چه خودرویی جانشین پژو 405 در خط تولید ایران خودرو می شود؟

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده

با توجه به گفته های معاون تحقیقات، طراحی و تکوین محصولات ایران خودرو بعد از تولید انبوه سمند سال در دو نوع پایه و لوکس، مدل پایه جایگزین 405 خواهد شد.

کیانوش پورمجیب در خصوص تولید سمند سال افزود: «در سال 96 ما با هدف کاهش وابستگی ارزی و بهینه‌سازی فرآیند تولید شروع به تولید سمند سال کردیم. دامنه دگرگونی این خودرو، تمامی تزئینات داخلی به جز سقف است. یعنی داشبورد، رودری، صندلی‌ها به‌همراه یک سری تزئینات خارجی است و در مدل لوکس نیز چراغ ها و جلو پنجره و دستگیره تغییر می‌یابد و سیستم ترمز آن نیز دیسکی به همراه رینگ آلومینیومی خواهد بود.»

وی ادامه داد: «با گذشت زمان وابستگی ارزی سمند سال کاهش یافته و ما توانستیم بسیاری از قطعات این خودرو را داخلی سازی کنیم. با این کار صرفه جویی ارزی قابل توجهی در تولید این محصول صورت گرفته و بهای تمام شده آن کاهش یافت. حال قرار است روزانه 450 عدد از سمند سال تولید شود.»

پورمجیب با اشاره به تولید انبوه سمند سال بهینه، تصریح کرد: «این خودرو نسبت به سمند فعلی زیباتر و شکیل تر بوده و وابستگی ارزی کمتری نیز دارد. داشبورد این خودرو دوستدار محیط زیست بوده و در تولید آن از مواد بازیافت پذیر استفاده می شود. موتور موجود در این خودرو 7XU و حداکثر توان گشتاور آن، 153 نیوتن متر در دور سه هزار نیوتن متر است. قدرت موتور آن 100 اسب بخار در دور شش هزار است و نیز دارای استاندارد آلایندگی یورو 5 است. هم چنین گیربکس این محصول پنج دنده دستی و حداکثر سرعت خودرو، 185 کیلومتر در ساعت است.»

گفته می شود مدل لوکس سمند سال بهینه مجهز به موتور ملیEF7 با قدرت 113 اسب بخار در دور شش هزار و گشتاور 157 نیوتن متر در دور چهار هزار و پانصد است. به علاوه یک گیربکس دستی نیز این خودرو را همراهی می کند.

با توجه به گفته های معاون تحقیقات، طراحی و تکوین محصولات ایران خودرو این شرکت قصد دارد در آینده ای نزدیک مدل های دوگانه سوز خانواده محصول سمند سال بهینه را با موتور EF7 راهی بازار کند.

نظرات
 
 
 
Moein 1399/4/29
چه جهش عظیمی! سمند قدیمی پلت فرم 405 با موتور داغون چه فرقی با خود 405 داره

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران