نگاهی به قیمت خودروهای وارداتی در بازار + جدول هفته آخر آذرماه

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

در واپسین روزهای پاییزی هستیم و به زودی وارد سه ماهه آخر سال 1399 خواهیم شد. در پاییز امسال بازار خودرو و به خصوص بازار خودروهای وارداتی دستخوش نوسانات مختلفی شدند در حالی‌که نوسانات اصلی بازار خودروهای داخلی در تابستان به وقوع پیوست.

قیمت خودروهای وارداتی در ابتدا به واسطه افزایش شدید نرخ دلار، روند صعودی به خود گرفت تا جایی که نرخ برخی خودروهای وارداتی تا بیش از 500 میلیون تومان نیز افزایش یافت. با این وجود پس از فروکش نرخ ارز و تثبیت آن در محدوده 24 الی 26 هزار تومان، قیمت‌ها تا حدودی کاهش یافتند که البته نباید عدم استقبال مشتریان را نیز در این روند کاهشی بی‌تاثیر دانست.

نکته جالب در خصوص خودروهای وارداتی موجود در ایران مربوط به مدل آن‌ها است. جدیدترین خودرو وارداتی بازار ایران هیوندای آزرا است که نسخه‌های اندکی از این خودرو با مدل 2019 در بازار موجود هستند. سایر محصولات وارداتی بازار قدیمی‌تر هستند و بخش عمده‌ای از خودروهای وارداتی موجود که امروزه با نام صفر کیلومتر به فروش می‌رسند، در فاصله سال‌های 2016 تا 2018 وارد کشورمان شده‌اند.

علاوه برآن سال‌ها از توقف واردات خودروهایی با موتور حجیم می‌گذرد و در این مدت بازار خودروهای وارداتی با کمبود خودروهای هشت و شش سیلندر مواجه شده است. این مساله شاید در ابتدا چندان مهم به نظر نرسد اما تاثیری که نبود خودروهای بالارده بر سایر بخش‌های بازار می‌گذارد، موجب افزایش شدید قیمت در سایر قسمت‌های بازار می‌شود. از سوی دیگر قیمت خودروهایی که پیش از این ممنوعیت وارد بازار شده‌اند به طرز عجیبی افزایش می‌یابد. برای مثال آخرین نمونه‌های تویوتا لندکروزر سری 200 با مدل 2013 در بازار ایران موجود هستند و قیمت آن‌ها در طول یک دهه از 100 میلیون تومان به بیش از دو میلیارد تومان افزایش یافته است.

جدول قیمت خودروهای وارداتی بازار ایران، هفته آخر آذرماه:

خودرومدلکرکردقیمت
هیوندای سانتافه2017صفرکیلومتر2000
هیوندای سانتافه201730 هزار کیلومتر1600
کیا اسپورتیج201580 هزار کیلومتر1100
هیوندای سوناتا هیبرید201750 هزار کیلومتر1250
تویوتا راو 4201627 هزار کیلومتر1750
کیا سراتو201567 هزار کیلومتر840

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران