اکثر خریداران خودروهای برقی، دیگر به سراغ خودروهای بنزینی نمی روند

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

زمانی که شخصی جذابیت‌های رانندگی با یک خودروی برقی را تجربه کند، احتمالا دیگر سراغ خودروهای احتراقی نخواهد رفت.

البته این نتیجه پژوهش انجام‌شده توسط زپ-مپ یک سرویس نقشه‌برداری نقاط شارژ خودروهای برقی در انگلستان است. این گروه نظرسنجی خودشان را در ماه نوامبر با بیش از ۲۰۰۰ نفر انجام دادند و به نتایج جالبی دست یافتند.

وقتی از این افراد سوال شد آیا خودروی برقی یا پلاگین هیبریدی خود را با یک مدل احتراقی عوض می‌کنند، حدود ۹۱ درصد از آن‌ها پاسخ منفی دادند. از میان افراد باقیمانده، تنها ۱ درصد پاسخ مثبت دادند، در حالی که بقیه هنوز مردد بودند، که این نشان می‌دهد خودروهای برقی جایگاه مهمی در صنعت خودرو به دست آورده‌اند.

ملانی شافل‌بوتام یکی از بنیان‌گذاران زپ-مپ گفته است:

آخرین نظرسنجی ما تاثیر زیاد و ماندگار تغییر و تحول برای استفاده از خودروهای پاک را نشان می‌دهد. در هر نظرسنجی، شرایط بیش از پیش به نفع خودروهای برقی تغییر می‌کند، حتی در سال ۲۰۲۰ که اوضاع تمام دنیا به هم ریخته بود.

پژوهش انجام‌شده توسط زپ-مپ

او در ادامه افزوده است:

چالش صنعت خودروسازی این است که از پتانسیل‌های خودروهای برقی استفاده کند، نه تنها از نظر گسترش سریع آن‌ها، بلکه اطمینان از اینکه کارکنان فروش به اندازه کافی از این خودروها آگاهی دارند تا مزایای آن‌ها را به مشتریان ارائه دهند.

از بین خودروهای برقی که مردم رانندگی با آن‌ها را دوست دارند و از آن‌ها راضی هستند، به تازگی فولکس ‌واگن ID.3 در صدر لیست قرار گرفته است. پس از آن، کیا نیرو پلاگین هیبریدی و بی ‌ام‌ و سری ۳ در جایگاه دوم و سوم قرار دارند. جایگاه چهارم هم در اختیار تسلا مدل ۳ است.

نکته قابل توجه این است که ۵۲ درصد از افرادی که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند، خودروی برقی خود را در سال جاری و ۲۶ درصد از آن‌ها خودروی خود را در سال ۲۰۱۹ خریداری کرده‌اند. دلیل آن هم افزایش خودروهای برقی است که طی این چند سال در بازار عرضه شده‌اند؛ نکته جالب دیگر اینکه، صاحبان این خودروهای برقی گفته‌اند قبل از آن هم یک خودروی برقی یا پلاگین هیبریدی داشته‌اند.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران