موضوعات داغ

راه حل مشکل شایع سوختن واشر سرسیلندر پژو 405 و سمند چیست؟

عکس نویسنده
آراد فلاح
نویسنده
عکس مطلب اول

از میان تمامی عیب و ایرادات وارد برخودروهای ساخت داخل، مشکل شایع سوختن واشر سرسیلندر موتورهای خانواده xu7 (موتور 1800 پژو، سمند، پارس و ...) از جمله پرخرج ترین و مشکل ساز ترین عیب هاست که به قول معروف برای مکانیک ها و تراشکاران تبدیل به نون و رزق و روزی شده است اما گریبان خریداران این دست خودروها را نیز گرفته و هر از چندگاهی خرج هنگفتی را به ایشان تحمیل می نماید.

قطعات بی‌کیفیت، تعمیرکاران بی‌دقت

بخشی از مشکل این است که بلوک این موتور براساس الگوی اصطلاحا بوش تر ساخته شده است و از اساس دارای حساسیت زیادی در سیستم خنک کاری خود است، اما بخش دیگر مشکل نیز به جنس نامرغوب واشر سرسیلندر برمیگردد که معمولا پس از طی شدن کیلومترهای صد هزارتایی، به تدریج دچار مشکل شده و در نهایت کارایی خود را از دست داده و مالک نگون بخت را با مخلوط شدن ناگهانی آب و روغن مواجه می کند. این در حالیست که در بازار قطعات مصرفی نیز معمولا جنس واشر سرسیلندر با کیفیت به راحتی پیدا نمی شود و خریداران در نهایت با قطعات بی کیفیتی مواجه می شوند که معمولا توسط مکانیک های بی دقت بر روی خودرو نصب می شوند و در چنین شرایطی نیز طبیعتا بازه زمانی کارکرد خودرو کاهش می یابد و دوره های تعویض واشر از 100 هزار کیلومتر اولیه به کمتر از 50 هزار کیلومتر کاهش می یابد.

واشر سرسیلندر

بدین صورت است که رانندگان تاکسی معمولا در بازه های زمانی کوتاه مدت ناچار به تعویض واشر سرسیلندر می شوند و اگر پای صحبت های ایشان بنشینید، ممکن است با مواردی مواجه شوید که سالانه بیش از یکبار با این مشکل مواجه می شوند.

حالا راه حل این مشکل فراگیر و دردسرساز که معمولا مخارج میلیونی را به مالکین تحمیل می کند چیست؟

درگام نخست و برای خودروهای کم کارکرد می توان گفت که اصطلاح دمای ترموستات به خصوص در شهرهای جنوبی کشورمان می تواند راه حل قابل قبولی باشد. در واقع خودروسازان با هدف کاهش مصرف سوخت و آلایندگی، موتور خودرو را براساس دمای کارکرد بالا تنظیم می نمایند (چرا که در این حالت احتراق کامل تر انجام می شود)، اما در عوض با توجه به ضعف کیفیت، احتمال آسیب دیدگی به قطعات موتور افزایش می یابد، پس کاهش دمای ترموستات فابریک می تواند کمک کننده باشد.

در همین راستا استفاده از روش های نرم افزاری برای کاهش دمای فعال شدن فن دور کند و دور تند نیز کارساز خواهد بود. اینکار از طریق ریمپ ecu خودرو قابل انجام است.

همچنین می توان از روش های سخت افزاری نیز برای کاهش دمای فن زدن استفاده کرد که البته نیازمند انجام تغییراتی در سیم کشی و استفاده از حسگر دمای اب با درجه پایینتر است.

واشر سرسیلندر

در نهایت برخی از کارگاه های واشرسازی در کشور نیز پس از سال ها مواجه با انبوهی از خودروهای معیوب، واشرهای سرسیلندر تقویت شده با ورق های مس و مواد مستحکم دیگری را خانواده موتور xu7 تولید کرده اند که یافتن آن ها در بازار قطعات یدکی نیز کار چندان دشواری نیست. در واقع می توان گفت که در این مورد خاص، برخی از جنس های کارگاهی نسبت به جنس های کارخانه ای و تولید انبوه برتری دارند، بنابراین در صورت مواجه با واشر سرسیلندر خراب، توصیه می کنیم تا با کمی دقت، سعی نمایید بهترین جنس ممکن را انتخاب کرده تا بلکه از تکرار زود هنگام این عیب پر هزینه کاسته شود.

نظرات کاربران

7 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1399/8/24
همین ؟
پیش خودم گفتم الان یه روش خارق العاده میگه
یه محلول میگه توی رادیات میریزیم و دیگه واشر نمیزنه

آخه اینا چیه نوشتی !
دمای آب رو بیاریم پایین
واشر با کیفیت بندازیم !!!

چلقوز !!!!

حتی ننوشتی که ترکیب نصف آب نصف ضد یخ بریزید چون اگه همش ضد یخ بریزید زودتر واشر میزنه !
1400/2/17
الان فیکسچر های حرارتی اومده ماشین من پرشیا دوگانه سوز هست از وقتی این فیکسچر هارو انداختم تا دور موتور 5500 هم میتونم گازبدم اینجوریه ک این فیکسچر ها گرمای سرسیلندر رو به بدنه موتور انتقال میده
1400/5/3
می تونید از سیستم هواگیری اتوماتیک استفاده کنید که دیگه واشر نزنه کافیه تو گوگل بزنید جلوگیری از سوختن واشر سرسیلندر با سیستم هواگیری اتوماتیک در پژو و سمند
1401/10/8
سلام ازکجامیشه تهیه کردقطعس چیه این هواگیری اتومات
1400/11/4
جدای از سوختن واشر سرسیلندر بعلت کم آب شدن رادیاتور . تماس آب با واشر ومجاورت با فلز سر سیلندر در ۴۰۵ مواد موجود در واشرسبب خورندگی سر سیلندر می گردد و تهیه فیکسچر که بتواند آب را از واشر سر سیلندر دور کندحلال مشکل خورده شدن سر سیلندر و همچنین نصب منبع انبساطی رادیات با درب رادیاتور تیبایی کلا مشکلات را ازبین خواهد برد موفق باشد
1401/8/27
یعنی بریم لوازم یدکی بگیم ی در رادیات تیبا بره بندازیم رو 405
1401/11/13
دوستان فیکسچر یه ابداع من دراوردیه نکنین این ماشین مدل بوش هاش تره باید همش اب در مجاورت بوش ها باشه بخونید یکم شما با فیکسچر فقط کاری میکنید که متور ماشینتون بیشتر اسیب ببینه
ببرید ماشین و ریمپ فن کنن رو دمایه ۸۸
زدیخو هر سال عوض کنین
روغن خوب بریزید
پیچ سرسیلندرم سالی یه بار بدین اچار کشی دیگه غلط کنه واشر بزنه البته ایراداتی مثل قفل کردن ترموستات و فن و اینا جداس...
فیلم بررسی آریزو 6 پرو
فیلم بررسی آریزو 6 پرو
مشخصات فنی خودروهای بازار

مشخصات ماشین مورد نظرتان را جستجو کنید

عرضه 500 دستگاه ریسپکت پرایم در بورس کالا در 25 بهمن ماه 1401 + جدول شرایط
عرضه 500 دستگاه ریسپکت پرایم در بورس کالا در 25 بهمن ماه 1401 + جدول شرایط
عرضه 1000 دستگاه خودروی فیدلیتی در بورس کالا 25 بهمن ماه + جدول شرایط
عرضه 1000 دستگاه خودروی فیدلیتی در بورس کالا 25 بهمن ماه + جدول شرایط
جریمه تردد خودرو بدون پلاک چیست؟
جریمه تردد خودرو بدون پلاک چیست؟
خروج دود سیاه از اگزوز هنگام گاز دادن
خروج دود سیاه از اگزوز هنگام گاز دادن
کامبیز دیرباز، سفیر برند فونیکس و خودرو تیگو 8 پرو مکس
کامبیز دیرباز، سفیر برند فونیکس و خودرو تیگو 8 پرو مکس