قیمت های نجومی و بی منطق در بازار خودروهای وارداتی، راه چاره چیست؟

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده

ماجرای خودرو در کشور به چیزی عجیب و غریب تبدیل شده و درحالی که بازار کشور تمام و کمال در اختیار خودروسازان داخلی قرار گرفته، همچون بچه های لوسی شده اند که هرچه بیشتر به آنان توجه کنید و حمایتشان کنید، باز هم چیزهای بیشتری از والدین خود می خواهند.

شرکت های خودروساز داخلی در طول چند دهه اخیر با نبود رقیبی درست و حسابی، محصولات خود را با خیال راحت به مشتریان فروخته اند و حتی در ماه های اخیر برای خرید محصولاتشان صف های خرید چند میلیون نفری تشکیل شده تا از این بابت خیالشان راحت باشد که در بازار کشور کسی مزاحم کارشان نمی شود.

با این حال، موضوع خودرو به طور کلی حال و روز خوشی در کشور ندارد و تصمیمات عجیب، بی منطق و کش دار نهادهای دولتی در ایجاد محدودیت ها، باعث شده تا بازار خودرو به همچین فلاکتی گرفتار شود و حتی به تازگی شاهد کف قیمت 100 میلیون تومانی برای ارزان ترین خودروهای صفر کیلومتر بازار هم باشیم که پیش از این در رابطه با آن صحبت کرده ایم.

اما بدتر از بازار خودروهای داخلی، بازار خودروهای خارجی هستند که در نبود خودروهای بروز و ممنوعیت 2 ساله واردات، قیمت های عجیب و غریبی را برای موجودی های فعلی بازار ایران شاهد هستیم و قسمت عذاب آور این ماجرا، خودروهای وارداتی کارکرده هستند که با احتساب نرخ فعلی دلار در بازار آزاد، از مدل های صفر کیلومتر 2020 همان برند قیمت بیشتی دارند.

قیمت های نجومی و بی منطق در بازار خودروهای وارداتی

ایرانی ها تاوان چه چیزی را می پردازند؟!

اجازه دهید نمونه ای را در خودروبانک مرور کنیم. به عنوان مثال اگر نگاهی به قیمت بی ام و X4 جدید 2020 در بازار آمریکا داشته باشیم، نسخه پایه این خودرو که با داشتن موتور 2 لیتری چهار سیلندر امکان ورود به بازار کشور را هم داشته باشد، قیمتی معادل 54 هزار دلار دارد که اگر همین قیمت را با نرخ فعلی دلار محاسبه کنیم، به رقم تقریبا 1 میلیارد و 200 میلیون تومانی خواهیم رسید و اگر تعرفه گمرکی و سود فروشنده و دیگر هزینه های آن را در نظر بگیریم، به قیمتی کمتر از 3 میلیارد تومان خواهیم رسید.

اما با این حال، در بازار خودروی کشور و در غیاب خودروهای جدید خارجی، شاهد جولان خودروهای کارکرده وارداتی و یا صفر کیلومترهای دپو شده دلالان هستیم که اکنون سر از خاک بیرون آورده و با قیمت های نجومی و چندین برابری فروخته می شود و برای مدل های کارکرده 2016 یا 2017 بی ام و X4، قیمتی بالاتر از 3 میلیارد تومان تعیین شده است که نابسامانی بازار خودروی ایران را به وضوح نشان می دهد.

در مثالی دیگر می توانیم خودروی کیا سورنتو را معرفی کنیم که نسخه صفر کیلومتر GT لاین در بازار کشور به قیمت حدودا 2 میلیارد و 200 میلیون تومانی فروخته می شود، یعنی حدودا ایرانی ها برای خرید این اتومبیل هزینه 97 هزار دلاری پرداخت می کنند که با همین سرمایه در بازار خارجی می توان علاوه بر خرید 2 دستگاه کیا سورنتو نسل جدید، یک دستگاه خودروی کیا اپتیما هم در کنار آن خریداری کرد!.

قیمت گذاری برای خودروهای لوکس آلمانی در بازار ایران عجیب تر از تمامی خودروها هستند و در حال حاضر برای خرید یک نسخه صفر کیلومتر 2017 بی ام و سری 7، باید هزینه کمتر از 6 میلیارد تومانی را پرداخت کنید!، حال آنکه با همین سرمایه حدودا 252 هزار دلاری می توان در بازار خارج علاوه بر خرید 2 دستگاه شاسی بلند لوکس بی ام و X7، یک شاسی بلند نسل جدید بی ام و X3 هم خریداری کرد که در نوع خود جالب توجه است!.

قیمت های نجومی و بی منطق در بازار خودروهای وارداتی

راه چاره چیست؟

همانطور که گفتیم، حدود 2 سالی می شود که واردات خودروهای جدید و بروز به بازار کشور ممنوع شده و ترخیص های اخیر خودرو از گمرکات کشور هم مربوط به خودروهای دپو شده ای می شود که پیش از ممنوعیت واردات به گمرکات کشور وارد شده اند و همین خودروها به عنوان معیاری، در حال حاضر تعیین کننده سقف قیمتی در بازار شده اند.

با کوچک ترین نوسان نرخ ارز، قیمت خودروهای وارداتی تغییرات چشمگیری به خود می گیرد و با کاهش نرخ ارز در بازار آزاد، شاهد کمترین ریزش ممکن برای خودروهای وارداتی هستیم و از آنجایی که وارداتی در کار نیست، خودروهای صفر کیلومتر موجود درحالی که عمرشان بیشتر می گذرد، روز به روز ارزش آنان هم در کشور افزایش پیدا می کند.

حال تنها چاره ای که می توان برای مهار قیمت های سرکش خودروهای وارداتی پیدا کرد، آزادسازی واردات خواهد بود که با ورود خودروهای نسل جدید به بازار ایران، هم می توان بخشی از تقاضای موجود در بازار را به سمت خرید این دسته از وسایل نقلیه سوق داد و هم می توان با تعیین سقف قیمتی جدید شاهد شکسته شدن قیمت های عجیب و غریب خودروهای نسل قبل و یا حتی خودروهای دست دوم موجود در بازار کشور باشیم.

نظرات
 
 
 
بابی 1399/6/22
بدبختی افتاده تو جون ایرانی ها..

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران