موافقت دولت با طرح فروش خودرو به قیمت حاشیه بازار

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده

فروش خودرو به قیمت حاشیه بازار، خواسته ای که شرکت های خودروساز سال هاست به دنبال تحقق آن هستند و در طول سال های اخیر از هر فرصتی استفاده کرده اند تا محصولات خود را به همین شکل به بازار عرضه کنند. در این بین برخی از خودروهای تولید داخل با چنین روشی به بازار عرضه شد، اما این طرح به طور تمام و کمال اجرایی نشد و خودروسازان همچنان موظف به فروش محصولات خود براساس قیمت های اعلام شده از سوی شورای رقابت و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان هستند. با این حال، خبرهایی به گوش می رسد که گویا قرار است طرح مذکور دوباره به جریان افتاده و شرکت های خودروسازی داخلی برهمین اساس قیمت محصولات خود را تعیین کنند.

به گزارش خودروبانک و به نقل از مهر، روز گذشته دکتر واعظی رئیس‌ دفتر روحانی در مورد آینده قیمت کارخانه خودرو چنین عنوان کرد که ۳ سال قبل موضوع قیمت گذاری خودرو 5 درصد زیر قیمت بازار را در ستاد اقتصادی دولت حل کردیم، آن زمان ابلاغ کردیم که کارخانه به ۵ درصد زیر قیمت بازار بتواند اقدام به فروش محصولات خود کند که متاسفانه در دوره وزارت آقای شریعتمداری این موضوع اجرا نشد در دوره آقای رحمانی هم فقط امروز و فردا شد، با این حال امیدواریم در این دوره این مصوبه آزادسازی قیمت خودرو اجرایی شود و شرکت های خودروسازی 5 درصد زیر قیمت بازار اقدام به عرضه محصولات خود کنند.

باتوجه به شرایط کنونی بازار خودرو، می توانیم شاهد اختلاف قیمت بسیار زیاد قیمت ها در بازار نسبت به کارخانه باشیم، حال درحالی که افزایش قیمت اخیر شرکت های خودروسازی انتقادهای زیادی به همراه داشته و شاهد جهش یکباره قیمت خودروهای داخلی بودیم، به نظر می رسد که طرح قیمت گذاری خودرو 5 درصد زیر قیمت بازار در دستور کار قرار خواهد گرفت و در صورت اجرایی شدن این طرح، شاهد افزایش سرسام آور قیمت ها در بازار خواهیم بود و از آنجایی که بازار خودرو با کوچک ترین تغییر قیمت کارخانه و یا حتی تغییرات نرخ ارز و تورم واکنش نشان می دهد، در نتیجه قیمت بازار هم دوباره افزایش پیدا کرده و بار دیگر شرکت های خودروسازی براساس قیمت های جدید اقدام به عرضه محصولات خود می کنند و خدا می داند که این چرخه افزایش قیمتی تا کجا پیش رفته و در چه نقطه ای متوقف می شود!.

در صورت اجرایی شدن این طرح، قیمت خودرو در بازار و کارخانه جهش قابل توجهی پیدا خواهد کرد و قطعا کف قیمت خودرو نه تنها به 100 میلیون تومان خواهد رسید، بلکه از این محدوده فراتر هم خواهد رفت و بعید نیست که تا چند ماه آینده شاهد قیمت های بیشتر از 100 میلیون تومانی برای خودروی پراید به عنوان ارزان ترین خودروی کشور باشیم، هرچند این خودرو همین حالا در مدل 131 با قیمتی کمتر از 90 میلیون و نسخه 111 آن با قیمتی حدودا 93 میلیون تومان در بازار معامله می شود که اختلاف چندانی با قیمت 100 میلیون تومانی نداشته و به زودی شاهد ورود پراید به باشگاه 100 میلیون تومانی ها خواهیم بود!.

نظرات
 
 
 
بابک 1399/5/19
کارخانه هرچقدر افزایش قیمت اعمال بکند بازار دو برابر افزایش اعمال خواهد کرد چون کسی که دو سال پیش پولشو تو خودروسازان خوابونده بعداز تحویل خودرو سودشو حساب خواهد کرد خواهد فروخت.
Moein 1399/5/19
خبر اصلاح باید شود:
موافقت خودروساز دلال کاسب بازار قطره چکانی (دولت) با طرح فروش خودرو به قيمت هر روز بالاتر از قيمت حاشیه بازار به جهت پر کردن جیب سوراخ و بی توجهی به بدبختی هر روزه مردم

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران