شارژرها برای افراد معلول مناسب نیستند! مانع تازه برای توسعه خودروهای برقی

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

طبق مطالعات سرویس نقشه برداری خودروهای الکتریکی در انگلیس، افراد معلول، در یافتن شارژر متناسب با نیازهایشان مشکل دارند.

شرکت Zap Map، به طور منظم از 2200 راننده در بریتانیا درمورد تجربه خود در استفاده از وسایل نقلیه، نظرسنجی کرد. امسال، این شرکت با همکاری موسسه Motability از رانندگان معلول در مورد تجربیات خود در رانندگی، نظرسنجی کرد. Motability یک موسسه خیریه در انگلستان است که تمرکز آن بر دستیابی افراد معلول به تحرک است.

شاید تعجب آور نباشد اما طبق این نظر سنجی، یک سوم افراد در یافتن مکانی برای شارژ خودرو خود، با مشکلاتی روبرو هستند. یکی از بزرگترین شکایات، صرفاً مربوط به وزن کابل شارژ و تلاش لازم برای وارد کردن شارژرها به مکان موردنظر بود.

مشکلات اساسی تر دیگری نیز وجود دارد. یکی از مهم ترین چالش هایی که برای برخی از افراد وجود داشت یافتن مکانی به منظور دسترسی آسان برای افراد معلول یا دارای محدودیت است.

حدود هشت درصد از رانندگان خودروهای برقی در انگلستان که در نظرسنجی Zap Map شرکت کرده اند را افراد کم‌توان تشکیل می‌دهد، بنابراین این مسئله بی اهمیت نیست. حدود 20 درصد از جامعه انگلیس را افراد معلول و کم‌توان تشکیل می‌دهد. درصد رانندگان معلول و ناتوانی که در حال حاضر دارای خودروهای برقی هستند، به طور قابل توجه ای کمتر از میانگین کشوری این افراد در انگلیس است.

نیاز به پویایی و تحرک به طور شگفت انگیزی در حال افزایش است. طبق گفته کاترین ماریس، رهبر نوآوری در موسسه Motability، انگلیس انتظار دارد تا سال 2035، حدود 2.7 میلیون راننده یا مسافر معلول در جاده های خود داشته باشد.

ماریس اظهار داشته است که 1.35 میلیون از آن ها به طور جزئی یا کامل به زیرساخت های شارژ عمومی متکی هستند. با توجه به نوآوری در زیرساخت های تبدیل انرژی، یک پرونده اجتماعی و تجاری قوی برای اطمینان از در دسترس بودن زیرساخت شارژ خودروهای برقی برای افراد معلول وجود دارد.

دکتر بن لین، مدیر فنی Zap Map، نیز استدلال می‌کند که ابزارهای کاملاً جدید در یک صفحه خالی کاغذ طراحی می‌شوند. بنابراین، هیچ دلیلی برای عدم طراحی نقاط شارژ به صورتی که نیاز همه کاربران را در نظر بگیرد، وجود ندارد.

همچنین لازم به یادآوری است که همان خودروسازانی که خودروهای الکتریکی را تولید می‌کنند می‌گویند که این فناوری، منجر به تولید وسایل نقلیه مستقل خواهد شد که طبق گفته شرکت هایی مانند فولکس واگن و جنرال موتورز، آن ها را به یک شرکت پویا تبدیل می‌کند. دسترسی بیشتر، از مزیت های این سیستم است.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران