اعتراف خودروسازان به قیمت گذاری دلاری

افزایش همیشگی قیمت خودرو در کشور در حدود 10 سال است که ادامه دارد و خودروسازان همواره این روند را منتج از تورم عمومی کشور قلمداد می کرده اند، در همین دوران البته بیش از 15 سال است که موضوع داخلی سازی و استقلال صنعت خودروسازی کشور مطرح می شود و تقریبا همه مسئولان دولتی نیز به سختی از این موضوع دفاع می کنند.

در واقع داخلی سازی نزدیک به یکصد درصدی بسیاری از خودروهای داخلی، اشتغال آفرینی و جلوگیری از خروج میلیاردها دلار ارز به صورت سالانه از مواردی است که همواره توسط مسئولان امر در دفاع از صنعت خودروسازی کشور مطرح می شود.

اما حالا در پی افزایش قیمت های اخیر در صنعت خودرو، شاهد ماجرای جدیدی هستیم، تاکنون مسئولین صنعت خودروسازی تمام تلاش خود را به کار می بستند تا منکر ارزبری بالای تولید خودروهای داخلی شوند، اما اقای نجفی منش، رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی در یکی از تازه ترین اظهار نظرهای خود در این رابطه از قیمت 6000 دلاری پراید سخن گفته و قیمت حدود 90 میلیون تومانی فعلی این خودرو را در مقایسه با بهای دلار مناسب توصیف کرده است.

نجفی منش با بیان اینکه: «بازار هیچ کالایی را به اشتباه گران نمی‌خرد، گفت: همین حالا اگر بخواهیم پراید را صادر کنیم، مطمئن باشید به قیمت 6000 دلار از ما می‌خرند.»

عملا تعیین قیمت دلاری برای خودرویی با داخلی سازی بسیار بالا نظیر پراید را، منطقی جلوه داده است، امری که از اساس با بنیان وجود صنعت خودروسازی در کشور در تضاد است.

در واقع سوال اینجاست که اگر قرار بود تا مردم پس از سال ها حمایت از صنعت خودروسازی داخلی و اجبار به خرید خودروهای نا امن و بی کیفیت، در نهایت خودرو را براساس نرخ ارز خریدار نمایند، پس وجود صنعت خودروسازای جز برای دست اندرکاران این صنعت برای کشور چه سودی دارد؟

براساس برخی از آمارها حدود 70 الی 80 هزار نفر به شکل مستقیم در صنعت خودروسازی کشور فعال هستند و حتی با وجود آمارهای خوشبینانه نیز در نهایت با احتساب تمام مشاغل غیر مستقیم این رقم به حدود یک میلیون نفر می رسد که حتی با احتساب خوشبینانه یک میلیون خانوار با جمعیتی در حدود 4 الی 5 میلیون نفر روبرو خواهیم بود، اما پرسش اینجاست که آیا زیان 80 میلیون نفر، مرگ و میر و تلفات جاده ای و نارضایتی عمومی از صنعت خودروسازی برای اشتغال یک میلیون نفر توجیهی دارد؟

آیا در شرایط سخت تحریم که مردم ناچارا فشار فوق سنگین اقتصادی را تجربه می کنند، چنین توجیهاتی در راستای عادی جلوه دادن روند تاسف برانگیز افزایش قیمت ها می تواند منطقی باشد؟

واقعیت این است که میزان ارزبری خودروهای داخلی براساس آمارهای گمرک در رابطه با واردات قطعات منفصله، بیشتر از ادعای های ملی سازی است که طی سالیان اخیر مدام مطرح می شود و قیمت خودرویی مثل پراید نیز در طول یکدهه گذشته از حدود 2500 تا 12 هزار دلار نوسان داشته است، اما آنچه واضح است اینکه در شرایط فعلی نه صادرات پراید با قیمت 6000 دلار امکان پذیر است، نه خودروسازان توان تکرار تیراژ های سالیان قبل خود را دارند و طبیعتا از اساس مطرح کردن چنین موضوعاتی نمی تواند جز افزایش نارضایتی عمومی، نتیجه دیگری در پی داشته باشد.

امید است مسئولین مربوطه نیز به جای بنزین ریختن بر روی آتش نارضایتی عمومی، تلاش نمایند تا با افزایش کیفیت، حداقل بخشی از افزایش قیمت های شدید را در قالب افزایش دوام محصولات خود جبران نمایند تا بلکه خرید خودروهای سی سال قبل با قیمت روز دلار، اندکی برای مشتریان نگون بخت و مستاصل توجیه پذیر باشد.

نظرات
 
 
 
Oi 1399/6/22
اقای نجفی شما غلط کردی مرتیکه شارلاتان بی وجدان به پراید میگفتن خودرو نهصددلاری اشغال شما همتون دزدید
_+_ 1399/6/23
این آقای نجفی منش یکی از اعضای مافیای خودرو تو ایران هستند همیشه هم در خودروسازی بودند و هستند و احتمالا خواهند بود!

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران