راس براون: مونزا نشان داد مسابقه با ترتیب برعکس، همچنان می‌تواند گزینه خوبی باشد

راس براون، مدیر فرمول یک، معتقد است که مسابقه روز یکشنبه در پیست مونزا و پایان دراماتیک آن نشان داد که چقدر برگزاری مسابقه‌ای با ترتیب برعکس برای مرحله تعیین خط می‌تواند جذاب باشد. قبل از شروع فصل فرمول یک می‌خواست تا نحوه برگزاری مرحله تعیین خط را در گرندپری‌هایی خاص تغییر دهد و به جای شیوه معمول، از مسابقه‌ای کوتاه برای تعیین جایگاه‌ها استفاده کند.

ایده اصلی بدین صورت بود که رانندگان بر طبق عکس جدول امتیازی قهرمانی سال در پیست مسابقه دهند و نتیجه پایانی این مسابقه، رده هر راننده در مسابقه روز یکشنبه را مشخص کند. برای این مسابقه امتیازی در نظر گرفته نمی‌شود، اما امیدوار هستند که در بدست آمدن نتایج غیرقابل پیش‌بینی به فرمول یک کمک کند. برای تصویب چنین طرحی حمایت هر 10 تیم فرمول یک نیاز بود و طبق انتظار، مدافع عنوان قهرمانی یعنی مرسدس، با این طرح مخالفت کرد. فرمول یک با این نظر مرسدس موافقت کرد و طرح را حتی به رای نگذاشت، ولی اعلام کرد که به آنالیز اینگونه طرح‌ها برای آینده ادامه خواهد داد.

بعد از مسابقه مونزا، براون در ستون اختصاصی خود در سایت فرمول یک اینگونه نوشت:

زمانی که در نظر داشتیم این شیوه را تست کنیم، مونزا یکی از کاندیدهای برگزاری مسابقه با ترتیب برعکس بود. متاسفانه نتوانستیم این طرح را پیش ببریم، اما این ایده‌ای است که هنوز هم ما و FIA می‌خواهیم در ماه‌های آینده روی آن کار کنیم و برای فصل بعد با تیم‌ها در میان بگذاریم.

معتقدیم که مسابقه دیروز میزان جذابیت و هیجان یک مسابقه با ترتیب درهم را نشان داد و سال بعد نیز تیم‌ها از همین خودروها استفاده می‌کنند. تماشاگران ما می‌توانند شاهد چنین نمایش دراماتیکی که در مونزا دیدیم باشند.

البته با داشتن مسابقه برای تعیین خط، تیم‌ها خودروها را جور دیگری تنظیم خواهند کرد. اکنون مرسدس خودرویش را برای دستیابی به سریع‌ترین دور آماده می‌کند تا مسابقه از جلو در کنترل خود داشته باشد. اگر آن‌ها بدانند که باید سبقت بگیرند به شکل متفاوتی با این موضوع برخورد می‌کنند. ما همچنان به ارزیابی این شیوه‌های برگزاری جدید ادامه خواهیم داد تا این نمایش را بهبود دهیم اما DNA فرمول یک را نیز حفظ کنیم.

نکته جالب این بود که حتی مرسدس با چنین برتری ایرودینامیکی نسبت به حریفانش هم نمی‌توانست به راحتی سبقت بگیرد. می‌توانستید ببینید که نبودن در جایگاه اصلی برای لوئیس همیلتون و والتری بوتاس چقد مشکل آفرین شد. گیر کردن در ترافیک برای چنین خودروی قدرتمندی عجیب بود. دلیل اینکه ما معتقدیم نسل بعد خودروهای انقلابی فرمول یک که در 2022 به پیست می‌آیند، مسابقات را نزدیک‌تر می‌کنند، همین است.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران