تولید خودروی انگلیس در بدترین حالت ممکن طی 25 سال اخیر + مقایسه با آمار تولید ایران

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده

طبق آخرین آمار اعلام شده از سوی انجمن تولیدکنندگان و بازرگانان موتور انگلستان (SMMT)، تولید خودروی انگلستان در ماه سپتامبر به کمترین میزان خود طی 25 سال اخیر رسیده و در مجموع کاهش 5 درصدی تولید را نسبت به مدت زمان مشابه در سال 2019 میلادی تجربه کرده است.

در ماه سپتامبر، تمامی کارخانه های تولیدی انگلستان موفق به تولید تنها 114 هزار و 732 دستگاه خودروی مختلف شده اند که برای کشوری با بازارهای فروش جهانی یک آمار بسیار پایین بوده و باعث شده تا کمترین میزان تولید خودرو طی 25 سال اخیر را شاهد باشیم.

آمار تولید خودرو انگلیس در ماه سپتامیر

ماه گذشته (سپتامبر) تنها 114 هزار و 732 دستگاه خودروی مختلف توسط خودروسازان انگیسی تولید شده است که نسبت به مدت زمان مشابه در سال 2019 میلادی، حدود 6000 دستگاه خودروی کمتری تولید شده است و دلیل آن را می توان در شیوع ویروس کرونا و همچنین عدم اطمینان مربوط به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا جستجو کرد.

بیشترین تاثیرات این کاهش تولید بر روی صادرات خودروهای بریتانیایی احساس می شود که در ماه گذشته با کاهش 9.7 درصدی همراه بوده است. در طول ماه گذشته، حدود 87 هزار و 533 دستگاه خودروی مختلف به خارج از کشور صادر شده که در مجموع نزدیک به سه چهارم تولید خودرو در کشور انگلستان را به خود اختصاص می دهد.

در بین کشورهای مقصد، صادرات به کشور ایالات متحده آمریکا بیشتر از همه آسیب دیده و به میزان 30 درصد کاهش پیدا کرده است، درحالی که صادرات به کشور چین و اتحادیه اروپا هم کاهش پیدا کرده، اما میزان کاهش آن به ترتیب 1.2 و 3.3 درصد بوده است.

مقایسه آمار تولید خودرو در انگلستان و ایران

با این حال اگر نگاهی به آمار تولید خودرو در کشورمان داشته باشیم، می بینیم که باوجود تقاضای بسیار زیاد موجود در بازار کشور، آمار تولیدی به مراتب پایین تر از کشور انگلستان داریم که بیشتر از همه به خاطر محدودیت های تحریمی بوده و طی 6 ماهه نخست امسال، در مجموع 405 هزار خودروی مختلف در کشور تولید شده است که حدود 208 هزار و 30 دستگاه آن مربوط به ایران خودرو و حدود 150 هزار و 417 دستگاه آن مربوط به گروه خودروسازی سایپا می شود.

با کوچک تر کردن مدت زمان تولید، می توان گفت که شرکت های خودروساز داخلی تنها در 2 ماه نخست امسال یعنی فروردین و اردیبهشت ماه 99، موفق به تولید 112 هزار و 489 خودروی مختلف شده اند که این میزان تولید خودرو از بحرانی ترین ماه 25 سال اخیر کشور انگلستان هم کمتر است.

نظرات
 
 
 
محمد صدرا ولی زاده 1399/8/12
اخه انگلستا جگوار و رولز رویس میسازه ما پراید و سمند

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران