با گیربکس دستی بزنیم دنده عقب چه اتفاقی خواهد افتاد؟ + فیلم زیرنویس فارسی

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده

شاید به این فکر افتاده‌ باشید که اگر در سرعت ‌های بالا اهرم دنده را به وضعیت R یا همان دنده عقب تغییر دهید، چه اتفاقی برای ماشین و جعبه دنده رخ می ‌دهد؟! ولی خب در اینجور مواقع بیشتر باید عقلانی رفتار کرد و از انجام کارهایی که نمی ‌دانیم چه نتیجه ای دارد باید پرهیز کنیم، بویژه در شرایط کنونی که انجام چنین کاری به هیچ وجه اقتصادی نخواهد بود.

پیش از این در یک مقاله فنی مختلفی را مورد بررسی قرار دادیم و به این موضوع پرداختیم که اگر در سرعت‌ های بالا به صورت اتفاقی و یا از سر کنجکاوی دکمه استارت و یا دکمه پارک برقی را فشار دهید، چه اتفاقی برای ماشین رخ خواهد داد و یا فیلم های دیگری از گیربکس های اتوماتیک منتشر کردیم که اگر در حالت D و هنگام حرکت باشید، وضعیت گیربکس را در حالت R یا دنده عقب قرار دهید چه اتفاقی در انتظار ماشین خواهد بود.

در گیربکس های اتوماتیک دیدیم که با قرار دادن گیربکس در حالت R حین حرکت رو به جلو، گیربکس حالت خلاصی پیدا کرده و اتفاق خاصی برای اتومبیل نمی افتد، ولی اگر این کار را با گیربکس دستی انجام دهیم چه نتیجه ای خواهد داشت؟

پیرو این موضوع، در ادامه فیلمی قرار گرفته است که چنین کاری را با گیربکس دستی در یک خودروی پیکاپ فورد رنجر دهه 90 انجام می دهد. البته که خودروی فورد قطعات مرغوب تری نسبت به خودروهای ایرانی دارد و بعید نیست که با انجام چنین کاری با خودروهای ایرانی از سرکنجکاوی، گیربکس ماشین را به کلی نابود کنیم.

در ادامه می توانید این فیلم بررسی را با زیرنویس فارسی در خودروبانک شاهد باشید.

نظرات
 
 
 
علیرضا 1399/6/16
من تو ۱۲۰ تا زدم دنده عقب. اتفاق خاصی نیفتاد فقط صدای آب هویج گیری داد😐
علی اصغر 1399/6/17
واقعا عالی بوددد خیلی حال داد .
این کارو با ماشین دیفرانسیل جلو هم باید تست کنن

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران