چقدر باید پول داشته باشید تا بتوانید یک تیم فرمول یک بخرید؟

عکس نویسنده
امیر ابراهیمی
نویسنده

دیروز خبر رسمی فروش تیم فرمول یک ویلیامز در صدر اخبار فرمول یک بود. فروشی که به دلیل بحران اقتصادی ناشی از بیماری منحوس کرونا اتفاق افتاد تا کمبود بودجه و بدهی‌های این تیم برطرف شود. ویلیامز در این قرارداد تقریبا تمامی اموال خود را به شرکتی آمریکایی فروخت. این اموال و دارایی شامل بخش مهندسی مسابقاتی ویلیامز نیز خواهد شد که یعنی تیم فرمول یک آن‌ها هم در این قرارداد گنجانده شده است. اگرچه ویلیامز در دسامبر 2019 نیز اکثر سهام خود را به یک شرکت دیگر نیز فروخته بود اما فروش ربطی به بخش مهندسی نداشت. این قرارداد جدید با شرکت سرمایه‌گزاری دوریلتون، که در منهتن نیویورک واقع شده است، به امضا رسیده. البته شهرت این شرکت بسیار بالاست اما سرمایه اصلی آن‌ها از یک خانواده متمول تامین می‌شود و مدیریت آن شخصی است.

دوریلتون در بخش‌های بسیار زیادی سرمایه‌گزاری کرده است و نمی‌توان شاخه خاصی برای فعالیت آن‌ها در نظر گرفت. از تولید عسل تا راکتورهای هسته‌ای در زیر سرمایه دوریلتون در حال فعالیت هستند اما نکته جالب توجه این است که دوریلتون تمام این سرمایه‌گزاری‌ها را در آمریکای شمالی مترکز کرده. حالا برای اولین بار آن‌ها در خارج از خاک آمریکا و در رشته‌ای ورزشی شروع به فعالیت کرده‌اند. این شرکت علاوه بر اینکه گروه ویلیامز را خریداری کرده است، امتیاز حضور تیم فرمول یک آن‌ها را نیز در قرارداد گنجانده تا بتواند در این رشته پر درآمد حضور داشته باشند و سود ببرند. در این میان، دوریلتون تمام بدهی‌های ویلیامز را پرداخت کرده است، از جمله این بدهی‌ها می‌شود به وام 35 میلیون دلاری اشاره کرد که پدر نیکولاس لطیفی، راننده کانادایی-ایرانی تیم فرمول یک ویلیامز، به این تیم داده بود. کل مبلغ این قرار نیز 152 میلیون یورو می‌باشد.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران