طرح جدید مجلس به منظور ساماندهی بازار خودرو کلید خورد

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده

اقدامات دور قبل مجلس شورای اسلامی در کنترل قیمت خودرو و اجرای طرح ساماندهی بازار خودرو به نتیجه ای نرسید. ولی حالا مجلس جدید اعلام کرده که با تشکیل کارگروه طرح ساماندهی صنعت و بازار خودرو، در تلاش برای ساماندهی بازار خودروی کشور هستند.

در نامه‌ رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس که برای سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت ارسال شده است، خواستار تشکیل کمیته مشترک برای تهیه فوری طرح ساماندهی صنعت و بازار خودرو شده اند. در این نامه آمده است که "پیرو جلسه مشترک اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس با جنابعالی و معاونان وزارتخانه و مدیران شرکت‌ های خودروساز و مستند به نظرات و پیشنهادهای نمایندگان و گزارش‌ های مسموع، مقرر شده تا کارگروهی متشکل از اعضای کمیسیون، معاون مربوطه وزارت متبوع، نمایندگان خودروسازان، انجمن قطعه سازان، شورای رقابت، سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف ‌کنندگان و مرکز پژوهش‌ های مجلس، در راستای تهیه طرح ساماندهی صنعت و بازار خودرو با قید فوریت تشکیل شود". رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس از سرپرست وزارت صمت خواسته است تا نسبت به هماهنگی لازم برای تشکیل جلسات و تسریع در تهیه طرح مورد نظر، اقدامات لازم را انجام دهد.

به گزارش خودروبانک و به نقل از دنیای اقتصاد، درحالی پیشنهاد تشکیل کارگروه طرح ساماندهی صنعت و بازار خودرو مطرح می شود که پیش از این مجلس دهم نیز طرحی با همین نام مصوب کرده بود، اما ایرادهای مختلف از سوی شورای نگهبان و همچنین مجمع تشخیص مصلت نظام باعث شد تا این طرح فعلا اجرایی نشود. طرح مورد نظر موضوعاتی همچون خصوصی سازی، تعرفه واردات خودرو و همچنین وظایف اجتماعی خودروسازان در تصادفات را شامل می شود که در صحن علنی مجلس به تصویب رسیده بود، اما شورای نگهبان و در مقطعی مجمع تشخیص مصلحت نظام آن را رد کردند. هرچند مجلس دهم با اصلاح این طرح سعی کرد تا ایرادات شورای نگهبان و مجمع تشخیص را برطرف کند، اما در پایان چیزی از طرح اصلی باقی نماند و بیشتر بخش های آن که مربوط به خصوصی سازی و تعرفه واردات خودرو بود، از این طرح حذف شدند.

حال مجلس یازدهم با کلید زدن طرحی با همین نام، در تلاش است تا به ساماندهی و کنترل صنعت و بازار خودرو کمک کند، هرچند تاکنون جزییات این طرح منتشر نشده و به نظر می رسد که طرح جدید ساماندهی بازار خودرو متفاوت از طرح مجلس دهم دنبال شده و مسائل دیگری همچون التهاب بازار خودرو، قیمت، کیفیت، تولید و داخلی سازی قطعات را مد نظر قرار دهد. در هر صورت باید منتظر ماند و دید که آیا مجلس یازدهم می تواند از پس بازار پر از مشکلات خودروی ایران بربیاید و تغییراتی اساسی در راستای ساماندهی آن انجام دهد یا خیر.

نظرات
 
 
 
F.A 1399/5/9
مطمئن باشید با دخالت مجلس و دولت؛ وضع بازار خودرو بدتر می شود

اگر نامبردگان نیت خیر دارند؛ بهترین روش کنترل بازار خودرو این است که واردات را آزاد و به هیچ وجه در بازار خودرو دخالت نکنند
باقر 1399/5/9
لطفا اگر میتونن و کاره ای هستند قیمت طلا و سکه رو هم بیارن پایین با این اوضاع دیگه هیشکی نمیتونه ازدواج بکنه و دخترا میمونن تو خونه و می ترشن بیچاره خانواده ها بیچاره جوونا

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران