بازار خودرو این روزها و سردرگمی مشتریان

نویسنده : بابک صدرایی

این روزها بازار خودرو کشور برای مشتریان روندی گیج کننده و سردرگم دارد ، قبل از این قیمتها روند صعودی داشت و بسیاری از سرمایه های سرگردان و دلالان جذب این بازار شدند .

اما پس از انتخابات آمریکا رویه بازار تغییر کرد و به سمت نزول قیمتها بود ، در اصل هیچ اتفاق خاصی به لحاظ واقعیت های اقتصادی و سیاسی صورت نگرفت ، تنها به لحاظ روانی این اتفاق صورت گرفت ، حال سوال اصلی اکثر خریداران در باز این است ، خودرو ارزان تر میشود یا نه ؟ آیا اکنون زمان خرید است یا باید صبر کنیم و نظاره گر تهولات آتی باشیم ؟

برای درک بهتر موضوع باید به شرایط اقتصادی ، شرایط فعلی خودروسازان و شرایط بازار اشاره نمود و تحلیلی جامع داشت تا بر اساس آن بتوان آینده را پیش بینی نمود .

قیمت ارز عامل اصلی تعیین کننده قیمتهاست ، چه کالاهایی که ریشه داخلی دارند و چه کالاهایی که ریشه ارزی دارند ، از سوی دیگر در حال حاضر قیمت ارز در محدوده 25 تا 26 هزار تومان است که تغییر محسوسی در بازار نکرده و از سوی دیگر بسیاری از مواد اولیه و قطعات خریداری شده چند ماه گذشته خریداری شده و در حال حاضر رسیده است و یا حتی در ماه های آتی خواهد رسید که حتی مقطعی با ارز بالاتر از 26000 تومان بوده است . نهایتا قیمت ارز تغییر ملموسی نداشته و دچار نوسان است که در این شرایط برای خریدار امید واهی و برای فروشنده ریسک و خطر را به وجود می آورد که در نهایت توازن عرضه و تقاضا را برهم میزند .

اما نکته مهم میزان تورم سالیانه است.

بر اساس گزارش بانک مرکزی ، میزان تورم در مهر ماه سال 99 در مقایسه با مهر ماه 98 حدود 41 درصد افزایش یافته است ، که این خود گویای افزایش هزینه ها است و قطعا هزینه های تولید خودرو را نیز افزایش داده است ، هزینه های انسانی ، حمل و نقل ، بانکی و تحریم های اقتصادی و.. نیز به آن افزوده می‌شود که عملا حکایت از افزایش هزینه ها برای خودروسازان دارد که قطعا تا پایان امسال در هزینه های آنها با توجه به تورم موجود ، و قطعات خریداری شده تغییری پیش نخواهد آمد . در صورت تغییر قیمت دلار و تثبیت آن و اعلام رسمی آن ، آنگاه می‌توان بعد از چند ماه منتظر تغییر قیمتها بود ولی در شرایط فعلی هنوز اتفاقی حاصل نشده و نکته مهم این است که دولت در بودجه سال آینده دلار 4200 تومانی را حذف و دلار 11000 تومانی را در نظر گرفته که این خود نشان می‌دهد دلار حداقل قصد کاهش نخواهد داشت البته این در حد حدس و گمان خواهد بود .

اما سوی دیگر قضیه بازار است ، بازاری که حال سرمایه گذار و دلال با توجه به وضع فعلی قصد سرمایه گذاری ندارند و حالا مشتریان واقعی هستند به عنوان مصرف کننده که به دنبال خرید هستند ، شاید کسانی که تا به امروز به دلیل قیمتهای نجومی که دلالان روز به روز بالا میبردند توان خرید نداشتند و حالا به دنبال ایجاد تسهیلات اقساطی و مشوق های فروش هستند و در نهایت بازاری که پارامترهای گوناگون سیاسی ، اقتصادی و روانی آنرا درگیر کرده و خریداران سردرگم ، اما هر آنچه هست در صورت هر توافق سیاسی برای عادی شدن اوضاع به زمان نیاز است .

امیدوارم ثبات به بازار اقتصادی کشور باز گردد تا هم فروشنده و هم خریدار روال عادی حرکت های اقتصادی خود را از سر بگیرند و هم تولید کننده محصول خود را بتواند با قیمت معقول و به دور از فشارهای مالی بفروشد و هم خریدار با خیال آسوده خودرو خریداری کند و این ترس را نداشته باشد که قیمت بالا میرود یا پائین می آید .

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران