موضوعات داغ

کاهش قیمت برخی خودروهای چینی به زیر قیمت کارخانه در بازار

عکس نویسنده
آراد فلاح
نویسنده
عکس مطلب اول

داستان بازار خودرو ایران در حال تبدیل شدن به مثنوی هفتاد من کاغذ است اما آنچه واضح است اینکه در دوران رکود فعلی که چشم انداز اکثر خریداران کاهش قیمت هاست، قیمت برخی از خودروها در بازار به نرخ های کارخانه ای نزدیک شده و حتی در بعضی موارد به زیر قیمت کارخانه نیز سقوط کرده است.

البته که وزارت صنعت و خودروسازان نیز حداقل در ظاهر، طرفدار این اتفاق به نظر می رسند، چرا که به گفته ایشان با این شرایط اختلاف قیمت بین کارخانه و بازار به نفع دلالان تمام می شود و طبیعتا با از بین رفتن این اختلاف دیگر دلالی هم در کار نخواهد بود، اما سوال این است که در نبود واسطه گران و دلالان محترم و نامحترم، کدام مصرف کننده حاضر به خرید خودروهای دلچسب داخلی با قیمت های عجیب و غریب فعلی خواهد شد؟

البته هنوز تا رسیدن این شرایط به محصولات ایران خودرو و سایپا فاصله داریم و همچنان سود دلالان و مشتریان واسطه ای این دو خودروساز پابرجاست اما در خصوص برخی از خودروهای چینی که طی ماه ها اخیر افزایش قیمت های یکصد میلیونی را تجربه کرده بودند، شرایط برعکس است و در بسیاری موارد می توان یک نمونه دست دوم کم کارکرد را با قیمت هایی کمتر از نرخ های رسمی کارخانه خریداری کرد، آنهم نه اختلاف 5، 10 یا 30 میلیونی، بلکه با اختلافی بیش از یکصد میلیون تومان!

تیگو 7

برای مثال می توانید سری به بازار بزنید و قیمت خودرویی مثل چری تیگو 7 مدل 99 را در نمایندگی مدیران خودرو با قیمت یک نمونه مدل 98 با کارکردی کمتر از 20 هزار کیلومتر مقایسه نمایید و از نتیجه شگفت زده شوید.

البته این یک اصل رایج در بازار خودرو ایران است که خودروهای چینی با افت قیمت مواجه هستند و درست نیز به همین دلیل بود که تقریبا تمامی عرضه کنندگان محصولات چینی طی چند سال گذشته نسبت به عرضه خودروها به شکل اقساطی اقدام می کردند اما طی دوسال اخیر در پی کاهش شدید تیراژ تولید و جهش قیمت ها، این شرایط اقساطی جای خود را به شرایط فروش نقدی با قیمت هایی باورنکردنی داد و ماحصل این اتفاق نیست قیمت های فعلی است که به شکل قابل توجهی از قیمت های بازار بیشتر است.

آریزو 6

اما نکته مهم اینکه با توجه به نرخ ارز و قیمت های تمام شده، حتی بازگشت شرایط اقساطی نیز احتمالا دردی از بازار خودروهای چینی دوا نخواهد کرد، چرا که با یک ضرب و تقسیم ساده می توان دریافت که اقساط 2 و 3 میلیون تومانی سال 96، حالا به رقم های 20 و 30 میلیون تومان تبدیل شده اند و طبیعتا پرداخت چینن اقساط ماهانه ای برای کمتر خریداری ممکن است.

با این حساب به نظر می رسد که در صورت کاهش نیافتن نرخ ارز، روزهای سختی در انتظار خودروسازان چینی است، چرا که مشخصا حجم بازار این خودروسازان کاهش یافته است و از طرف دیگر همانطور که توضیح دادم، فروش به شیوه اقساطی نیز درد چندانی از این شرکت ها و مشتریان دوام نخواهد کرد. از سوی دیگر تولید و عرضه با تیراژ بسیار پایین فعلی نیز چندان توجیه پذیر نیست و عملا باید گفت که رهایی از این بن بست بدون کاهش قابل توجه نرخ ارز، بسیار سخت به نظر می رسد.

نظرات کاربران

1 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1399/10/3
مدیران خودرو همیشه همینطوری بوده ، قیمتهاش بی حساب و کتاب بالا رفتن ، حداقل از کرمان موتور یاد بگیرن که با کاهش قیمت خودرو ، قیمت سبد محصولاتش را پایین آورده.