انتشار اولین طرح L90 ایرانی؛ سایپا P90، رنو تندر با چهره ای جدید

پس از آغاز تحریم های ظالمانه آمریکا علیه صنعت خودرو ایران، شاهد عدم ادامه همکاری شرکای خارجی خودروسازان ایرانی بودیم. حال‌ پس از مدتی گروه خودروسازی سایپا بدون حضور کمپانی رنو در ایران و با اتکا بر دانش بومی، خودرویی جدید را بر پایه ال 90 معرفی کرده است.

به گزارش سایپانیوز، «سایپا P90» در جایگاه یک سدان متوسط قرار است تا در آینده‌ای نه چندان دور پا به جاده های کشور بگذارد.

گروه خودروسازی سایپا با استفاده از ظرفیت های قرارداد با کمپانی رنو، پلفترم B0 گروه رنو-نیسان را برای توسعه محصولی نوین به کار گرفته است. سایپا P90 به عنوان یک سدان متوسط بر روی همین پلتفرم توسعه پیدا کرده و سازه ای ارتقا یافته را به نام خود ثبت کرده است.

با توجه به داخلی‌سازی هایی که در این سال‌ها برای خانواده محصولات رنو در ایران انجام شده بود، ظرفیت به وجود آمده در پروژه P90 استفاده شده و از همین رو اصول کیفی نمونه های خارجی در این پروژه ایرانی رعایت شده است. اولین معرفی سایپا P90، با تصاویر گرافیکی این خودرو همراه شده است.

سایپا P90، سدان مدرن با داخلی سازی حداکثری

سایپا P90 فقط یک فیس لیفت ال 90 نیست، بلکه خودرویی ارتقا یافته در ظاهر و باطن است که تفاوت‌های قابل توجهی نسبت به نسخه خارجی و قدیمی دارد.

سایپا P90 در بحث امکانات رفاهی و ایمنی به مراتب جایگاه بالاتری نسبت به رنو ال90 دارد و ویژگی های به روزتری در آن دیده می شود.

در بخش جلوی سایپا P90، طراحی متفاوتی از ال90 اتخاذ شده و خطوط جدید طراحی سایپا در ظاهر آن دیده می شود. کاسه چراغ ها با اجزای جدیدی همراه شده اند و به مراتب ساختار به روزتری نسبت به رنو ال90 دارند.

چراغ های روشنایی روز، لنز پرتاب نور و... از جمله تغییرات ساختاری در کاسه چراغ های جلوی سایپا P90 نسبت به نمونه خارجی است.

همچنین طراحی جلوی P90 با توجه به اصول روز انجام شده و سپر، درب موتور و گلگیرها نیز سبک کاملا جدیدی از طراحی را بر روی پلفترم B0 گروه رنو-نیسان نشان می‌دهند.

طراحان مرکز تحقیقات سایپا هم در این پروژه سعی کرده اند تا P90 مانند سایر محصولات جدید این خودروساز ایرانی با استانداردهای جهانی چون ECE و استاندارد حفاظت از عابر پیاده به بازار بیاید. لبه دار بودن درب موتور، نوع زاویه سپر و ساختار لایه ای جدید درب محفظه موتور از جمله تغییرات استانداردی است که بر روی ال 90 ایجاد شده تا P90 با قواعد به روزتری همراه شود.

در بخش طراحی عقب نیز می‌توان گفت دیگر سادگی همیشگی محصولات اقتصادی گروه رنو در آن دیده نمی شود و بخشی از اجزای چراغ های عقب بر روی درب صندوق، سپر و گلگیر طراحی شده اند. از سویی با تغییراتی که در گلگیرهای جلو و عقب، قالب درب موتور و سپرها داده شده می تواند ظاهری جوان‌پسندتر را در P90 مشاهده کرد، ظاهری که دیگر خطوط طراحی ساده و خسته کننده در آن وجود ندارد و خط‌های تیز و اسپرت بدنه با سبکی عضلانی در بیرون P90 دیده می شود.

سایپا P90 قرار است تا در نسخه های مختلف به بازار عرضه شود و همان طور که پیش تر اعلام شده بود، پروژه پیشرانه‌های جدید گروه خودروسازی سایپا روی آن و سایر محصولات جدید در دست انجام است و در آینده نزدیک قوای محرکه این محصولات نیز معرفی خواهد شد.

نظرات
 
 
 
محمد 1399/8/21
سنگ کاغذ قیچی شورای رقابت با خودردساز برای قیمت. خوب شورای رقابت برد قیمت 800 میلیون!
امین 1399/8/21
مردم به خاطر موتور خوب و هماهنگی خوب گیربکس با موتورش L90 میخریدن حالا اکگر بخواد موتور و گیربکس ماشین با نمونه ایرانی تعویض بشه شاید استقبال زیادی از این ماشین نشه
Nima 1399/8/21
خدایا! چرا انقدر زشته.

واقعا باید به حال این صنعت بعد از ۵۰ سال تاسف خورد. چرا اینقدر بی‌ سلیقه! چرا اینقدر از سر باز کنی‌! چرا اینقدر بد قواره!

چرا از متخصص‌های خودمون که بهترین دانشگاه‌های دنیا درس خوندن و خیلی‌‌هاشون هم الان تو ایران مشغولن استفاده نمیکنین. این دیگه ربطی‌ به تحریم نداره.این دیگه رابطه به سیاست نداره. یکم به خودتون بیاید بابا.
رازی 1399/8/22
سایپا با این کارش اشتباه بزرگی رو دوباره مرتکب میشه و تاوان اشتباهش رو ما مردم بیچاره باید بدیم!
در حالیکه نسل سوم ال 90 با پیشرفت های بینظیر در بازار های جهانی حضور دارد ، سایپا نسل اول ال 90 رو با هزینه های زیاد داخلی سازی میکنن تا برای سالهای طولانی از همین شاسی و سیستم تعلیق که متعلق به سال 2002 هست و تا همین الانشم خیلی از لحاظ استانداردهای روز عقب هست تولید کند و شاید تا سال 2050 هم ادامه دهند.
مانند پلتفرم 405 سال 1987 که الان ایران خودرو روی پیشرفته ترین محصولش یعنی دنا پلاس توربو اتوماتیک 600 میلیونی استفاده میکنه... یا پلتفرم پریاد که الان روش کوئیک پلاس آر اتوماتیک تولید میکنند در حالیکه ذات همشون یکی هست و فقط جلدشون عوض شده همون مثل رنگ کردن گنجشک و قالب کردن آن به جای قناری!!!
م 1399/8/25
ما رو با این طرح ها سرگرم می کنن و خیلی موذیانه سایپا و ایران خودرو ماهی 15 میلیون به قیمتا اضافه می کنن و هیچ کس اعتراضی نمیکنه. بخدا همه سرکاریم والا خوشونم میدونن که این طراحی یه آدم افلیجه!
ابوذر 1399/8/27
طراحی به روزیه یا حداقل بهتر از فیس قدیمشه! ولی نکته اصلی بحث قیمت گذاری والبته قوای فنی این ماشینه که رو آینده فروش این خودرو تاثیرگذاره!

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران