اشکودا اولین کمربند ایمنی درخشان دنیا را ثبت اختراع کرد

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

اشکودا اولین کمربند ایمنی درخشان دنیا را ثبت اختراع کرد که قرار است دردسر تلاش برای بستن کمربند در تاریکی را از بین ببرد. در این سیستم، کمربند تا زمانی که بسته نشده به رنگ قرمز می‌درخشد و وقتی در جای خودش قرار گرفت به رنگ سبز درمی‌آید.

این سیستم از یک دکمه پلاستیکی شفاف به جای قرمز سنتی استفاده می‌کند، در حالی که چراغ‌های LED داخل کمربند به رنگ‌های مختلفی روشن می‌شوند. شفاف بودن پلاستیک نور را پخش می‌کند تا کل کمربند روشن شود و مسافران به راحتی در تاریکی آن‌ها را پیدا کنند.

با این حال، زمانی که سرنشین روی صندلی می‌نشیند، یک سنسور وزن درون پایه صندلی حضور آن‌ها را تشخیص می‌دهد و چراغ LED به رنگ قرمز روشن می‌شود. این نشان می‌دهد که سرنشین باید کمربندش را ببندد، اما همچنین از درست و محکم بسته نشدن کمربند ایمنی جلوگیری می‌کند.

وقتی کمربند در جای خودش قرار گرفت، یک نور سبز به معنای موفقیت در بستن کمربند نمایش داده شده و سپس به رنگ سفید درمی‌آید. این همچنین به مسافران کمک می‌کند تا وقتی می‌خواهند در انتهای سفر کمربند ایمنی خود را باز کنند، آن را به راحتی پیدا کنند.

زندگی آسان‌تر، ایمن‌تر و لذت بخش‌تر برای صاحبان و سرنشینان خودروها

کمربند ایمنی هوشمند یکی از نوآوری‌هایی است که شرکت اشکودا ثبت کرده و هدف از آن‌ها «زندگی آسان‌تر، ایمن‌تر و لذت بخش‌تر برای صاحبان و سرنشینان خودروها» است. در سال ۲۰۱۹ این شرکت ۹۴ اختراع را ثبت کرد - که بیشتر از هر شرکت دیگری در جمهوری ‌چک است - و این تعداد طی چند سال گذشته افزایش یافته است.

کمربند ایمنی درخشان

فهرست نوآوری‌های اشکودا شامل کفپوش‌های ساخته‌شده از الیاف توخالی هم می‌شود. هدف از ساخت این کفپوش، تمیز کردن راحت و کثیف شدن کمتر است. اشکودا همچنین یک فضای بار انعطاف‌پذیر را ثبت اختراع کرده که برای جابجایی ایمن جعبه‌ها، صندوق‌ها و دیگر وسایل مورد استفاده قرار گیرد.

این اختراعات فقط محدود به استفاده در داخل خودرو نیستند. این شرکت همچنین طیف وسیعی از نوآوری‌ها را برای کارخانه خود ثبت اختراع کرده‌ است، از جمله یک سیستم دوربین خط تولید که اجزای بدنه را قبل از جوشکاری دقیقا با یکدیگر هم‌تراز می‌کند. این سیستم که از چهار دوربین برای تعیین موقعیت بدنه خودرو استفاده می‌کند و مسیر ربات‌های جوشکار را تنظیم می‌کند، به منظور افزایش سرعت و دقت فرآیند جوشکاری مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران