شستشوی انژکتور ها در چه فاصله زمانی لازم است؟

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده

تقریبا همه با سیستم سوخت رسانی ماشین آشنایی داریم و مهم ترین عضو این سیستم که وظیفه بسیار سنگینی نسبت به سایر قطعات برعهده دارد را می توانیم انژکتورهای ماشین مثال بزنیم که وظیفه پاشش سوخت را بر عهده دارد، ولی انژکتور هم مثل سایر مولفه های دیگر نیاز به رسیدگی و سرویس های دوره ای دارد و گاهی اوقات این سیستم حیاتی اتومبیل کثیفی های بنزین را جذب خود می کند و اگر هم یک خودرو با انژکتورهای پاشش سوخت مستقیم داخل سیلندر داشته باشید، کثیفی انژکتورهای شما به دلیل احتراق سیلندر ممکن است که بیشتر شود.

حال در چنین شرایطی، لازم است که انژکتورهای ماشین چند وقت یکبار شستشو شوند تا مواد ناشی از گذر بنزین که به مرور زمان در آن رسوب می کند، شسته شود. مواد شوینده انژکتور به راحتی در دسترس هستند و مکمل ها طبق گفته تولیدکنندگان این محصولات، قابلیت رفع مشکلات مختلف در سیستم سوخت رسانی را دارند یا در شرایطی بهتر از بروز آنها جلوگیری کنند.

ابتدایی ترین روش برای تمیز کردن انژکتور می تواند ریختن مکمل در باک بنزین باشد، اما این نوع شوینده ها محدودیت هایی دارند و قدرتشان برای از بین بردن گرفتگی های شدید بسیار پایین است و در صورت استفاده از مواد شوینده بسیار قوی، ممکن است به سایر قطعات و اجزای سیستم سوخت رسانی آسیب وارد کند.

علاوه بر این، میزان تاثیر این روش خیلی مشخص نیست و کارایی 100 درصدی آن اثبات نشده است، به همین دلیل هنوز هم تنظیم موتوری و یا مراکزی برای شستشوی انژکتورهای ماشین وجود دارد که این کار را بهتر و با کیفیت بالاتری انجام می دهند.

شستشوی انژکتور ها

انژکتورها هر چند وقت یک بار باید تمیز شوند؟

حال می رسیم بر سر بحث اصلی و اینکه انژکتورهای ماشین باید چند وقت یکبار تمیز شوند؟. برخی شرکت های خودروسازی مواد شوینده مخصوص خود را دارند و یک زمانبندی مشخصی برای استفاده از آن تعیین کرده اند تا از رسوب گرفتن انژکتورها جلوگیری شود، ولی با این جال برای شستشوی انژکتورها زمان خاصی تعریف نشده و کاملا به شرایط نگهداری، حساسیت خودرو و استفاده رانندگان بستگی دارد.

با این حال کثیفی انژکتورها علائمی از خود نشان می دهند و اگر قدرت ماشین شما پایین آمده است، خودرویتان به هرعلتی ریپ می زند و یا مکث کوتاهی دارند، می توان احتمال داد که انژکتورهای ماشین شما به مشکل برخورده اند، هرچند ممکن است که مشکل از جای دیگری هم باشد که نیاز به تشخیص صحیح آن خواهد بود.

برخی تعمیرگاه ها به مشتریانشان پیشنهاد می کنند که هر بار خودرویشان را برای سرویس کردن می برند، انژکتور ماشینشان را هم تمیز کنند که برای تعمیرکاران یک منبع درآمد بسیار خوبی می شود، اما مالکان خودروها می توانند یکبار شستشوی انژکتورهایشان را انجام دهد و سپس با خرید مکمل های بنزین می توانند از رسوب گرفتن دوباره انژکتورها جلوگیری کنند.

شستشوی انژکتور ها

اگرهم استفاده از مکمل و شوینده انژکتور را قبول ندارید که البته هزینه نسبتا زیادی هم در بازار دارند و قیمت آنان تقریبا اندازه یک شستشوی کامل انژکتورهاست، می توانید به صورت سالیانه و یا هروقت احساس کردید که قدرت ماشین شما کاهش پیدا کرده و دیگر سرزندگی و شتاب قبل را ندارد، دوباره انژکتورهای ماشینتان را شستشو دهید.

البته در اکثر خودروها کم پیش می آید که مشکل اصلی به خاطر انژکتور باشد و همین یک دلیل کافی است که نتیجه بگیریم دائم تمیز کردن انژکتور توجیه اقتصادی ندارد. همه چیز به خود شما بستگی دارد که چه زمانی می خواهید از این خدمات استفاده کنید.

در صورتی که رسیدگی به انژکتور فقط توصیه یک تعمیرکار و یا یک نمایشگاه دار است، پس لزومی ندارد که خیلی خودتان را درگیر این موضوع کنید، ولی اگر به شما تاکید کرده اند مشکل خودرویتان مربوط به انژکتورهاست، حتما در اولین فرصت به مشکل یکی از حیاتی ترین سیستم های اتومبیل خود رسیدگی کنید.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران