سایپا به اظهارنظرها علیه شاسی بلند خود واکنش نشان داد، حامیان واردات در صف اول متهمان

گروه خودروسازی سایپا هفته پیش اعلام کرد پروژه تولید نخستین خودرو شاسی بلند آفرودی را آغاز کرده اما برخی افراد و رسانه‌ها، آغاز پروژه تولید را به معنای تولید خودرو در نظر گرفته و به نقد و تخریب محصولی پرداخته و می‌پردازند که در آغاز راه طراحی و تولید است و هنوز نهایی و تجاری‌سازی نشده است.

در نتیجه سایپا تصمیم گرفت به منظور تنویر افکار عمومی و نیز پاسخ به شایعات و تخیلات این رسانه‌های به اصطلاح مستقل و این افراد به اصطلاح کارشناس، موارد زیر را به استحضار مردم گرانقدر ایران و مشتریان محترم گروه سایپا برساند.

۱- این رسانه‌ها و افراد در روزهای اخیر با آب و تاب فراوان و با درج تیترهایی مثل شاسی بلند جدید سایپا چینی از آب درآمد، با ذوق‌زدگی و تعجیل، از کشف خود پرده برداشته و به تصور خود همکاری سایپا با یک شریک چینی را افشا کردند.

این هیاهو (برای هیچ) در حالی صورت گرفت که گروه خودروسازی سایپا اراده‌ای برای پنهان کردن چیزی نداشت و حتی عکسی واضح و مشخص از خودرو مورد نظر منتشر کرد، عکسی که برای خبرنگاران و رسانه‌های تخصصی حوزه خودرو ناآشنا نبود و دو سال پیش هم آن را در قالب یک کمپین تبلیغاتی با نام تجاری تیوان زامیاد دیده بودند.

سایپا اذعان می‌کند که این شرکت و فودای چین سابقه همکاری بیش از 12 سال در زمینه تولید خودروهای تجاری نیمه سنگین دارند و فودای شریک تجاری سایپا در مرحله قبلی این پروژه بوده است.

۲- شاسی بلند جدید گروه خودروسازی سایپا که در روزهای گذشته خبر آغاز پروژه تولید آن رسانه‌ای شد، یک خودرو جدید است که طبق برنامه‌ریزی‌ها، با درصد بالای بومی‌سازی و داخلی‌سازی قطعات و با تکیه بر توان و دانش فنی مهندسان و متخصصان گروه سایپا و شرکت زامیاد تولید شده و به بازار عرضه خواهد شد.

۳- در مصاحبه‌ها و مطالب منتشر شده، مواردی عجیب مطرح می‌شود که مدیران و مهندسان سایپا هم در جلسات داخلی و فنی درباره آن صحبت نمی‌کنند، زیرا این خودرو در حال توسعه فنی بوده و جزئیات آن در حال تعیین و بررسی کارشناسی است، اما برخی از این افراد حتی برای این خودرو قیمت هم اعلام کرده‌اند! در حالی که مراحل تعیین نهایی قیمت یک محصول سازوکار مشخص و نهادهای قانونی مرتبط با خود را دارد، اما این منتقدان، برای محصولی که تجاری‌سازی نشده با خیال‌پردازی و بدون هیچ مبنای قانونی و کارشناسی، قیمت‌‌های میلیونی و میلیاردی مطرح و اعلام می‌کنند. حقیقتا این میزان خیال پردازی برای یک خودرو، پیش از تولید نهایی شگفت آور است.

۴- بنابرگفته‌های سایپا، حامیان واردات خودرو احتمال داده‌اند که شاسی بلند سایپا حدود سه سال دیگر به بازار عرضه خواهد شد. تولید یک شاسی بلند با توانایی آفرود در کشور آن‌هم در شرایطی که صنعت خودروسازی تحت فشار تحریم قرار گرفته است، می‌تواند توجه بسیاری از خریداران را به خود جلب کرده و کشور را از واردات شاسی بلندهای خارجی بی‌نیاز کند. سایپا تصمیم دارد تا محصول جدید خود را ظرف یکسال آینده به بازار عرضه کند و به همین دلیل حامیان واردات خودرو را متهم اصلی در تخریب محصول خویش قلمداد می‌کند.

آیا جز این است که این احتمالات بی‌پایه که بدون هیچ گونه اطلاعی از روند پروژه صورت می‌پذیرد، برای این مطرح می‌شود که از سرگیری واردات خودرو به کشور را توجیه کنند؟

بار دیگر در اینجا یادآوری می‌کنیم که گروه سایپا و به طور کلی صنعت خودرو کشور ضمن فصل‌الخطاب دانستن بیانات مقام معظم رهبری در نکوهش واردات محصولات خارجی به ویژه خودرو به کشور در شرایط فعلی اقتصادی، واردات خودرو و کسب سود سرشار مالی از این تجارت پرسود را برای واردکنندگان، در تضاد با منافع و عملکرد خود نمی‌بیند اما به فعالان واردات خودرو نیز گوشزد می‌کند که راه گشایش واردات و ترخیص خودروهای لوکس باقی مانده در گمرکات، از مسیر تخریب صنعت خودرو ملی و حمله به آن نمی‌گذرد.

۵- صنعت خودروسازی کشور و گروه سایپا با وجود برخی سوءمدیریت‌ها و نقصان‌های به ارث رسیده از گذشته، در حال پوست‌اندازی است و نشانه‌های روشن تحول در آن با عرضه محصولات جدید در سطوح مختلف کاملاً مشخص است. طبیعی است که این رویه خاطر برخی را پریشان کند و آنها برای انحراف اذهان عمومی، با هزینه کرد مبالغ قابل توجه، مغلطه‌ای از نکات درست و غلط را در برخی رسانه‌های رسمی و غیررسمی منتشر کنند.

چنین جریانات مخربی، خللی در حرکت گروه خودروسازی سایپا به وجود نخواهد آورد، زیرا به مسیری که برای رفع کمبودهای موجود خواهد انجامید، ایمان دارد. دستاوردهای اخیر این خودروساز در سال سخت تحریم و تنگنای اقتصادی و دوران شیوع کرونا گویای این حقیقت است.

۶- در پایان، ذکر این نکته ضروری است که گروه خودروسازی سایپا حق پيگيري و شكايت از افترا و تهمت‌های این افراد و رسانه‌ها را برای خود محفوظ داشته و تا حصول نتيجه نهایی از مراجع قضايی و قانونی آن را پیگیری خواهد کرد.

نظرات
 
 
 
علی 1399/7/15
چقدر از خود متشکر !!!
آب که سربالا بره ، قورباغه ابوعطا میخونه
۴۰ سال ، اجناس تاریخ مصرف گذشته رو با کمترین کیفیت و با چند برابر قیمت تمام شده به مردم غالب ، و اونا رو از خودرو های روز و استاندارد محروم کردن ، هنوزم طلبکارن !!! عجبا
مجتبی 1399/7/15
یاد خودروی ملی s300 افتادم. سایپا رونمایی کرد ، کلی به به و چه چه و ما میتوانیم و از این جور حرفا.
دو روز بعد معلوم شد نه تنها یه پیچش رو هم اینا نساختن بلکه کلا مال شرکت زوتیه چینه و اسمش هم z300 هست.
اینا خیلی پر رو تشریف دارن.

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران