلت یک پاسخ نوآورانه برای سختی استفاده از فرمان خودروهای قدیمی داشت و آن هم اضافه کردن یک اسپینر داخلی بر روی غربیلک فرمان بود که با هزینه 12.50 دلاری بر روی فرمان نصب شد که از لحاظ تئوری چرخاندن فرمان را آسان تر می کرد، هرچند این ویژگی تنها برای 2 سال بر روی خودروها عرضه شد.

شورلت اسپینر 1940

- مسرشمیت KR200 (1955)

مسرشمیت، شرکت تولید کننده آلمانی هواپیما بود که در سال 1923 میلادی تاسیس و در سال 1968 میلادی هم تعطیل شد. در کنار تولید هواپیما، کمپانی مسرشمیت شانس خود را برای تولید اتومبیل هم امتحان کرد و نتیجه آن تولید خودروی KR200 شد که در دهه 50 میلادی اقتصادی ترین خودروی موتور عقب به شمار می رفت، اما این خودرو یک ویژگی جالب دیگری هم داشت و آن هم فرمان آن بود که شبیه به "یوک هواپیما" طراحی شده است.

مسرشمیت KR200 (1955)

- فورد ادسل تله تاچ 1957

به دلایل بسیار زیادی، ادسل برای فورد یک فاجعه به تمام معنا بود!. در واقع ادسل می خواست که خود را باهوش تر از خودروسازان دیگر نشان دهد، به همین دلیل تجهیزاتی نوآورانه در محصولات خود استفاده می کرد، همچون انتخاب دنده های اتومبیل که از طریق دکمه های فشاری در مرکز فرمان قرار گرفته بود و نه تنها یک فاجعه به تمام معنا در بحث ارگونومیک بود، بلکه الکتریسیته های آن هم به طرز باورنکردنی غیرقابل اعتماد بودند.

فورد ادسل تله تاچ 1957

- سیتروئن ID19 (1959)

سیتروئن ID19، تنها خودروی سیتروئن در لیست کلی نخواهد بود، زیرا این شرکت فرانسوی دائما در تلاش بود تا نوآوری جدیدی ارائه دهد و مرزهای طراحی را جابجا کند!. با گذشت سال ها، سیتروئن بسیاری از غربیلک های فرمان تک ستون را ارائه کرد، اما قطعا فرمانی که می بینید یکی از بهترین تلاش های این شرکت برای ساخت فرمان تک ستون به شمار می رود، دیگر نگوییم که ستون مرکزی آن شبیه به لوله های پلاستیکی طراحی شده است!.

سیتروئن ID19 (1959)

- پلیموث فیوری 1960

فرمان های مربعی شکل به دلایلی اشتباه، با معرفی خودروی "آستین الگرو (بریتیش لیلاند)" در سال 1973 میلادی به شهرت جهانی رسید، درحالی که یک دهه قبل از آن خودروی "پلیموث فیوری" از فرمان مربعی شکل با دو رنگ مختلف استفاده می کرد و به دلایلی کاملا مشخص، هدایت اتومبیل با آن به هیچ وجه برای رانندگان آسان نبود.

پلیموث فیوری 1960

- شورلت تستودو 1963

فرمان مربعی شکل را شاید بتوان قابل استفاده توصیف کرد، اما فرمان مستطیل شکل چیزی نیست که با آن بتوان یک اتومبیل را هدایت کرد و خوشبختانه این فرمان برای خودرویی طراحی شد که در همان مرحله کانسپت باقی ماند و هیچگاه به مرحله تولید نرسید. شورلت تستودو، در سال 1963 میلادی با ایده های نوآورانه همچون فرمان مستطیل شکل و تنها 1 درب یکپارچه با سقف خودرو معرفی شد.

شورلت تستودو 1963

- Ford Wrist Twist (1965)

دهه پنجاه و شصت کانون خلاقیت در بین سازندگان خودرو بود و اینکه بسیاری از ایده های بد را برای عملی کردن امتحان کردند تا یک خودروساز پیشرو در زمینه طراحی و نوآوری باشند. یکی از آنان غربیلک فرمان عجیب فورد موسوم به " Wrist Twist" بود که از لحاظ تئوری مانورپذیری راحت تری برای کاربران داشت. ستون اصلی ثابت بود و تنها غربیلک های کوچک اطراف اهرم همچون فلکه آب امکان چرخیدن داشتند.

Ford Wrist Twist (1965)

- مازراتی بومرنگ 1971

مازراتی بومرنگ شاید در ظاهر خود یک طراحی جذاب و تهاجمی داشته باشد، اما در داخل کابین بویژه غربیلک فرمان خود یک فاجعه تمام عیار است!. زیبایی شناسی این طراحی وحشتناک است و شرایط وقتی بدتر می شود که وارد موضوع ارگونومی آن می شویم. نکته جالب توجه در رابطه با طراحی این مجموعه، قرار گرفتن تمامی کلیدهای عملکردی بویژه راهنما و برف پاکن در داخل غربیلک فرمان است. خوشبختانه از این خودرو تنها 1 دستگاه تولید شده است.

مازراتی بومرنگ 1971

- آستین الگرو 1973

خودروی آستین الگرو آنقدر جمع و جور طراحی شده بود که با استفاده از غربیلک های فرمان معمولی امکان دیدن تمامی اطلاعات صفحه کیلومتر برای رانندگان وجود نداشت، به همین دلیل باید یک تغییر بنیادین صورت می گرفت و به همین منظور یک غربیلک فرمان مربعی شکل با ستون مرکزی خیلی کوچک طراحی شد. البته این نوع غربیلک فرمان تنها برای 1 فصل عرضه شد و پس از آن با یک غربیلک فرمان گردی شکل معمولی جایگزین شد.

آستین الگرو 1973

- استون مارتین لاگونا 1977

استون مارتین لاگونا یک صفحه کیلومتر دیجیتالی داشت و برای نشان دادن تمامی اطلاعات آن به راننده، نیاز بود که یک فرمان مناسب برای خودرو طراحی شود. اینجا بود که طراحی مینیمالیستی بکار آمد و یک فرمان خیلی ساده و تنها با یک ستون اصلی رو به پایین طراحی شد و پیش روی راننده قرار گرفت.

استون مارتین لاگونا 1977

نظرات کاربران

1 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1399/4/30
خیلی عالی بود.👌
فیلم بررسی آریزو 6 پرو
فیلم بررسی آریزو 6 پرو
مشخصات فنی خودروهای بازار

مشخصات ماشین مورد نظرتان را جستجو کنید

معاینه فنی خودرو هر چند سال یکبار است؟
معاینه فنی خودرو هر چند سال یکبار است؟
سامانه یکپارچه فروش خودرو باز می گردد؟
سامانه یکپارچه فروش خودرو باز می گردد؟
خودرو برقی اسکای ول، ماشین جدید بازار خودرو ایران + عکس
خودرو برقی اسکای ول، ماشین جدید بازار خودرو ایران + عکس
تاریخ قرعه کشی پیش فروش ایران خودرو ویژه متقاضیان عادی اعلام شد
تاریخ قرعه کشی پیش فروش ایران خودرو ویژه متقاضیان عادی اعلام شد
نگاهی به کارنامه گروه بهمن در هفتمین دهه فعالیت آن
نگاهی به کارنامه گروه بهمن در هفتمین دهه فعالیت آن