نگاهی به قیمت خودروهای خارجی کارکرده در بازار + جدول

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

حدود دوسال از توقف واردات خودروهای خارجی به کشورمان می‌گذرد و در این مدت قیمت ارز نیز افزایش قابل توجهی داشته است. همان‌طور که انتظار می‌رفت، همگام با افزایش نرخ ارز قیمت خودروهای وارداتی نیز افزایش یافت و به پیروی از آن قیمت خودروهای داخلی نیز با روند صعودی روبرو شد.

افزایش لایه به لایه قیمت خودروهای خارجی در بازار سبب شد تا خودروهای خارجی وارد شده طی یک یا دو دهه پیش نیز با افزایش قیمت شدیدی مواجه شوند. این افزایش قیمت در خصوص خودروهایی که به واسطه قانون منع واردات خودروهای با حجم موتور بیش از 2500 سی سی درگیر ممنوعیت واردات شده بودند، جلوه بیشتری داشته است. از جمله این خودروها می‌توان به تویوتا لندکروزر و هیوندای آزرا با پیشرانه‌های شش و هشت سیلندر اشاره کرد.

با وجود کاهش قیمت موقتی قیمت ارز و کاهش قیمت خودرو برای دو روز، همچنان قیمت خودروهای وارداتی در سطحی غیرقابل تصور قرار دارد. در کنار این موارد باید گفت که خودروهای خارجی موجود در بازار ایران نسبتا قدیمی هستند و با نسل جدید در بازار جهانی جایگزین شده‌اند. جدیدترین خودرویی که در حال حاضر وارد بازار ایران شده است، هیوندای آزرا 2019 است که البته این خودرو نیز با نسخه جدیدتر در بازار جهانی جایگزین شده است.

کدام خودروهای وارداتی بازار خرید و فروش پررونقی دارند؟

برخی خودروهای وارداتی در بازار کشورمان از رونق خرید و فروش بیشتری برخوردارند. برای مثال اکثر مدل‌های تویوتا کمری محبوب مصرف‌کنندگان هستند. مدل‌های قدیمی مرسدس بنز به واسطه استهلاک پایین‌تر نسبت به بی ام و های هم‌دوره مقبولیت بیشتری نزد خریداران دارند و این در حالی است که به واسطه فعالیت‌های پرشیا خودرو طی چند سال اخیر، نسل‌های جدیدتر بی ام و سری 5 و بی ام و سری 7 محصولات دوست داشتنی خریداران متمول هستند.

خودروهای هیبریدی همچنان حاشیه نشینان بازار خودروهای وارداتی را تشکیل می‌دهند و افراد زیادی تمایل به خرید این خودروها نشان نمی‌دهند، علت آن نیز عدم وجود زیرساخت لازم برای انجام خدمات پس از فروش این خودروها است. خودروهای هیبریدی نسبت به خودروهای درون‌سوز پیچیدگی فنی بیشتری دارند و حساسیت بیشتری نسبت به شرایط نگهداری از خود نشان می‌دهند.

جدول قیمت خودروهای وارداتی بازار ایران- آبان ماه 1399:

خودرومدلکارکردقیمت
تویوتا راو 4201480 هزار کیلومتر1,510,000,000
هیوندای توسان2015108 هزار کیلومتر1,430,000,000
آزرا کالیفرنیا2011صد هزار کیلومتر1,210,000,000
هیوندای سانتافه201732 هزار کیلومتر2,050,000,000
رنو کولئوس201749 هزار کیلومتر2,000,000,000
هیوندای سوناتا وای اف201524هزار کیلومتر1,310,000,000

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران