کشنده‌های خودران با همکاری دایملر و وایمو در دست ساخت هستند

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

آیا برای کشنده‌های نیمه خودران آماده هستید؟ دایملر به تازگی اعلام کرده با همکاری شرکت وایمو که در استفاده از فناوری خودران سطح ۴ در حوزه تجاری مهارت دارد، کشنده‌های خودران خواهد ساخت. اگر فکر کردن به یک وسیله نقلیه ۳۶ تُنی که توسط کامپیوترها کنترل می‌شود برای شما دشوار است، اصلا نگران نباشید چون این فقط یک اعلام همکاری است و هیچ بازه زمانی مشخصی برای عرضه این کشنده‌ها مشخص نشده است. با توجه به اینکه فناوری سطح ۳ در خودروها در ابتدای راه خود قرار دارد، احتمالا تولید و عرضه این تریلی‌ها چندین سال طول بکشد.

این مشارکت بین دایملر و وایمو، تحقیقات گسترده، توسعه و آزمایش سیستم‌های خودران وایمو را روی کشنده‌های شرکت کامیون‌سازی آمریکایی فرایت ‌لاینر، که بخشی از خانواده دایملر است، اعمال خواهد کرد. جزییات زیادی درباره این مشارکت منتشر نشده، اما این طرح با تجهیز کامیون‌های فرایت ‌لاینر کسکیدیا به فناوری وایمو درایور آغاز خواهد شد. فعلا قرار است این کشنده‌ها طی چند سال آینده فقط در ایالات متحده عرضه شوند، اما ممکن است بعدا در کشورهای دیگر هم در دسترس قرار بگیرند.

بررسی سطوح مختلف رانندگی خودران

سیستم خودران سطح ۴ تفاوت زیادی نسبت به سیستم‌های سطح ۲ مانند اتوپایلوت تسلا یا سوپر کروز جنرال موتورز دارد، که می‌توانند فرمان و گاز خودرو را در شرایط خاص کنترل کنند، اما به حضور راننده پشت فرمان نیاز دارند. سیستم‌های سطح ۳ تشخیص محیطی محدود را ارائه می‌دهند، یعنی این فناوری می‌تواند محیط اطراف خودرو را شناسایی کند و بدون دخالت انسان تصمیم‌گیری کند. سطح ۴ این ویژگی را گسترش می‌دهد و در اغلب شرایط به سیستم‌های خودکار کنترل بیشتری می‌دهد، اگرچه هنوز هم به حضور یک انسان پشت فرمان برای مداخله نیاز است.

فرایت لاینر

نسل کنونی آئودی A8 با سیستم‌های سطح ۳ عرضه شد، و مرسدس ‌بنز S کلاس جدید نیز ادعا می‌کند دارای سیستم رانندگی خودکار سطح ۳ است. آئودی در نهایت فناوری سطح ۳ را به دلیل مسائل قانونی و احتمال وقوع تصادف از آئودی A8 کنار گذاشت. S کلاس تنها در بزرگراه‌های منتخب آلمان و با سرعت کمتر از ترافیک این فناوری را ارائه می‌دهد، هر چند آن سیستم هم به طور رسمی مورد استفاده قرار نگرفته است.

سیستم‌های سطح ۳ هرگز برای استفاده گسترده در ایالات‌متحده تایید نشده‌اند، بنابراین قبل از اینکه فناوری سطح ۴ در خودروها مخصوصا کشنده‌ها مورد استفاده قرار بگیرد باید این مشکل حل شود. مشکل اصلی خود فناوری نیست، بلکه پیامدهای قانونی استفاده از چنین سیستمی است و اینکه در صورت وقوع تصادف چه کسی مقصر خواهد بود.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران