آزادسازی قیمت خودرو در مقابل آزادسازی واردات خودرو، فرمول دست نیافتنی در بازار خودرو

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده

فرهاد طهماسبی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به طرح دولت و گفته های وزیر صنعت مبنی بر حذف دستوری قیمت گذاری خودرو، اعلام کرد که دولت همزمان با لغو قیمت گذاری دستوری خودرو باید آزادسازی واردات را هم پیگیری کند تا بتوان با ایجاد رقابت، خودروسازان را ترغیب به بهبود کیفیت محصولاتشان کرد.

درباره انتشار خبرهایی مبنی بر برگزاری جلسه‌ کارگروه رفع موانع و جهش تولید با موضوع لغو قیمت‌ گذاری دستوری خودرو، روز گذشته عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اعلام کرد که در شرایط کنونی که میزان عرضه و تقاضا در بازار خودرو به هیچ عنوان متناسب نیست، آزاد کردن خودرو منجر به گرانی خودروها شده و به همین دلیل انگیزه ای برای ورود بیشتر دلالان و سوداگران به این بازار ایجاد خواهد کرد.

وی با بیان اینکه لغو قیمت گذاری دستوری خودرو می تواند به نفع مردم و مصرف کنندگان باشد، اضافه کرد که این شرایط در صورتی خواهد بود که نظارت دقیقی بر روی این بازار شده و از سواستفاده و جولان دلالان در بازار خودرو جلوگیری شود که در شرایط کنونی چنین کاری ممکن نیست.

به گزارش خودروبانک و به نقل از ایران جیب، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه اضافه کرد که در حال حاضر شرایط رقابتی در صنعت خودرو سالم نیست و به همین دلیل مجموعه های خودروسازی تلاشی برای ارتقای کیفیت و کاهش هزینه های تمام شده خود انجام نمی دهد، به همین منظور در شرایط کنونی با آزادسازی قیمت خودرو، موضوع احتکار و برخی موارد دیگر بیشتر خواهد شد.

وی با اشاره به این موضوع که آزاد کردن قیمت خودرو در شرایط کنونی به صلاح نیست، اضافه کرد که دولت لغو قیمت‌ گذاری دستوری خودرو را باید همزمان با آزادسازی واردات خودرو پیگیری کند تا بتوان با ایجاد رقیب برای شرکت های خودروسازی، آنان را برای بهبود کیفیت محصولاتشان ترغیب کرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان اعلام کرد که آزاد کردن قیمت خودرو با شرایط کنونی به صلاح نیست و باید دید که کارگروه رفع موانع و جهش تولید بر چه مبنایی به دنبال لغو قیمت‌ گذاری دستوری خودرو، آن هم در شرایط کنونی است؟!، زیرا همگی از وضعیت بازار و نابسامانی فعلی آن آگاه هستیم.

نظرات
 
 
 
احمد 1399/11/21
تنها فرمول عملیاتی برداشتن از جیب و خرج کردن از جان مردم برای سرپا نگهداشتن شرکتهای مافیایی است.

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران