نیسان قصد دارد سهامش در میتسوبیشی را به فروش برساند

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

بنا بر گزارش‌ها، نیسان در حال بررسی امکان فروش بخشی از سهام یا تمام ۳۴ درصد سهام خود در شرکت میتسوبیشی موتورز است، اقدامی که می‌تواند به طرز قابل توجهی اتحاد سه‌جانبه آن‌ها که شامل رنو هم می‌شود را تحت‌تاثیر قرار دهد.

پس از اعلام این خبر، سهام نیسان ۵٪ و سهام میتسوبیشی ۳٪ افزایش داشت. این احتمال وجود دارد که نیسان سهام خود را به یک گروه در خانواده میتسوبیشی، مثلا میتسوبیشی کورپ بفروشد، که در حال حاضر صاحب یک پنجم سهام شرکت میتسوبیشی موتورز است.

یک سخنگوی نیسان در یک بیانیه ایمیلی به رویترز گفته هیچ برنامه‌ای برای تغییر ساختار سرمایهگذاری مشترک با میتسوبیشی وجود ندارد. یک سخنگوی دیگر نیسان با تایید این ادعا، افزود که این شرکت همچنان به همکاری در این اتحاد ادامه خواهد داد.

اگر نیسان در نهایت سهام خود در میتسوبیشی را بفروشد، نتیجه نهایی با چشم‌اندازی که کارلوس گون برای این اتحاد پیش‌بینی کرده بود کاملا متفاوت خواهد شد. گون قبل از دستگیری در سال ۲۰۱۸ به اتهام فساد مالی، خواستار ادغام کامل رنو و نیسان شده بود.

نیسان که ۴۳٪ از آن متعلق به رنو است، پیش‌بینی ضرر مالی خود برای امسال تا ماه مارس را ۲۸٪ کاهش داد که افزایش تقاضا به ویژه در چین، تاثیر زیادی در این جبران خسارت داشت. در همین حال، میتسوبیشی که ششمین خودروساز بزرگ ژاپن است، احتمالا گزارش ضرر مالی ۱ میلیارد و ۳۴۰ میلیون دلاری را برای سال جاری اعلام کند.

نیسان و میتسوبیشی در تلاش برای کاهش هزینه‌های تولید و بازگشت به سودآوری هستند. نیسان همچنین یک دادخواست ۹۵ میلیون دلاری علیه گون تنظیم کرده و به دادگاه ارائه داده ‌است.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران