نحوه کار کلاچ اتوماتیک و مزایا و معایب آن را بشناسید

در روزگاری نه چندان دور، عموم رانندگان ایرانی با دیدی منفی به خودروهای مجهز به گیربکس اتوماتیک می نگریستند. پیچیدگی فنی گیربکس این خودروها در کنار کمبود دانش فنی و تعمیر کار متخصص باعث شده بود که خرید خودروهای گیربکس اتوماتیک (عمولا وارداتی های مستعمل مربوط به دهه 50 و 70 شمسی) به امری پر ریسک بدل شود و کمتر راننده ای نسبت به این مورد تمایل نشان دهد.

اما طی سال های اخیر با شدت گرفتن هر روزه ترافیک ورق به کلی برگشته و خودروهای اتوماتیک تبدیل به گزینه هایی مطلوب برای رانندگی درون کلان شهرهای کشور شده اند، از سوی دیگر خودروسازان کشورمان نیز به دلایل معتدد از جمله غیر رقابتی بودن صنعت خودرو، از عرضه متناسب و پر تیراژ چنین خودروهایی بازماندند و در واقع بخش اعظم خودروهای اتوماتیک ایران به انواع مدل های وارداتی یا مونتاژی های چینی مربوط می شود و در شرایط تحریمی فعلی به غیر از سری گیربکس های اتوماتیک مورد استفاده بر روی خاواده پژو 206، محصول تولید داخل اتوماتیک دیگری به فروش نمی رسد.

با این اوصاف پر واضح است که تقاضای بالایی برای خودروهای اتوماتیک ارزان قیمت در کشور وجود دارد که البته این تقاضا هیچ تناسبی با تیراژ تولید و عرضه خودروسازان ندارد و همین امر نیز زمینه ساز افزایش قیمت عجیب و غریب خودروهای اتوماتیک دست دوم موجود در کشور شده است.

ابتکاری به نام کلاچ برقی

در چنین شرایطی، یک ایده نوآورانه در بازار خودرو رایج شده است که به تبدیل کلاچ معمولی خودرو به کلاچ برقی و اتوماتیک مربوط می شود. در واقع با اضافه کردن یک موتور برقی و چند عملگر الکترومکانیکی، سخت ترین بخش کنترل یک خودرو دنده دستی (کار با پدال کلاچ) به نوعی حل و فصل شده است و راننده می تواند به جای فرسوندن زانوی سمت چپ خود و گرفتن کلاچ، تنها به واسطه فشردن یک دکمه، مکانیزم کلاچ را فعال کند.

در واقع با نصب کلاچ برقی، شیوه تعویض دنده با متد همیشگی توسط راننده انجام می شود و تنها به جای گرفتن کلاچ با پا، باید در زمان تعویض دنده، دکمه نصب شده بر روی سردنده را فشرد تا موتور برقی، خود نسبت به گرفتن و رها کردن کلاچ اقدام نماید.

کلاچ اتوماتیک

مزیت این روش این است که اشتباهات رایج در زمان کلاچ گیری، عملا حل می شود و همچنان بازدهی بالای گیربکس دنده دستی نیز وجود دارد. از طرف دیگر بر خلاف گیربکس های اتوماتیک که گاهی عملکردی بی دقت را از خود نشان می دهند، با وجود گیربکس دستی می توان تسلط بیشتری بر عملکرد خودرو در زمان شتاب گیری و ترمزگیری داشت.

مشکلات رایج کلاچ اتوماتیک

طبیعتا این ایده در نگاه اول بسیار جذاب به نظر می رسد، اما واقعیت آن است که کلاچ خودرو تنها در زمان تعویض دنده کاربرد ندارد و انتقال نرم قدرت در زمان آغاز حرکت و یا تنظیم حرکت در مسیرهای سربالایی به واسطه (نیم کلاچ گرفتن) نیز می تواند بسیار حائز اهمیت باشد.

این درست جایی است که گیربکس های مجهز به کلاچ اتوماتیک دچار مشکل می شوند و بسیاری از برندهای متفرقه عملکرد خوبی در راستای کنترل قدرت و گشتاور تولیدی پیشرانه و انتقال آن به گیربکس از خود نشان نمی دهند.

کلاچ اتوماتیک

واقعیت آن است که مجموعه دیسک و صفحه کلاچ خودرو حتی بدون اضافه شدن هیچ قطعه تکمیلی دیگری نیز از عملکرد ایده آلی برخوردار نیستند، سفتی بیش از حد کلاچ، بروز لرزش در صورت فرسوده شدن صفحه کلاچ، موضوع وجود انبوهی از صفحه کلاچ های بی کیفیت تقلبی در بازار و مسائلی از این دست باعث می شوند تا با اضافه شدن دو متغییر دیگر (مجموعه موتور برقی و عملگرهای الکترومکانیکی)، پروسه کلاچ گیری بسیار پیچیده شود، اما با این وجود ظاهرا از میان چند برندی که در این زمینه فعال هستند، برخی توانسته اند تا رضایت مشتریان را جلب نمایند و عملکرد قابل قبولی را در استفاده های روزمره شهری ارائه دهند.

قیمت و هزینه نصب

با توجه به شرایط تورمی کشور و قیمت متغییر ارز، اعلام قیمتی رسمی برای نصب کلاچ اتوماتیک چندان ساده نیست اما براساس تحقیقات ما، ارقامی بین 1 تا 2 میلیون تومان برای انواع مختلف این سیستم اعلام می شود. نکته مهمتر آن است که کیت کلاچ برقی قابل انتقال بر روی خودروهای جدید است و از این رو نیازی نیست که موقع فروش خودرو خواهید، ضرر و زیان ناشی از نصب این سیستم را بپردازید.

با این حساب می توان گفت که در شرایط عدم دسترسی به خودروهای گیربکس های اتوماتیک خوش قیمت، استفاده از کیت کلاچ اتوماتیک برای رانندگی درون شهری می تواند انتخابی معقول باشد.

اگر شما هم تجربه ای از نصب یا استفاده از این سیستم دارید با ما در میان بگذارید.

نظرات
 
 
 
حمیدرضا 1399/6/8
با سلام در رابطه با کلاچ اتوماتیک باید به چند نکته توجه داشت مورد اول اینکه از مارکهای شناخته شده خریداری نمود مورد دوم ست بودن ecu ماشین با سیستم کلاچ اتوماتیک هست که اگر این نکته خوب انجام نشود عملکرد کلاچ مطلوب نخواهد بود خود بنده تجربه ده سال استفاده از این نوع کلاچ را در دو خودروی سواری ریو و سراتو دنده‌ای دارم و برای دو شرکت مختلف میباشد که عملکرد مجموعه‌ای که بر روی سراتو بسته‌ام بسیار روان‌تر از مجموعه قبلی است یکی از نکاتی که باید در صورت خرید این کلاچ‌ها مد نظر قرار داد زمانی است که دنده در حالت خلاص هست و هنگامی که شما پایتان بر روی ترمز میباشد دستگاه کلاچ ماشین را فعال ننماید تا عمر بلبرینگ کلاچ کاهش نیابد.
نادری 1399/6/8
چرته محض
یه چیزی درست کردن که باید نصابش همیشه کنارت باشه
بعدش بعد نصب، ماشین کله میکنه

اصلا طرفش نرید که پشیمون میشید

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران