موضوعات داغ

نگاهی به لوازم اضافه‌ای که مالکان خودروها برای شخصی‌سازی خریداری می‌کنند!

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده
عکس مطلب اول

تمایل به شخصی‌سازی و انجام اصلاحات روی اتومبیل‌های شخصی روز به روز در حال افزایش است و در این بین بسیاری از مالکان خودروها نیز تصمیم می‌گیرند تا اتومبیل خود را نسبت به نمونه‌های دیگر خاص‌تر کنند. این مساله در بازار خودرو کشورمان که از خودروهای تکراری انباشته شده، شکل جالب‌تری به خود می‌گیرد. هیچ ماشین بازی دوست ندارد پژو 405 وی با هزاران نسخه ساخته شده دیگر توسط ایران خودرو یکسان به نظر برسد و به همین دلیل با انجام دستکاری‌های عمده یا جزئی بسته به سطح بودجه، اتومبیل خود را متفاوت از سایر نمونه‌ها جلوه می‌دهد.

با این وجود انجام تیونینگ و اصلاحات ظاهری خودرو کار چندان راحتی نیست. هرساله تجهیزاتی که می‌توانید برای اتومبیل خود خریداری کنید متنوع‌تر می‌شوند و در این بین قطعات زیادی بلا استفاده هستند که خرید و نصب آن‌ها به هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود. در ادامه لیستی از قطعات بدون مصرفی را خواهیم داد که استفاده از آن‌ها منجر به تیونینگ‌های فاجعه باری خواهد شد.

مورد اول، لوگوهای تقلبی

استفاده از لوگو‌ها و آرم‌های تقلبی یکی از مرسوم‌ترین راهکارهای شخصی‌سازی خودروها است. استفاده از لوگو پژو 405 برای پژو روآ و پژو آردی و آرم بی ام و برای پراید 132 مرسوم‌ترین صحنه‌های مربوط به این سبک از شخصی‌سازی در ایران هستند. مطابق آماری که مجله اتوکار بریتانیا بدست آورده، نماد‌های AMG مرسدس بنز، GTi فولکس واگن گلف و لوگو M بی ام و مرسوم‌ترین لوگوهای تقلبی مورد استفاده هستند.

مورد دوم، اسپویلر

اسپویلرها یکی از قطعات کلیدی سوپراسپرت‌ها همچون بوگاتی شیرون هستند که وظیفه آن‌ها تامین نیروی رو به پایین برای حفظ تعادل و چسبندگی خودرو حین حرکت است. خودروهای معمولی نیازی به این قطعه ندارند چرا که این حجم از نیروی رو به پایین برای هاچ‌بک‌ها و سدان‌ها نیاز نیست. یکی از نکات جالب در خصوص استفاده از اسپویلر و باله عقب، نصب این قطعه بلااستفاده توسط ایران خودرو روی پژو 207 صندوقدار است.

مورد سوم، دریچه‌های هوا

دریچه‌های هوا یکی از ادوات اصلی خودروهای مسابقه‌ای هستند که با هدف بهبود آیرودینامیک نصب می‌شوند و بخشی از اصول طراحی خودروهای خاص هستند. با این وجود افزودن آن‌ها به خودروهای معمولی هیچ تاثیری نخواهد داشت و اگر تقلبی باشند، قطعا به ظاهر خودرو شما آسیب خواهند رساند.

مورد چهارم، نوارهای شبرنگ

نوارهای شبرنگ به منظور استفاده در خودروهای امدادی و خودروهای پلیس طراحی و تولید شده‌اند چرا که به سایر رانندگان اجازه می‌دهند این خودروها را در نور کم نیز تشخیص دهند. خودروهای معمولی توسط خودروسازان به تعداد کافی از شبرنگ‌ها مجهز هستند و نیازی نیست تا با استفاده از این نوارها میزان بازتابش خودرو را از حد مشخصی فراتر ببرید.

مورد پنجم، درهای پروانه‌ای با بال مانند یا قیچی

درهای قیچی مانند که همچون بال‌های پرندگان باز و بسته می‌شوند، از المان‌های جذاب خودرویی همچون لامبورگینی اونتادور هستند اما اضافه کردن آن‌ها به خودروهایی همچون پیکان، پراید و پژو 405 نکته خاصی را به ظاهر این خودروها اضافه نمی‌کند. انجام صحیح این تغییر نیازمند هزینه‌های گزافی است در حالی‌که استفاده از درب پروانه‌ای ورود و خروج به صندلی جلو را مشکل می‌کند.

مورد ششم، اسپرسوساز قابل حمل

دستگاه‌های اسپرسوساز قابل حمل درون خودرو به تازگی وارد دنیای تجهیزات جانبی خودروها شده‌اند و برای افرادی مناسب هستند که برای مدت طولانی پشت فرمان خواهند نشست. با این وجود استفاده از اسپرسوساز قابل حمل چندان منطقی به نظر می‌رسد، چرا که این وسیله گران قیمت بخش قابل توجهی از فضای داخلی اتومبیل شما را اشغال خواهد کرد. بهتر است به جای صرف چنین هزینه‌ای، برای صرف قهوه از اغذیه فروشی‌های بین راهی استفاده کنید.

مورد هفتم، چراغ‌های نئون

حتما بارها در خیابان خودروهایی را دیده‌اید که به طور افراطی از چراغ‌های نئون در ظاهر خارجی یا داخلی آن‌ها استفاده شده است. این افزودنی‌های غیرضروری تنها برای جلب توجه مناسب هستند و البته به سیم‌کشی خودرو نیز آسیب می‌زنند.

مورد هشتم، رهیاب ماهواره‌ای

امروزه اکثر خودروهای موجود در بازار مجهز به سیستم رهیاب ماهواره‌ای در قالب بخشی از سیستم سرگرمی هستند و خرید این لوازم برای دنیای امروز چندان کاربردی به نظر نمی‌رسد. حتی در مورد خودروهای ساده و قدیمی داخلی نیز می‌توان همراه با نمایشگر سیستم رهیاب ماهواره‌ای را سفارش داد. با این وجود اگر تمایلی به استفاده از این سیستم ندارید، گوگل مپ یا سایر برنامه‌های موجود روی تلفن همراه هوشمند راهگشای شما در مسیریابی خواهند بود.

مورد نهم، خروجی اگزوز فانتزی

خروجی‌های اگزوز فانتزی همواره جزو تجهیزات شخصی‌سازی خودروها بوده‌اند و اخیرا استفاده از آن‌ها در کشور ما نیز به شدت رایج شده است. نصب این خروجی‌های فانتزی هیچ تاثیر مثبتی روی تنفس موتور ندارد و اگر به دنبال بهبود مسیر خروجی موتور هستید، باید با صرف هزینه قابل توجهی از ابتدا تا انتهای مسیر اگزوز را با قطعات منحصر به فرد بازسازی کنید.

مورد دهم، روکش‌های طرح فیبرکربن

استفاده از فیبرکربن یک رویه فراگیر در تولید و توسعه خودروهای لوکس و ابرخودروها است، چرا که استفاده از فیبرکربن کاهش وزن قابل توجهی را برای خودروها به همراه خواهد داشت. با این وجود استفاده از روکش‌های فیبرکربنی برای خودروهای شخصی مزیتی به همراه ندارد و علاوه برآن وزن بیشتری را نیز به خودرو اضافه می‌کند.

مورد یازدهم، روکش فرمان فانتزی

روکش‌ فرمان فانتزی دو نکته را به خودرو شما اضافه می‌کند، نخست آن‌که رنگ‌بندی تریم داخلی خودرو را برهم می‌زند و هماهنگی را از بین می‌برد و دوم آن‌که موجب کنترل سخت‌تر خودرو می‌شود.

مورد دوازدهم، کیت بدنه

کیت‌های بدنه قطعات اضافه‌ای برای ظاهر خودرو هستند که معمولا اتومبیل را اسپرت‌تر از حالت عادی نشان می‌دهند. این قطعات هم در نوع استاندارد و هم در نوع افترمارکت موجود هستند اما خریداری آن‌ها به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. هنگام رانندگی با سرعت بالا ممکن است برخی از قطعات کیت بدنه به زمین برخورد کرده و موجب ایجاد تصادف شوند. اکثر سازه‌های کیت بدنه نیز ضعیف هستند و پس از چند سال دستخوش تغییر رنگ می‌شوند و برای بازسازی باید تعویض شده یا رنگ شوند.

مورد سیزدهم، رینگ‌های بیش از حد بزرگ

استفاده از رینگ‌های بزرگ معایب بسیاری برای خودرو شما به همراه خواهد داشت. نخست آن‌که برخی قطعات بدنه بر اثر سایش به لاستیک‌ها آسیب می‌بینند. دوم آن‌که حساسیت سیستم تعلیق برای جذب ضربات از بین می‌رود و در جاده‌های پر از دست انداز ایران خودرو شما خرد خواهد شد. گاهی اوقات استفاده از رینگ‌ و لاستیک یک یا دو سایز بزرگتر ارتقا مناسبی برای خودرو شما خواهد بود اما بهتر است در این کار افراط نکنید.

مورد چهاردهم، رنگ‌های غیرمعمول

حتما هنگام جستجو در دیوار برای خرید خودرو، اتومبیل‌هایی با رنگ‌های غیرمعمول همچون صورتی یا سبز روشن را دیده‌اید که به صورت شخصی رنگ‌آمیزی شده‌اند. پیش از آن‌که چنین کاری بر روی اتومبیل خود اجرا کنید، باید از خود بپرسید که آیا فردی پیدا می‌شود که بخواهد یک اتومبیل صورتی براق داشته باشد؟

از سوی دیگر رنگ آمیزی خودرو فرآیندی کامل است و برای تغییر اصولی رنگ باید موتور را برداشته و تمامی قطعات خودرو را رنگ آمیزی کنید که کاری هزینه بر است. بنابراین مشاهده قطعات چند رنگ در چنین خودروهایی طبیعی خواهد بود.

مورد پانزدهم، استفاده از قطعات غیراستاندارد ظاهری

این مورد اخیرا در کشورمان مرسوم شده است در حالی‌که در سایر نقاط دنیا یکی از روش‌های نه چندان مطلوب شخصی سازی به حساب می‌آید. برای مثال استفاده از تیرآهن به عنوان سپر برخی وانت‌بارها، علاوه بر کاهش تعادل خودرو، میزان مرگبار بودن خودرو در تصادفات رو در رو را افزایش می‌دهد.

به یاد داشته باشید که هر شخصی اختیار دارد هر طور که می‌خواهد اتومبیل خود را شخصی‌سازی کند تا جایی که ناقض قوانین عبور و مرور نباشد. با این وجود بروزرسانی عقلانی خودرو از طریق بهبود سیستم تعلیق، بروزرسانی سیستم ترمز و ایجاد تغییرات اساسی در موتور بسیار بهتر از درهای قیچی شکل و اگزوزهای پر سر و صدا خواهد بود.

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد