چه کسانی مجاز به استفاده از چراغ های گردان هستند؟

چراغ های گردان یا چراغ های فلاشر، اولین و اصلی ترین وسیله هشدار دهنده خودروهای امدادی به دیگر خودروهای موجود در ترافیک است که آنان را از اهمیت محموله و یا ماموریت خود آگاه می سازد. حال سوال اینجاست که کدام وسایل نقلیه مجاز به استفاده از چراغ های گردان هستند و هر گروه مجاز به استفاده از چه رنگ هایی برای هشدار به دیگران هستند.

وسایل نقلیه انتظامی

وسایل نقلیه ای که در ماموریت های نیروی انتظامی اعم از ترافیکی، انتظامی، امنیتی و همچنین عملیات های ویژه مورد استفاده قرار می گیرند اجازه استفاده از چراغ های گردان هشدار دارند.

وسایل نقلیه امدادی

وسایل نقلیه ویژه خدمات پزشکی همچون آمبولانس ها، وسایل نقلیه آتش نشانی و همچنین خودروهای امدادی مورد استفاده در امدادهای اضطراری آب، برق و گاز که راهنمایی و رانندگی آنان را تعیین می کند و بر روی آنان مشخصات و علائم ویژه وجود داشته باشد، امکان استفاده از چراغ های گردان را خواهند داشت.

وسایل نقلیه خدماتی ویژه

وسایل نقلیه موتوری که ویژه انجام امور خدماتی به شهرها و یا سایر خودروها و شهروندان هستند که می توان به خودروهای نظافت معابر و اماکن عمومی، برف روب ها، خط کش های معابر و یا خودروهای جرثقیل حمل خودرو اشاره کرد.

چه رنگ هایی برای استفاده از چراغ های گردان توسط وسایل نقلیه انتظامی، امدادی و خدمات ویژه مجاز است؟

وسایل نقلیه انتظامی: رنگ های قرمز، آبی و یا ترکیبی از رنگ های قرمز و آبی

وسایل نقلیه امدادی: رنگ های قرمز، زرد و یا ترکیبی از رنگ های قرمز و زرد

وسایل نقلیه خدمات ویژه: تنها مجاز به استفاده از رنگ زرد هستند

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران