پس از عرضه خودرو در بورس، خودرو ارزان می شود یا گران؟

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده

با تشدید بحران صنعت خودروسازی و افزایش شدید قیمت خودرو از ابتدای امسال، کارشناسان مختلفی عرضه خودرو در بورس کالا را به عنوان راهکاری مناسب برای خارج شدن از مشکلات صنعت خودروسازی پیشنهاد می کنند و مدعی هستند که اگر قیمت خودرو در بورس کشف شود، می توان به کنترل قیمت ها و بازار خودرو امیدوار بود، اما آیا واقعا عرضه خودرو در بورس می تواند حلال مشکلات صنعت خودروسازی باشد؟ موضوعی که قصد داریم در این مقاله از خودروبانک به آن بپردازیم.

پیرو این موضوع، مجلس شورای اسلامی طرحی را مبنی بر عرضه خودرو در بورس کالا در نظر گرفته است که می تواند به کنترل قیمت ها در بازار کمک کند و قیمت اتومبیل را براساس عرضه و تقاضا مشخص کند. با این حال چقدر می توان به ثمر رسیدن این طرح مجلس امیدوار بود و آیا قیمت خودرو واقعا کاهش پیدا می کند؟

موضوع اصلی افزایش قیمت ها در بازار نیست، بلکه هدف از عرضه خودرو در بورس کالا را می توان نزدیک کردن قیمت بازار به قیمت کارخانه و یا حذف آن دانست و مشکل اصلی مردم و یا بلایی که با عرضه خودرو در بورس بر سر آنان می آید، نخواهد بود.

عرضه خودرو در بورس

در واقع عرضه خودرو در بورس که کاهش قیمت ها را به همراه داشته باشد، مستلزم وجود برخی فاکتورهای مهم است که در حال حاضر هیچکدام از آنان وجود نداشته و چه بسا می تواند باعث بروز بحران های بزرگ تری در بازار خودروی کشور شود. بحرانی که برون رفت خودروسازان از مشکلات و فرو رفتن مردم تا عمق مشکلات را در پی خواهد داشت و اوضاع بازار خودرو بسیار وخیم تر خواهد شد.

بورس، راه حلی عجیب برای صنعت خودرو

به بیانی ساده تر، باید گفت زمانی یک کالا در بورس عرضه شده و باعث ارزانی آن کالا خواهد شد که به صورت انبوه تولید شده و برای افزایش سهم فروش در برابر رقبا در بازار بورس عرضه شود که تنها در چنین شرایطی قیمت یک کالا در فضای کاملا رقابتی و برای افزایش سهم خواهی بازار کاهش پیدا می کند.

ولی بازار خودرو شرایطی کاملا متفاوت داشته و در واقع بازاری بسیار بزرگ و کاملا انحصاری با تولیدات محدود را وارد بورس می کنیم که باعث آزادسازی قیمت آنان شده و دیگر کسی کنترل و نظارتی بر روی آن نخواهد داشت، این درحالیست که بازار خودروی کشور تشنه تر از همیشه بوده و با عرضه خودرو در بورس کالا شاهد هجوم تقاضا و افزایش قیمت ها هستیم و تنها به خودروسازان برای افزایش قیمت محصولاتشان کمک خواهیم کرد.

عرضه خودرو در بورس

منتظر ارزان شدن قیمت خودرو نباشید!

عرضه خودرو در بورس با چنین روشی، قطعا باعث گرانی بیشتر خودرو خواهد شد و باید منتظر افزایش قیمت خودرو و یا ثبت اعداد و ارقام عجیبی برای فروش خودرو باشیم و وقتی خودروی صفر کیلومتر در بازار بورس با قیمت های بالاتری کشف شود، شکی در افزایش بیشتر قیمت ها در بازار آزاد نخواهد بود و خدا می داند که سر از چه ارقامی در خواهند آورد، آن هم برای محصولاتی که طراحی و تکنولوژی آنان به دهه های قبل اروپا و آسیا برمی گردد، ولی اکنون با قیمتی بالاتر از خودروهای مدل 2020 به مشتریان بیچاره ایرانی فروخته می شود!.

طی بیش از 2 سالی که از تحریم صنعت خودروسازی می گذرد، بزرگ ترین مشکلی که صنعت خودروسازی با آن روبرو بوده و افزایش قیمت خودرو هم ارتباط مستقیم با آن دارد، ممنوعیت واردات خودروهای صفر کیلومتر و حتی واردات قطعات منفصله خودرو به کشور است که ریشه بسیاری از مشکلات صنعت خودروسازی را تشکیل داده است.

آزادسازی واردات، ایجاد سقف برای رشد قیمت خودرو

با آزادسازی واردات خودرو می توان به شکسته شدن قیمت خودرو در بازار، بویژه بازار خودروهای وارداتی امیدوار بود و سهم قابل توجهی از نیاز بازار هم به سمت خودروهای وارداتی خواهد رفت، اما به لطف تلاش های شبانه روزی دولت محترم و شرایطی که برای دلار شاهد هستیم، هنوز خودروسازان داخلی بخش زیادی از مشتریان خود را دارند و کمتر کسی می تواند خرید یک خودروی وارداتی فکر کند، اما جو روانی آن در شکسته شدن قیمت ها می تواند بسیار کمک کننده باشد.

نظرات
 
 
 
Ali 1399/7/16
هر چقدر تعداد دلال بالاتر قیمت خودرو بالاتر

الان نفر مستقیما از سایت خودروساز داره خرید میکنه این قدر اختلاف هست با بازار و به هزار زور و زحمت میتونه خودرو بخره، وای به حال روزی که خواسته باشه بره توی بورس که اون موقع به دلال های موجود یه سری دلال های دیگه هم اضافه میشه

خانه از پای بست ویران است.

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران