ایالت ماساچوست قانون دسترسی به داده‌های خودرو توسط مالک را تصویب کرد

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

انتخابات سال ۲۰۲۰ در ایالات‌متحده تا ابد در تاریخ آمریکا به یاد خواهد ماند. در حالی که توجه تمام مردم دنیا به این است که رئیس‌جمهور بعدی ایالات‌متحده چه کسی خواهد بود، تمام ۵۰ ایالت طیفی از اصلاحات، پیشنهادها و قوانین منطقه‌ای را به رای گذاشته‌اند. در ماساچوست، یکی از این قوانین روی جامعه خودرو تاثیر می‌گذارد. این قانون، مربوط به حق تعمیر خودرو توسط مالک یا انتخاب شخصی توسط مالک برای تعمیر آن است.

ماساچوست قانون حق تعمیر را در سال ۲۰۱۲ تصویب کرد. این قانون خودروسازان را مجبور می‌کرد اطلاعات مربوط به عیب‌یابی و تعمیر که نمایندگی‌های فروش از آن‌ها استفاده می‌کنند را در اختیار مالکان خودروها و تعمیرگاه‌های مستقل قرار دهند. در اصل، این گامی برای جلوگیری از انحصاری کردن تعمیر خودروها توسط خودروسازان و نمایندگی‌های آن‌ها بود، که هزینه‌های زیادی برای مالکان خودروها در پی داشت. پیشنهاد سال ۲۰۱۲ با اکثریت قاطع تصویب شد، اما زمانه و فناوری خودروها از آن زمان تاکنون خیلی تغییر کرده ‌است.

بروزرسانی جدید برای قانون حق تعمیر

یک بند جدید در سال ۲۰۱۹ معرفی شد که این قانون را توسعه می‌داد تا شامل داده‌های تله‌ماتیک خودرو شود - داده‌های تولیدشده توسط خودرو که شامل مصرف سوخت تا دور موتور، اطلاعات GPS، هشدار خرابی، ارتباطات خودرو با خودرو، عیب‌یابی، و موارد دیگر می‌شود. این داده‌ها به صورت بی‌سیم منتقل و توسط سازنده خودرو جمع‌آوری می‌شوند، و اغلب خودروسازان این اطلاعات را در اختیار دیگران قرار نمی‌دهند. دسترسی به داده‌های تله‌ماتیک به مکانیک کمک می‌کند تا مشکلات خودرو را راحت‌تر حل کند، بنابراین این بند جدید در ۳ نوامبر توسط ایالت ماساچوست به رای گذاشته شد.

مخالفان این بند ادعا کردند که این دسترسی عمومی می‌تواند منجر به انواع اتفاقات بد، از جمله جمع‌آوری داده‌های شخصی و حتی فعالیت‌های غیرقانونی مانند تعقیب اشخاص با استفاده از داده‌های ذخیره‌شده در GPS آن‌ها شود. خودروسازان میلیون‌ها دلار در کمپینی برای مخالفت با این بند خرج کردند، اما این اقدام مانع از تصویب این قانون با ۷۵ درصد آرا نشد. واضح است که مردم می‌خواهند به داده‌های خودشان دسترسی داشته باشند، و ممکن است به زودی شاهد تصویب این قانون در دیگر ایالت‌ها هم باشیم.

اجرای این قانون جدید با مدل‌های ۲۰۲۲ فروخته شده در ایالت ماساچوست آغاز خواهد شد.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران